Film "Berge Istra" posvećen je svim žrtvama te Uljanikovcima svih generacija - brod je potonuo na samom kraju 1975. godine
Snimljen u Hrvatskoj, Norveškoj i Španjolskoj, u kombinaciji istraživačkog novinarstva i autorskog izričaja, potresan i uzbudljiv film osvjetljava gradnju broda, njegov tragičan kraj te razloge potonuća. Kroz svjedočenja aktera, razgovore s graditeljima, pomorcima i obiteljima žrtava - uz dosad neobjavljeni arhivski materijal - film postupno, mimo brojnih teorija zavjere, otkriva što se uistinu dogodilo s "Berge Istrom", a zatim i s "Berge Vangom"
Kao prvi film koji istražuje jednu od najvećih tajni u povijesti pomorstva, tajnu nestanka 'jugoslavenskog Titanika', dokumentarni film "Berge Istra" autora Dražena Majića i Zorana Angeleskog, u produkciji Hrvatske radio televizije, prikazat će se u svjetskoj premijeri na predstojećem Pulskom filmskom festivalu, zadnje projekcijske večeri u subotu, 25. srpnja u pulskoj Areni.
Nakon dugo vremena, ovo je pulski film/film pulskih autora koji će se prikazati u pulskom amfiteatru. Ovaj 100-minutni film kreirala je ekipa Puljana, od redatelja i scenariste do snimatelja i članova pulskog benda koji su kreirali glazbu za film, a koji su svi redom odrasli u sjeni Uljanika - ili tako što im je blizak član obitelji radio ili su sami, bar neko vrijeme, radili u pulskom brodogradilištu. U najveće Uljanikove uspjehe spada upravo gradnja ovih gigantskih brodova, čime se umnogome doprinijelo snažnom razvoju cijele Pule.
Pulsko brodogradilište Uljanik izgradilo je prije 50 godina tada najveći brod na svijetu. Bio je to najveći uspjeh samoupravnog socijalizma, pa i ne čudi da je porinuću prisustvovao predsjednik Jugoslavije Josip Broz Tito dok je kuma broda bila njegova supruga Jovanka. Nije beznačajno da je porinuće uslijedilo u vrlo turbulentnom političkom trenutku, svega mjesec i pol dana nakon sjednice vodstva Saveza komunista Jugoslavije u Karađorđevu, gdje je donesena odluka o slamanju Hrvatskog proljeća.
Tri i pol godine nakon porinuća, na samom isteku 1975. godine "Berge Istra" - taj ponos ondašnje pulske, hrvatske i jugoslavenske brodogradnje - misteriozno je i u službeno nikad razjašnjenim okolnostima potonuo između Filipina i Japana, u području koje se naziva "Đavolje more". S brodom je potonulo i dvoje mladih Puljana, bračni par Karmen i Egidio Ševrlica.
Nakon nestanka broda pokrenuta je dotad najveća potraga u povijesti pomorstva. Nakon 20 dana brod je proglašen nestalim te je za njega Lloyd isplatio najveću odštetu u povijesti pomorstva. Premda je norveški brodovlasnik Bergesen htio da tu priča završi, drama je tek tada počela.
S vremenom je, ne slučajno, tragedija gurnuta u zaborav, pretvorena u tabu, posebno nakon što je četiri godine kasnije, također u nerazjašnjenim okolnostima, potonuo i sestrinski brod "Berge Vanga".
U obje tragedije život je izgubilo 70 ljudi, koliko je obitelji koje su ostale bez svojih najmilijih. Priča je ovo ispunjena boli, tugom, čežnjom, ali i pohlepom te naknadnim tajnim skrivanjima u kojima je ugled moćne kompanije bio važniji od života članova posade. U matičnoj Norveškoj cjelovita istina nije do danas objavljena, niti su državno tužiteljstvo i policija pokrenule postupak protiv odgovornih.
Snimljen u Hrvatskoj, Norveškoj i Španjolskoj, u kombinaciji istraživačkog novinarstva i autorskog izričaja, ovaj potresan i uzbudljiv film osvjetljava gradnju broda, njegov tragičan kraj te razloge potonuća. Kroz svjedočenja aktera, razgovore s graditeljima broda, pomorcima i obiteljima žrtava - uz raritetan i dosad neobjavljeni arhivski materijal - film postupno, mimo brojnih teorija zavjere, otkriva što se uistinu dogodilo s "Berge Istrom", a zatim i s "Berge Vangom". Film je posvećen svim žrtvama, graditeljima broda, kao i Uljanikovcima svih generacija.
Film otvara citat inženjera brodogradnje Velimira Salamona: 'Brodovi su rijetki predmeti koji ipak imaju rođenje, koji se krste imenom, koji imaju svoj život i koji naposljetku imaju svoj pogreb kao zavjet novog života. Nema mnogo djela ljudskih ruku koja imaju ta svojstva. Stvari koje su istodobno i bića'.
Redatelj i koscenarist Dražen Majić autor je dokumentaraca "Ostavljeni", "Virus C", "Tupilo" i "Lepoglava Express". Filmovi su autorizirani za edukacijsko prikazivanje u školama u programu prevencije ovisnosti. Film "Tupilo" je prikazan na festivalu Zagreb Dox 2009. godine. Kao istraživački novinar i urednik zaposlen je na HTV-u. Film "Berge Istra" njegov je prvi dugometražni dokumentarni film.
Koscenarist i tonski snimatelj Zoran Angeleski novinar je Glasa Istre i član pulske grupe The Chweger koja je kreirala glazbu za ovaj film. Film "Berge Istra" njegov je prvi dokumentarni film. Direktor fotografije također je Puljanin, akademski snimatelj Goran Legović; montažu potpisuju Staša Čelan i Anita Jovanov; oblikovanje zvuka Robert Stanić, koloristica je Iva Blašković, a producenti filma su Marija Kosor i Dražen Majić.