PODJELOM MEDALJA ZAVRŠILI 8. DANI MEDA LABINŠTINE

Ove godine bilo je najviše lipova meda, a premijerno na ovoj manifestaciji i med od bršljana. Prvo mjesto u žestokoj konkurenciji osvojila je Kristobel Kos iz Ravni s medunom

| Autor: Branko Biočić
Kristobel Kos (Snimio Branko Biočić)

Kristobel Kos (Snimio Branko Biočić)


Podjelom zlatnih, srebrnih i brončanih medalja te proglašenjem ukupnog pobjednika završili su 8. Dani meda Labinštine koji su se tijekom ovog vikenda u organizaciji Pčelarske udruge Labin održavali u Sportskom centru Franko Mileta. Ocjenjivačka komisija na čijem je čelu bio dr.sc. Dragan Bubalo s Agronomskog fakulteta u Zagrebu analizirala je i ocjenjivala 52 uzorka meda koje su mogli kušati i posjetitelji.

- Ove godine bilo je najviše lipova meda, njih 15, meduna je bilo 14, te deset cvjetnih medova a ove godine je specifičnost bila med od bršljana, čak šest uzoraka koje nikad nismo imali. Tome je pogodovalo ovo vrijeme u rujnu i listopadu kada bršljan cvate. Med od bršljana ima asocijaciju na sam miris biljke, za razliku od meda od lavande i njegova je karakteristika da se brzo kristalizira pa ga brzo treba vrcati ranije, već u saću. Glukoza je ta koja kristalizira u medu od bršljana i nje ima 45 posto. Na sobnoj temperaturi on brzo fermentira pa ga kod upotrebe treba držati u hladnjaku.

(Snimio Branko Biočić)(Snimio Branko Biočić)

Što se tiče ostalih, iz godine u godinu kvaliteta meda je zadovoljavajuća iako postoje oscilacije. Ovisi i o godini a zbog kiše u svibnju i lipnju problem je ove godine bio s udjelom vode koja je iznosila iznad 18 posto a 20 je gornja granica.

Prva tri meda zadovoljila su u potpunosti senzorski profil, rekao je dr. Bubalo.

Prvo mjesto osvojila je 34-godišnja Kristobel Kos iz Ravni za svoj medun koji je sakupio maksimalnih 20 bodova. Drugo mjesto s 19,88 bodova osvojio je Patrik Blašković iz Šumbera, također za medun, treći je bio Boris Mikuljan iz Svetoga Bartula s 19,50 bodova, isto s medunom. Četvrto mjesto zauzeo je Branko Franković iz Paradiža s lipovim medom, peti je bio Leo Klobas iz Labina s medunom.

Nagrade je uz predsjednika pčelarske udruge Labin Draka Martinovića dijelio i županijski pročelnik za poljoprivredu dr.sc. Ezio Pinzan koji je prenio pozdrave župana te istaknuo kako je za Istarsku županiju vrlo važno pčelarstvo i briga za okoliš.

(Snimio Branko Biočić)Dr.sc. Dragan Bubalo (Snimio Branko Biočić)

- Cijela ova manifestacija važna je za promociju pčelarstva no njezina je posebna vrijednost što se znanje i tradicija prenosi na naše mlade. Istra je nekada imala puno više pčelara, istočna Istra bogom je dana za pčelare pa je izuzetno važno za budućnost animirati mlade da se bave pčelarstvom i proizvodnjom meda.

Nakon što smo od EU dobili nacionalnu zaštićenu oznaku izvornosti sada isto takvu oznaku u roku od dvije godine očekujemo za pet vrsta istarskog meda i to bagremov, cvjetni, lipov, od kadulje i kestena. To će nam omogućiti povećanje proizvodnje te lakši plasman na europsko i svjetsko tržište, rekao je Pinzan te najavio daljnju potporu Istarske županije pčelarima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter