(Snimio Duško Jaramaz / Pixsell)
Pomoćnici u nastavi više neće svako ljeto morati na burzu rada, jer će se prema novom Pravilniku o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima, s njima sklapati jednogodišnji ugovor s trajanjem do kraja školske godine, 31. kolovoza.
Novosti u pravilniku ima još, pa će se tako školski sat od 45 minuta računati i plaćati kao puni sat u trajanju od 60 minuta, a umjesto ugovora o djelu, škola će s njima sklapati ugovor o radu na određeno vrijeme.
Iako je riječ o dugo čekanom pravilniku koji detaljno uređuje ovaj dio obrazovnog sustava, pomoćnici u nastavi već su u e-savjetovanju i na društvenim mrežama javno iskazali nezadovoljstvo jer pravilnik ne definira visinu njihove plaće i druga materijalna prava s kojima računaju.
Pravilnik prvi put propisuje i obaveznu edukaciju pomoćnika u nastavi kroz obrazovanje odraslih, što znači da se za to radno mjesto više neće moći prijaviti bilo tko sa završenom srednjom školom i kratkim tečajem, već će morati proći detaljnu edukaciju o inkluzivnom obrazovanju učenika s teškoćama, savladati komunikacijske vještine, tehnike pružanja potpore i druge elemente. Edukacija će ulaziti u radnu knjižicu, što znači da će ovo zanimanje prvi put dobiti službeno priznanje.
Pomoćnici u nastavi nezadovoljni su i jednogodišnjim ugovorima o radu, jer smatraju da bi ih trebali sklapati barem na dvije ili tri godine.
Pitaju se i kad će se na njih primjenjivati kolektivni ugovor i prava koja imaju svi ostali zaposlenici škola, a na njih se ne odnose. I dalje će, kažu, škole i jedinice lokalne samouprave same proizvoljno donositi svoja pravila, pa će im plaće za isti posao varirati od županije do županije.
U Udruzi pomoćnika u nastavi PUN-Hr zadovoljni su iskoracima u novom pravilniku, a na nezadovoljstvo pomoćnika u nastavi izostankom pitanja plaća i materijalnih prava odgovaraju kako će se to uskoro urediti zasebnim pravilnikom.
– Ovo su jako bitni iskoraci. Ministar Fuchs u roku od šest mjeseci mora donijeti poseban pravilnik o osnovici plaća, visini boda, svemu onome što već dulje vrijeme tražimo.
Radni materijali na stolu su kod ministra Fuchsa mjesec dana i više, tamo su naši prijedlozi od kojih ne odstupamo, ali to sad nije tema. Ovaj je pravilnik donio ogromni pomak, jer više nema odlazaka na zavod za zapošljavanje na kraju svake nastavne godine, ljudi neće završavati na ulici.
Promjene su velike, a to bagatelizirati sliči mi na bezobrazluk ili nepoznavanje hrvatskog jezika, komentira Ivan Milatić, predsjednik Udruge.
I on se, međutim, slaže s jednom od ozbiljnijih kritika na račun pravilnika, a to je čl. 5. st. 9, koji kaže kako »Pomoćnik u nastavi pruža potporu tijekom odgojno-obrazovnog procesa svim učenicima posebnog razrednog odjela ili odgojno-obrazovne skupine kojima je rješenjem priznato pravo na potporu pomoćnika u nastavi«.
– Taj je članak neprovediv u praksi. Ne može se dogoditi da jedna osoba bude zadužena za čitav razred, bez obzira koliko djece ima. Mora ih biti najmanje dvoje ili troje. To ovisi i o dijagnozi djece, stupnju i vrsti oštećenja, kaže Milatić.
Udruga koju vodi sudjelovala je u izradi pravilnika, a na kritike da je to loše odrađeno poziva na strpljenje. Aneksi ugovora o radu sklapat će se prije ljeta, a ionako se, kaže, znalo da plaća i svi bonusi na koje pomoćnici u nastavi računaju neće ići do nove školske godine.
– Ovo je prvi pravilnik koji se donosi temeljem Zakona o osobnoj asistenciji. Nijedno drugo tijelo nije došlo do te faze. Mi smo svoje odradili jer smo imali priliku s terena slati konkretne primjedbe i rješavati sve u hodu, kaže Milatić te najavljuje da će u razgovorima o novom pravilniku ustrajati na tome da početna osnovica plaća pomoćnika u nastavi bude jednaka u cijeloj Hrvatskoj
A konačni iznosi plaća i dalje će ovisiti o lokalnoj samoupravi i stanju u njenom budžetu. Podsjeća na slučaj Koprivničko-križevačke županije, gdje su pomoćnici u nastavi do prije godinu i pol radili za 19 kuna po satu, a satnica im je sada 5,03 eura. To još uvijek nije dovoljno, ali ide se prema izjednačavanju plaća, ističe.
U Hrvatskoj radi više od 5.000 pomoćnika u nastavi koji tijekom nastave pomažu djeci s različitim oblicima teškoća. Plaća im ovisi o mjestu u kojem rade jer satnicu određuje osnivač. Mnogi od njih rade za plaću koja se kreće u iznosu od oko 400-tinjak eura. Jedan od zahtjeva Udruge pomoćnika u nastavi PUN-Hr jest fiksna mjesečna plaća u iznosu od 800 eura neto za razrednu nastavu, 900 eura neto za predmetnu nastavu i 1.000 eura neto za nastavu u srednjoj školi. Visina plaća definirat će se u roku od šest mjeseci, dakle do jeseni, a u Udruzi daju do znanja da od svojih zahtjeva ne odustaju.
Milatić ipak ističe još jednu dobru vijest koja se tiče i njihovih novčanika – iz Ministarstva znanosti i obrazovanja dobio je uvjeravanje da će svi pomoćnici u nastavi već ovog proljeća dobiti uskrsnicu od 100 eura, kao i ostatak zaposlenih u sustavu.