ISTRA U SCHENGENU

Ulazak u Sloveniju je sada mnogo lakši i brži, ali i dalje treba imati osobnu iskaznicu

| Autor: Gordana Čalić Šverko
Lakše preko graničnog prijelaza (Ronald Gorsic / CROPIX)

Lakše preko graničnog prijelaza (Ronald Gorsic / CROPIX)


Hrvatska je s prvim danom siječnja postala punopravna članica schengenskog prostora. S tim datumom ukinuta je kontrola na njezinim kopnenim i pomorskim graničnim prijelazima, a na proljeće će se ukinuti i u zračnim lukama. Ulaskom Hrvatske u Schengen promijenio se i režim prelaska granice između Slovenije i Hrvatske. Svi putnici koji ispunjavaju uvjete, odnosno imaju važeću osobnu ispravu za prelazak granice, mogu je prijeći bilo gdje.

Da je ulazak Hrvatske u zonu Schengena dočekan s oduševljenjem s jedne i druge strane državne granice pokazali su novogodišnji dočeci na graničnim prijelazima u Istri, na Plovaniji, Požanama i Jelovicama, gdje su i Hrvati i Slovenci, kojima su se pridružili i Talijani, ponajviše iz Trsta, euforično proslavili ukidanje graničnih kontrola. Život uz granicu svakako će biti puno lakši nego je to bio u dosadašnjem graničnom režimu jer su je mještani s obje strane, isprepleteni prijateljskim, obiteljskim i poslovnim vezama, osjećali kao vrlo tešku, administrativnu prepreku.

Visoka razina sigurnosti

Ulazak Hrvatske u schengenski prostor za lokalno stanovništvo prije svega znači veliko olakšanje, tim više što će ukidanje kontrola na graničnim prijelazima ubrzati promet i puno utjecati na dnevne migrante, ljude koji žive u pograničnom području hrvatskog dijela Istre a rade u Sloveniji ili Italiji, i koji su ljeti na prelazak granice u kolonama čekali i po tri sata.

U slovenskom Ministarstvu unutarnjih poslova ističu da je na svim kopnenim graničnim prijelazima s Hrvatskom uspostavljen privremeni režim prometa koji će omogućiti siguran i nesmetan prelazak granice bez zaustavljanja. Svi sudionici u prometu stoga trebaju voditi računa o postavljenoj privremenoj prometnoj signalizaciji i biti posebno oprezni u vožnji zonama bivših graničnih prijelaza.

Kao i Hrvatska, tako se i slovenska policija dugo, na strateškoj i taktičkoj razini, pripremala za ulazak Hrvatske u schengenski prostor. Donijela je strategiju rada kojom se definira i način provedbe kompenzacijskih mjera na unutarnjim granicama sa svim susjednim državama te provedba zakonodavstva Europske unije na unutarnjim granicama. Cilj je i dalje pružati visoku razinu sigurnosti.

Od 1. siječnja slovenski policajci povukli su se s graničnih prijelaza, većina će biti raspoređena u jedinice za protumjere koje će djelovati u cijeloj zemlji. Poseban naglasak je na djelovanju mobilnih jedinica policije na važnijim cestovnim spojevima, željezničkim i autobusnim kolodvorima te drugim mjestima za koja će se temeljem analiza rizika i procjena ugroženosti pokazati da predstavljaju rizik za ilegalne migracije, prekogranični kriminal i slično.

Policajci doduše ostaju i na pograničnom području, a i dalje će djelovati i mješovite slovensko - hrvatske patrole. Pod upravom slovenske policije ostaju i objekti na granici potrebni za provedbu svih predviđenih mjera. Ostali objekti ponudit će se na korištenje drugim korisnicima ili će se ukloniti.

Gospodarstvo i turizam

U slovenskom Ministarstvu unutarnjih poslova prenose da slovenska policija neprestano prati i analizira stanje na granici s Hrvatskom, kao i na širem području zapadnog Balkana, koje izravno utječe na stanje na slovenskoj državnoj granici.

"Sve mjere policije jesu i bit će prilagođene sigurnosnoj situaciji i nakon ulaska Hrvatske u schengenski prostor, s ciljem osiguranja sigurnosti Slovenije i sprječavanja ilegalnih migracija, uključujući i sve moguće mjere dopuštene schengenskim pravilima.

Slovenija je odlučna i potpuno angažirana članica schengenskog prostora te će nastaviti ispunjavati sve svoje obveze, svjesna da je sigurnost iznimno važna vrijednost za Sloveniju kao i za cijelu Europsku uniju", ističu.

Na prigodnoj svečanosti na graničnom prijelazu Obrežje-Bregana, na kojoj su resorna slovenska ministrica Sanja Ajanović Hovnik i hrvatski ministar Davor Božinović podizanjem rampi u novogodišnjoj noći simbolično najavili ulazak Hrvatske u schengenski prostor, Ajanović Hovnik je podsjetila da je krajem prošle godine Slovenija obilježila 15. obljetnicu ulaska u schengenski prostor. U tom 15-godišnjem razdoblju, kako je naglasila slovenska ministrica, Slovenija je dobro upoznala prednosti i koristi jedne od najvećih akvizicija Europske unije.

Njih će zasigurno, rekla je slovenska ministrica, najviše osjetiti stanovnici pograničnih područja uz državnu granicu, jer nakon ukidanja granične kontrole granicu mogu prelaziti u svim mjestima s važećom osobnom ispravom. Također će značajno olakšati svaku komunikaciju preko državne granice, a time i doprinijeti jačanje suradnje.

Olakšat će se dnevna migracija radnika preko schengenskih unutarnjih granica. Pogranična područja s obje strane granice moći će lakše koordinirati razne prekogranične projekte. Povoljni će biti i učinci na gospodarstvo i turizam jer će se olakšati prekogranični promet, a u ljetnim mjesecima više neće biti dugih kolona i prometnih gužvi, istaknula je.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter