Valter Flego
- Ako je inflacija u Europskoj uniji problem, onda je u mojoj Hrvatskoj to super problem. Posljednja je dva mjeseca inflacija preko 13 posto. Govorimo li o cijeni hrane, onda imamo super mega problem! Jer osim inflacije koja je zajednička europska pojava, u Hrvatskoj smo 1. siječnja uveli euro. U protekla su dva tjedna cijene hrane eksplodirale, naglasio je zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Valter Flego na jučerašnjoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu, povodom rasprave o inflaciji cijene hrane u Europi.
- Netko će reći da je bilo slično i u drugim državama, Italiji ili Sloveniji 2007., ali brojke su ipak bile manje nego danas u Hrvatskoj, istaknuo je Flego te upitao povjerenika Komisije za poljoprivredu Janusza Wojciechowskog je li svjestan tog zajedničkog problema inflacije i zaokruživanja cijena na više zbog uvođenja eura.
- Ako jeste, možete li određenim kontrolama, mjerama i aktivnostima pomoći da se zaustavi taj nesretni trend, kako bi najranjiviji građani mogli živjeti normalno, a ne potonuti u siromaštvo?, upitao je. Povjerenik Wojciechowski je naglasio da je "i prije uvođenja eura postojao taj problem s Hrvatskom, koja ima jednu od najvećih stopa inflacije u EU".
- Cijene su generalno porasle za oko 19,8 posto, što je i prosjek u EU. Nisam u mogućnosti komentirati što se dogodilo nakon uvođenja eura, ali pažljivo sam vas slušao, i kad usporedim cijene hrane u Hrvatskoj u studenom 2022. s cijenama godinu dana ranije, govorimo o spomenutih 19,8 posto porasta cijene hrane odnosno 27,7 posto porasta cijene žitarica i kruha, kazao je Wojciechowski, potvrdivši tako navode zastupnika Flega.
U zaključku, Flego je povjerenika još upitao hoće li borba protiv inflacije, posebice vezano za osnovne životne namirnice, biti prioritet u 2023. godini i ako hoće, s kojim konkretnim mjerama.
Wojciechowski se osvrnuo na poljoprivrednike istaknuvši da se oni "danas susreću s ogromnim cijenama sirovina, većom cijenom proizvodnje zbog rasta cijene energenata, ali krajnji potrošači u EU unatoč svemu imaju osiguranu opskrbu hranom, bez straha od nestašica". Dodao je da će Komisija "svim raspoloživim sredstvima pomoći poljoprivrednicima" te naveo podatak da je vrijednost poljoprivredne proizvodnje protekle godine narasla s 450 milijardi eura na 560.
- Proračun za poljoprivredu na godišnjoj razini ostaje isti, a troškovi rastu, što otvara mogućnost pada zainteresiranosti poljoprivrednika za proizvodnju, kao i teže privlačenje novih proizvođača. Jačanje proračuna je nužno, kako bismo osigurali sigurnost opskrbe i kontinuitet proizvodnje, zaključio je povjerenik Janusz Wojciechowski.
<![if !supportEmptyParas]> <![endif]>