Najveća sredstva za obnovu fasade i sanaciju krovišta (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)
Od 16. ožujka do 11. svibnja građani s područja Rovinja imaju priliku javiti se na javni natječaj za sufinanciranje zamjene pokrova koji sadrže azbest. Također, Grad Rovinj raspisao je javni poziv za sufinanciranje obnove pročelja i krovova građevina na području zaštićene kulturno- povijesne cjeline. Konkretno, do 17. travnja upravitelj zgrade s više suvlasnika ili sam vlasnik građevine može podnijeti prijavu, te ovisno o odluci povjerenstva, ostvariti pravo na sufinanciranje grada Rovinja koje se, ovisno o potrebama, kreće u rasponu od četiri do 20 tisuća kuna.
Bodovanje
Putem natječaja za zamjenu azbesta građani će lakše doći do potrebitih financija, odnosno nepovratnih sredstva koje po četvornom metru uklonjenog iznose 100 kuna, s maksimalno odobrenim iznosom od 10 tisuća kuna po objektu. Međutim, da bi novac i dobili, potrebno je ispuniti prijavu i uz nju priložiti traženu dokumentaciju. Nakon provjere, svakom podnositelju javnog natječaja slijedi rangiranje, odnosno konačni odabir krovova koji trebaju zamjenu.
O tome koji će objekti dobiti financijsku potporu Grada znat će se nakon rangiranja, odnosno bodovanja. Sveukupno objekt može dobiti najviše 80 bodova, a rangirat će se temeljem namjene objekta, lokacije i veličine krova. Napomenimo i da najveći broj potrebnih bodova donosi stambena, odnosno stambeno-poslovna zgrada izgrađena na građevinskom području, veličine krova od 151 četvornog metra naviše. Ovisno o ostalim parametrima - manjem broju kvadrata krova, lokaciji izvan građevinskog područja, poljoprivrednoj zgradi ili farmi, broj bodova se umanjuje.
Prihvatljivi troškovi
Govoreći pak o sufinanciranju obnove pročelja i krovova građevina na području zaštićene kulturno- povijesne cjeline, prihvatljivi troškovi za sufinanciranje odnose se na troškove izrade projektne dokumentacije, nabavku opreme, izvedbu radova obnove pročelja i krovišta pojedine građevine sa ili bez energetske obnove, odnosno troškova provedbe energetskog pregleda i izrade energetskog certifikata.
Konkretno, najveća sredstva mogu se priskrbiti za obnovu fasade (najviše 20 tisuća) i sanaciju krovišta s 15 tisuća kuna.
Uz to, dodatno sufinanciranje s najviše deset tisuća kuna odobrit će se temeljem prijave posebnih uvjeta nadležnog konzervatorskog odjela, u situaciji kada je u pitanju slojevitost gradnje i izvornog oblikovanja, radovi na povijesnim detaljima izrađenim u kamenu, stucco masi, drvetu, odnosno detaljima izvedenim lijevanjem, ukrasnoj žbuci ili oslikavanjem na žbuci ili staklu. U tu kategoriju spadaju i kamenarski radovi na zamjeni oštećenih povijesnih detalja - portalnih i prozorskih okvira, balkona…
Osim toga, s iznosom od najviše četiri tisuće kuna sufinancirat će se izrada projekte dokumentacije kod energetske obnove, izrade energetskog pregleda i certifikata.
Dodajmo i da se kod energetske obnove građevina prihvatljivim troškovima i s ciljem povećanja postotka uštede energije, smatraju i troškovi koji se odnose na dobavu i ugradnju dodatnih sustava toplotne izolacije vanjske ovojnice, kao što su pod grijanog prostora i strop iznad grijanog prostora.
Svi poslovi vezani za provedbu zahvata na objektu moraju biti izrađeni i izvedeni temeljem posebnih uvjeta i prethodnog odobrenja izdanih od strane Konzervatorskog odjela, kao i ostalih suglasnosti i odobrenja nadležnih tijela.