Noel Šuran (Arhiva)
Trenutno se u Istri može čuti desetak tradicijskih napjeva. Sjećam se kako se samo unazad desetak godina moglo čuti mnogo više napjeva koji su danas pali u zaborav. U ovom radu snimao sam upravo te zaboravljene stare napjeve, ali sam sa sobom. Najprije bih snimio napjev na debelo, zatim bih postojećoj snimci nadodao tanki glas, kaže Šuran
Projekt multimedijalnog umjetnika i kulturnog antropologa Noela Šurana "Sam sobon" autor će prezentirati danas u 18 sati u Dnevnom boravku Društvenog centra Rojc. Prezentacija je uvod u glazbenu radionicu "Remiks identiteta 6" udruge Metamedij koju će voditi Noel Šuran. Prvi termin radionice je 29. listopada od 19 do 21 sat, a drugi 30. listopada od 18 do 20 sati u prostorima i studiju udruge Metamedij u Rojcu.
Za nove generacije
Pojašnjavajući da je "Sam sobon" projekt koji podrazumijeva istraživanje, dokumentiranje, produkciju i prezentaciju tradicijskih napjeva u stilu dvoglasja tijesnih intervala (kanat), Šuran veli da je nažalost sve manje kantadura u Istri, a tako i tradicijskih napjeva - versi. Stoga je, ističe, jako važno dokumentirati svaku pjesmu kako bi se sačuvala od zaborava.
- Trenutno se u Istri na smotrama i susretima pjevača može čuti desetak tradicijskih napjeva, koje se stalno i svugdje izvode. Sjećam se kako se samo unazad desetak godina moglo čuti mnogo više napjeva koji su danas pali u zaborav. U ovom radu snimao sam upravo te zaboravljene stare napjeve, ali sam sa sobom. Najprije bih snimio napjev na debelo, zatim bih nadodao postojećoj snimci tanki glas. Na taj način rekonstruirao sam mnogo pjesama koje više nitko nije u stanju izvoditi, s jedne strane jer mnogi pjevači više nemaju svoje pjevačke parove (radi bolesti, smrti i slično), a s druge strane zbog nedostatka druženja i slobodnog vremena. Ovaj rad u svakom slučaju odličan je izvor materijala, ali i nadasve koristan priručnik za prijenos znanja novim generacijama, s obzirom da su objavljene pjevačke dionice svaka zasebno, posebno tanki glas, a posebno debeli glas. Na taj način svi oni koji žele naučiti pjevati ove pjesme, moći će to vrlo jednostavno, preslušavajući pjevačku dionicu više puta. Na način imitacije moći će savladati sve pjesme koje su prikupljene i obrađene u ovom projektu, kaže Šuran koji trenutno završava poslijediplomski doktorski studij kulturne antropologije i etnologije, a živi i stvara u Lindaru.
'Ive Kosi rukavice nosi'
Neki naslovi pjesama iz njegova projekta su 'Ive Kosi rukavice nosi'; 'Oj divojko cvit mladosti', 'Dobar mi večer mlada divojka bela i rumena', 'Zelene se šinokoše na njin rastu violice', 'Svekrvica rano stane a nevesta brumna spi', 'Tužna mladost moja svaki dan na manje', 'Procvale su rože i vijole', 'Marice divojko poštenoga roda', 'Pred vašema vrati ladonja je zelena', 'Šenice su klasale tri se cure sastale', 'Plovi brode široko ti more', 'Vrime je i doba da mi gremo doma', 'Milko moja ne hoj rano spati', 'Tri su rane na srcu mojemu', 'Mila moja trojega kolora', 'Pojmo mi mala na samnaj', 'Pušti me majko do mora da si ja noge operen', 'Posedi se netica na moja kolenca', 'Na gori je bura pod goron je mraz'.