Na raskrižju

HSLS i HDZ jesu partneri u Saboru, ali na lokalnim izborima "imaju svoj put"

| Autor: Dražen Ciglenečki
Dario Hrebak (Snimio Davor Kovačević)

Dario Hrebak (Snimio Davor Kovačević)


HSLS je najdugovječniji saveznik HDZ-a, još tamo od parlamentarnih izbora 2015. kada su dvije stranke bile sastavnice Domoljubne koalicije koju je formirao Tomislav Karamarko. Na četiri uzastopna izbora za Sabor HDZ i HSLS imali su zajedničku listu, a koalirali su predizborno u nizu županija i gradova.

Uoči lokalnih izbora koji se trebaju održati u svibnju upadljivo je, međutim, odmicanje HSLS-a od HDZ-a. Izbori na lokalnoj razini jesu specifični, bitno su određeni odnosima stranačkih vodstava u pojedinim sredinama, pa niti 2021.

HDZ i HSLS nisu svugdje bili partneri, nego su u nekim županijama i gradovima, unatoč stabilnoj suradnji u Saboru, bili protivnici. Ali, svejedno strši činjenica da će HSLS u dosta jedinica lokalne samouprave u kojima je prije četiri godine na izbore išao s HDZ-om, ovaj put nastupiti samostalno ili u kombinaciji sa strankama koje su oporba Vladi Andreja Plenkovića.

Kako trenutačno stoje stvari, HDZ i HSLS će na izbore udruženi samo u dvije županije, Varaždinskoj i Virovitičko-podravskoj, te možda i u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Više je županija u kojima se HSLS odvojio u odnosu na 2021., a HDZ-u sigurno najteže to pada kada je u pitanju Bjelovarsko-bilogorska županija, gotovo jedina u kojoj stranka Darija Hrebaka predstavlja značajnu političku snagu.

Primjer iz Bjelovara

Prije četiri godine je HDZ-ovac Marko Marušić bio kandidat za župana kojeg je podržao i HSLS, a ta je stranka imala zasebnu izbornu listu za Županijsku skupštinu. Marušić je pobijedio, a HDZ i HSLS su osvojili većinu mjesta u predstavničkom tijelu. HDZ je zato bio zainteresiran za ponavljanje ovakve izborne formule, bio je i, kako je sam Marušić otkrio u petak, spreman odustati od vlastitog kandidata za gradonačelnika Bjelovara, ali Hrebaku to više nije bilo dovoljno.

U HSLS-u su, naime, procijenili da mogu poraziti HDZ u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i kao kandidatkinju za županicu istaknuli su Ivanu Jurković Piščević, direktoricu bjelovarskog Komunalca. Računica je HSLS-a da će ona dobiti približno četvrtinu glasova i s Marušićem se plasirati u drugi krug, a da će ga onda pobijediti zahvaljujući podršci svih koji ne vole HDZ. Na prošlim izborima je HSLS-ova županijska lista, predvođena Hrebakom, dobila 16 posto glasova i to upućuje da Ivana Jurković Piščević nije bez šansi.

Važno je kome će se prikloniti birači nekadašnjeg bjelovarsko-bilogorskog župana Damira Bajsa, čija je politička karijera, čini se, na zalasku, a njegova je lista 2021. dobila 32 posto glasova. Kada bi HDZ-u izravno njegov nacionalni koalicijski partner HSLS "oteo" jednu županiju, to premijer Plenković nikako ne bi dobro primio.

Osim u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, HSLS će se na ovim izborima od HDZ-a odvojiti i u Zagrebu, Zagrebačkoj županiji, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj, Karlovačkoj, Primorsko-goranskoj, Šibensko-kninskoj županiji, gradu Šibeniku. Recimo u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji će se HSLS udružiti s Davorom Bernardićem i Darijom Zurovcem. U Koprivničko-križevačkoj županiji, pak, HSLS ostaje uz SDP, a u Međimurju s Matijom Posavcem.

Predsjednik HSLS-a ipak tvrdi da nije riječ o planskoj političkoj emancipaciji njegove stranke i možda početku traženja rješenja mimo HDZ-a i u Saboru.

Razvitak stranke

– Sve je ovo zapravo posljedica dogovora koji smo prije četiri godine imali s HDZ-om, a prema kojem je potrebno razlikovati lokalnu i državnu razinu. Tada nam je HDZ rekao da će kandidirati svoje ljude za varaždinskog župana i za gradonačelnika Bjelovara, premda smo te dužnosti obnašali Radimir Čačić i ja, koalicijski partneri.

Objašnjeno nam je da si HDZ kao velika stranka ne smije dopustiti da nema kandidata u tako važnim sredinama. Prihvatio sam to i pobijedio u Bjelovaru, dok je Čačić izgubio od HDZ-ovca Anđelka Stričaka. Logično mi je da se na predstojećim izborima primjenjuje isto pravilo, pa HSLS ide sa svojom kandidatkinjom u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji protiv HDZ-ovog župana. Želimo da se naša stranka nastavi razvijati u županiji koja nam je jako uporište, birači HSLS-a to i očekuju, rekao nam je jučer Hrebak.

On zasad ne razmišlja kako će se sve to odraziti na sljedeće izbore za Sabor.

– HDZ ima svoj put, a HSLS svoj. Možda ćemo se dogovoriti da opet zajedno nastupimo na parlamentarnim izborima, a možda nećemo. U svakom slučaju, HSLS može samostalno osvojiti zastupnički mandat u Drugoj izbornoj jedinici, u kojoj sam ja na prošlogodišnjim izborima dobio skoro deset tisuća preferencijskih glasova, što je dovoljno za ulazak u Sabor.

Naša je namjera i dalje korektno surađivati s HDZ-om, nikad nismo bili destabilizirajući faktor, ali HSLS ima pravo na razvoj vlastite stranke i politike. Čuo sam se u vezi s ovim s premijerom i kazao sam mu da mi poštujemo kriterij da su lokalni izbori neka druga priča od nacionalnih, zaključuje predsjednik HSLS-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter