Ilustracija (Pexels)
Očekivanja njemačkih potrošača poboljšana su na pragu svibnja, uz prognoze o većim primanjima nakon sklapanja kolektivnog ugovora u javnom sektoru i pojačanu sklonost kupovini, pokazalo je u utorak istraživanje skupine GfK i Nürnberškog instituta za tržišne odluke (NIM).
Indeks raspoloženja potrošača za svibanj pokazuje neočekivano poboljšanje, prema rastu vrijednosti za 3,7 bodova u odnosu na revidiranu vrijednost iz prethodnog izvješća, na minus 20,6 bodova.
Građani očekuju veća primanja nakon sklapanja kolektivnog ugovora u javnom sektoru. Očekivano povećanje plaća vjerojatno će nadmašiti inflaciju koja se trenutno kreće nešto iznad razine od dva posto i pojačat će kupovnu moć građana, objasnili su u GfK-u.
Očekivanja primanja porasla su tako u travnju drugi mjesec zaredom, i to za 7,4 boda, najsnažnije od listopada.
U takvim su uvjetima ispitanici signalizirali i veću sklonost kupovini, prema rastu indeksa za 3,3 boda, pokazalo je istraživanje.
Građani bi mogli pokazati pojačanu sklonost kupnji i u idućim mjesecima, ovisno o tome hoće li se inflacija zadržati na razini od oko dva posto, napominju u GfK-u.
Sklonost štednji osjetno je pak oslabila, uz pad vrijednosti indeksa za 5,4 boda.
Istraživanje je provedeno u prvoj polovini travnja i promjene u američkoj trgovinskoj politici očigledno još nisu ostavile dublji trag na raspoloženju potrošača u Njemačkoj, rekao je stručnjak za potrošače u NIM-u Rolf Bürkl.
Eventualni negativan utjecaj viših carina vjerojatno će ublažiti uspješan završetak pregovora o vladajućoj koaliciji i skoro formiranje "funkcionalne" vlade, nagađa Bürkl.
"Brzo formiranje vlade njemačkim je potrošačima očigledno važnije i ključni izvor neizvjesnosti u prethodnom razdoblju izgubio je na važnosti", dodaje.
Očekivanja na gospodarstvo neznatno su poboljšana, unatoč neizvjesnim kretanjima na tržištima dionica koja je potaknula trgovinska politika Washingtona, pokazalo je istraživanje.