POGLEDAJTE FORŠPAN FILMA

Sutra otkrivanje spomen ploče do ulaza u brodogradilište Uljanik na pulskoj rivi - Dražen Majić: SPOMEN OBILJEŽJE POSVEĆUJEMO SVIM ŽRTVAMA "BERGE ISTRE" I "BERGE VANGE"

| Autor: Chiara BILIĆ
Dokumentarac "Berge Istra" trebao je biti sutra premijerno prikazan u Areni, a zbog korone je odgođen za početak rujna

Dokumentarac "Berge Istra" trebao je biti sutra premijerno prikazan u Areni, a zbog korone je odgođen za početak rujna


Na "Berge Istri" život je izgubilo 30 osoba, među kojima i mladi pulski par - Karmen i Egidio Ševrlica. Njima smo, prije svih, posvetili ovaj film, ali i ovo spomen obilježje. Želja nam je multiplatformski predstaviti priču o "Berge Istri" pa smo u projekt uključili i dvoje renomiranih pulskih umjetnika koji, kao i Angeleski i ja, dolaze s Verude, gdje je živio i bračni par Ševrlica. Ovime obilježavamo i 50. godišnjicu početka gradnje "Berge Istre" i 45. godišnjicu potonuća tog broda, poručuje redatelj filma Dražen Majić

Na zidini tik do ulaza u brodogradilište Uljanik na rivi, sutra će se u 20.15 sati otkriti spomen ploča, rad pulske kiparice Roberte Weissman Nagy, posvećena svim žrtvama stradalima na brodovima "Berge Istra" i "Berge Vanga" krajem 1975., odnosno 1979. godine, koje su ranih 70-ih, u zlatnim godinama jugoslavenske brodogradnje, izgradili radnici pulskog brodogradilišta Uljanik.

U obje tragedije život je izgubilo 70 ljudi, koliko je obitelji koje su ostale bez svojih najmilijih. U matičnoj Norveškoj cjelovita istina nije do danas objavljena, niti su državno tužiteljstvo i policija pokrenule postupak protiv odgovornih.

Na "Berge Istri" život je izgubilo 30 osoba među kojima i mladi pulski par - Karmen i Egidio Ševrlica

Uz uvodni foršpan dokumentarnog filma "Berge Istra" pulskih autora Dražena Majića i Zorana Angeleskog - koji je upravo sutra premijerno trebao biti prikazan na pulskom filmskom festivalu u Areni, a koji je korona odgodila za početak rujna - u neposrednoj blizini mjesta gdje je vlak ulazio u Uljanik, sutra će se na televizijskom ekranu prikazati i scena iz Norveške, na kojoj stari pomorac čita pjesmu nepoznatog norveškog autora o tragediji "Berge Istre" i "Berge Vange", koju će zatim, u hrvatskom prijevodu, recitirati Tara Buić, mlada pulska glumica, polaznica Studija INK. U kraćem programu pustit će se i dvije nove pjesme The Chweger, pulskog sastava koji je kreirao glazbu za ovaj dokumentarni film.

Program se potom nastavlja u obližnjoj Galeriji Poola u Kandlerovoj ulici, predstavljanjem slike "Berge Istra" pulskog slikara Bojana Šumonje, uz sličan program kao i na rivi, uz zakusku i druženje.

- Na "Berge Istri" život je izgubilo 30 osoba među kojima i mladi pulski par - Karmen i Egidio Ševrlica. Njima smo, prije svih, posvetili ovaj film, ali i ovo spomen obilježje. Želja nam je multiplatformski predstaviti priču o "Berge Istri" pa smo u projekt uključili i dvoje renomiranih pulskih umjetnika koji, kao Angeleski i ja, dolaze s Verude, gdje je živio i bračni par Ševrlica. Osim toga, na ovaj način obilježavamo 50. godišnjicu početka gradnje "Berge Istre" i 45. godišnjicu potonuća tog broda, poručuje redatelj filma Dražen Majić.

Nestali u "Đavoljem moru"

Snimljen u Hrvatskoj, Norveškoj i Španjolskoj, u kombinaciji istraživačkog novinarstva i autorskog izričaja, "Berge Istra" je prvi film koji istražuje jednu od najvećih tajni u povijesti pomorstva, tajnu nestanka "'jugoslavenskog Titanika"'.

Ovaj je 100-minutni film, u produkciji Hrvatske radio televizije, kreirala ekipa Puljana, od redatelja i scenariste do snimatelja i članova pulskog benda koji su kreirali glazbu, a koji su svi redom odrasli u sjeni Uljanika - ili tako što im je blizak član obitelji ondje radio ili su sami, bar neko vrijeme, radili u pulskom brodogradilištu. U najveće Uljanikove uspjehe spada upravo gradnja ovih gigantskih brodova, čime se umnogome pridonijelo snažnom razvoju cijele Pule.

Pulsko brodogradilište Uljanik izgradilo je, naime, prije 50 godina tada najveći brod na svijetu. Bio je to najveći uspjeh samoupravnog socijalizma. Porinuću je prisustvovao predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito dok je kuma broda bila njegova supruga Jovanka.

Nije beznačajno da je porinuće uslijedilo u vrlo turbulentnom političkom trenutku, svega mjesec i pol dana nakon sjednice vodstva Saveza komunista Jugoslavije u Karađorđevu, gdje je donesena odluka o slamanju Hrvatskog proljeća.

No, tri i pol godine nakon porinuća, na isteku 1975. godine brod "Berge Istra" misteriozno je i u službeno nikad razjašnjenim okolnostima potonuo između Filipina i Japana, u području koje se naziva "Đavolje more".

S brodom je potonulo i dvoje mladih Puljana, ranije spomenuti bračni par Karmen i Egidio Ševrlica. Iako je nakon nestanka broda pokrenuta dotad najveća potraga u povijesti pomorstva, "Berge Istra" je već nakon 20 dana proglašen nestalim.

Tragedija je gurnuta u zaborav, pretvorena u tabu, posebno nakon što je četiri godine kasnije, također u nerazjašnjenim okolnostima, potonuo i sestrinski brod "Berge Vanga".

Roberta Weissman Nagy: "Film je divan, emotivan"

Pulska kiparica Roberta Weissman Nagy, autorica spomen-ploče od aluminija kaže nam da ju je kovala deset dana, palila brenerom i lupala čekićem. Motiv je, otkriva, kadar u prvom dijelu dokumentarnog filma 19'27'', dok je "Berge Istra" još uvijek u Uljaniku na navozu.

- Odrasla sam iza Uljanika i radila magisterij u tom istom Uljaniku. Cijeli život živim s metalom. "Berge Istra" i "Berge Vanga" su, na koncu, žene, ženska imena. Odlučila sam, na Majićev poziv, izraditi ploču. Iz istog sam dvorišta kao i Majić i Angeleski. Mi smo svi Verudeži. Jako sam ponosna što su odlučili snimiti taj film. Divan je i emotivan. Super mi je što sam dio te priče, zaključuje Weissman Nagy.

Roberta Weissman Nagy

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter