U SUBOTU 25. SRPNJA 2020.

NAKON DUGO VREMENA FILM PULSKIH AUTORA U PULSKOJ ARENI: Premijera dokumentarca "Berge Istra" - zašto je potonuo jugoslavenski Titanik?

| Autor: Bojan ŽIŽOVIĆ
Film "Berge Istra" posvećen je svim žrtvama te Uljanikovcima svih generacija - brod je potonuo na samom kraju 1975. godine

Film "Berge Istra" posvećen je svim žrtvama te Uljanikovcima svih generacija - brod je potonuo na samom kraju 1975. godine


Snimljen u Hrvatskoj, Norveškoj i Španjolskoj, u kombinaciji istraživačkog novinarstva i autorskog izričaja, potresan i uzbudljiv film osvjetljava gradnju broda, njegov tragičan kraj te razloge potonuća. Kroz svjedočenja aktera, razgovore s graditeljima, pomorcima i obiteljima žrtava - uz dosad neobjavljeni arhivski materijal - film postupno, mimo brojnih teorija zavjere, otkriva što se uistinu dogodilo s "Berge Istrom", a zatim i s "Berge Vangom"

Kao prvi film koji istražuje jednu od najvećih tajni u povijesti pomorstva, tajnu nestanka 'jugoslavenskog Titanika', dokumentarni film "Berge Istra" autora Dražena Majića i Zorana Angeleskog, u produkciji Hrvatske radio televizije, prikazat će se u svjetskoj premijeri na predstojećem Pulskom filmskom festivalu, zadnje projekcijske večeri u subotu, 25. srpnja u pulskoj Areni.

Nakon dugo vremena, ovo je pulski film/film pulskih autora koji će se prikazati u pulskom amfiteatru. Ovaj 100-minutni film kreirala je ekipa Puljana, od redatelja i scenariste do snimatelja i članova pulskog benda koji su kreirali glazbu za film, a koji su svi redom odrasli u sjeni Uljanika - ili tako što im je blizak član obitelji radio ili su sami, bar neko vrijeme, radili u pulskom brodogradilištu. U najveće Uljanikove uspjehe spada upravo gradnja ovih gigantskih brodova, čime se umnogome doprinijelo snažnom razvoju cijele Pule.

U Norveškoj se do danas skriva - istina

Pulsko brodogradilište Uljanik izgradilo je prije 50 godina tada najveći brod na svijetu. Bio je to najveći uspjeh samoupravnog socijalizma, pa i ne čudi da je porinuću prisustvovao predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito dok je kuma broda bila njegova supruga Jovanka. Nije beznačajno da je porinuće uslijedilo u vrlo turbulentnom političkom trenutku, svega mjesec i pol dana nakon sjednice vodstva Saveza komunista Jugoslavije u Karađorđevu, gdje je donesena odluka o slamanju Hrvatskog proljeća.

Uoči porinuća 1972. Jovanka Broz od norveškog brodovlasnika Sigvala Bergesena prima narukvicu kupljenu u Tiffanyju u Parizu; do Bergesena je Josip Broz Tito (Foto: Dokumentarni film "Berge Istra")

Tri i pol godine nakon porinuća, na samom isteku 1975. godine "Berge Istra" - taj ponos ondašnje pulske, hrvatske i jugoslavenske brodogradnje - misteriozno je i u službeno nikad razjašnjenim okolnostima potonuo između Filipina i Japana, u području koje se naziva "Đavolje more". S brodom je potonulo i dvoje mladih Puljana, bračni par Karmen i Egidio Ševrlica.

Nakon nestanka broda pokrenuta je dotad najveća potraga u povijesti pomorstva. Nakon 20 dana brod je proglašen nestalim te je za njega Lloyd isplatio najveću odštetu u povijesti pomorstva. Premda je norveški brodovlasnik Bergesen htio da tu priča završi, drama je tek tada počela.

Četiri godine kasnije potonula i "Berge Vanga"

S vremenom je, ne slučajno, tragedija gurnuta u zaborav, pretvorena u tabu, posebno nakon što je četiri godine kasnije, također u nerazjašnjenim okolnostima, potonuo i sestrinski brod "Berge Vanga".

U obje tragedije život je izgubilo 70 ljudi, koliko je obitelji koje su ostale bez svojih najmilijih. Priča je ovo ispunjena boli, tugom, čežnjom, ali i pohlepom te naknadnim tajnim skrivanjima u kojima je ugled moćne kompanije bio važniji od života članova posade. U matičnoj Norveškoj cjelovita istina nije do danas objavljena, niti su državno tužiteljstvo i policija pokrenule postupak protiv odgovornih.

Snimljen u Hrvatskoj, Norveškoj i Španjolskoj, u kombinaciji istraživačkog novinarstva i autorskog izričaja, ovaj potresan i uzbudljiv film osvjetljava gradnju broda, njegov tragičan kraj te razloge potonuća. Kroz svjedočenja aktera, razgovore s graditeljima broda, pomorcima i obiteljima žrtava - uz raritetan i dosad neobjavljeni arhivski materijal - film postupno, mimo brojnih teorija zavjere, otkriva što se uistinu dogodilo s "Berge Istrom", a zatim i s "Berge Vangom". Film je posvećen svim žrtvama, graditeljima broda, kao i Uljanikovcima svih generacija.

Film otvara citat inženjera brodogradnje Velimira Salamona: 'Brodovi su rijetki predmeti koji ipak imaju rođenje, koji se krste imenom, koji imaju svoj život i koji naposljetku imaju svoj pogreb kao zavjet novog života. Nema mnogo djela ljudskih ruku koja imaju ta svojstva. Stvari koje su istodobno i bića'.

Autorska ekipa filma

Redatelj i koscenarist Dražen Majić autor je dokumentaraca "Ostavljeni", "Virus C", "Tupilo" i "Lepoglava Express". Filmovi su autorizirani za edukacijsko prikazivanje u školama u programu prevencije ovisnosti. Film "Tupilo" je prikazan na festivalu Zagreb Dox 2009. godine. Kao istraživački novinar i urednik zaposlen je na HTV-u. Film "Berge Istra" njegov je prvi dugometražni dokumentarni film.

Koscenarist i tonski snimatelj Zoran Angeleski novinar je Glasa Istre i član pulske grupe The Chweger koja je kreirala glazbu za ovaj film. Film "Berge Istra" njegov je prvi dokumentarni film. Direktor fotografije također je Puljanin, akademski snimatelj Goran Legović; montažu potpisuju Staša Čelan i Anita Jovanov; oblikovanje zvuka Robert Stanić, koloristica je Iva Blašković, a producenti filma su Marija Kosor i Dražen Majić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter