U DNEVNOM BORAVKU ROJCA OTVORENA GRUPNA IZLOŽBA

Svatko je negdje stranac


U Dnevnom boravku Rojca sinoć je otvorena grupna izložba pod nazivom “Stranac” čiji su autori koncepta Marko Krnjajić i Marko Vojnić sakupili radove pretežno pulskih umjetnika i umjetnica koji kroz različite aspekte i kroz različite medije, od fotografije do videa, tematiziraju i problematiziraju pojam identiteta i otuđenja. U Dnevnom boravku tako se do 15. ožujka mogu vidjeti radovi Alberta Becherinija, Aleksa Đakovskog, Anne Gaspotić, Helge Goran, Danila Ilića, Edne Jurcan, Marka Krnjajića, Lovra Lapuha, Mirona Milića, Marka Vojnića, Ivane Vojnić Vratarić i Sergeja Vutuca. Izložbu organiziraju Savez Udruga Rojca, Udruga BukaNoise i Udruga Inkubator.

Stranac u nama

Jesu li samo stranci u potrazi za identitetom? Da li svaki stranac pati od useljeničkog sindroma, osjećaja razdvojenosti i manjka bliskosti? To su neka od pitanja koja postavlja ova izložba u čijem predgovoru koji potpisuje Krnjajić stoji da je fenomen stranca star koliko su stari čovjek, društvo, kultura i civilizacija.

“Stranac simbolizira socijalno prostorne odnose blizine i udaljenosti, razmaknutosti, otuđenosti i nepoznatosti. Može biti alter ego ili ono drugo Ja. Od svih tipova stranaca najkompleksniji je onaj koji je u nama. Taj stranac u nama je zapravo nepoznati alter ego s kojim se borimo i nastojimo ga pobijediti. Stranac je biće koje kida identitetske odnose u drugim sredinama. Kao osoba razapet je između dvaju društava i dviju kultura. Živjeti negdje između, zapravo nigdje, stran je sebi i drugima. On je dvostruki stranac, u tuđoj i svojoj kući. Strancem se postaje kada se pokidaju socijalno-kulturne veze. Stranac je otuđen od sebe i drugoga, dakle stran je sebi i drugima”, piše između ostalog Krnjajić.

Prvo je osmišljena tema nakon čega su autori koncepta tražili adekvatne radove, tako da su neki starijeg datuma.

- Kada smo pričali o tome kako bi trebalo biti i kako da naslovimo tu temu mi smo u principu neke radove već znali tako da nas je to u tom trenutku inspiriralo da dođemo do same teme, objašnjava Krnjajić.

Migranti i došljaci

- Priča o strancu u stranoj zemlji jedan je od elemenata ove izložbe koji se mogu odnositi na moje radove ili rad Alberta Becherinija, no imamo nekoliko slojeva u ovoj temi pa se strancem može osjećati i netko tko je dio domicilne kulture. Recimo ako netko sluša rock, neku gitarsku muziku, a živi u sredini koja više naginje cajkama neminovno upada u taj neki milje stranca u tom kultorološkom aspektu, priča Krnjajić.

Izložba se bavi svime što se može svesti pod taj nazivnik, uključujući pojam otuđenosti, a kroz ove radove vidi se i taj stranac u novim medijima, primjerice u video radu Helge Goran.

- Koliko god da nas društvene mreže na neki način spajaju, s druge strane se svi osjećamo strancima na neki način na tim društvenim mrežama zbog toga što neki stoje iza svojih pseudonima ili se predstavljaju drugačije. Nikad društvena mreža nije skupila nešto u idejnom smislu, osim gildi, skupina koje su popularne u video igrama, nije napravila neku skupinu…, kaže Krnjajić.

Ima ovdje i stranaca kao migranata, došljaka, što se primjerice vidi u fotografijama Aleksa Džajkovskog i dio tih fotografija je snimljen u Puli. Sam Krnjajić također se bavi Pulom u svom ciklusu “Prazna Pula” kroz koji želi upiti energiju grada. (M. RADIĆ, snimio N. LAZAREVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter