Ilustracija (Pexels)
NewYorkTimes je objavio popis korisnih savjeta – kako da vaši ručnici ostanu čisti, mirisni i dugotrajni.
Mrtve stanice kože, znoj i bakterije brzo se nakupljaju pa je pravilo "svakih tri dana" dobar princpi za sve vrste ručnika. Naravno, možete ih mijenjati i češće. Ako se tuširate više puta dnevno, logično je da ručnike mijenjate i češće.
Prije nego što stavite ručnik u košaru za prljavo rublje, obavezno ga ostavite da se potpuno osuši – prebacite ga preko kade ili tuš kabine. Tako ćete spriječiti razvoj neugodnih mirisa i bakterija dok čeka pranje, prenosi N1.
Za mrlje od šminke, hrane ili ulja preporučuju se specijalizirani odstranjivači mrlja. Najbolje djeluju ako im dopustite da odstoje neko vrijeme prije pranja.
Ručnici često dolaze u kontakt s kozmetikom, a neki proizvodi poput benzoil peroksida ili AHA kiselina mogu trajno izbjeliti tkaninu. Zato pažljivo pročitajte etikete prije nego što brišete lice omiljenim ručnikom. Ako ne želite oštetiti kvalitetne ručnike, nabavite posebne, tamne ručnikeili krpice samo za šminkanje i njegu lica. Jedna praktična ideja: koristite crne krpice za šminku, čak i ako su vam svi drugi ručnici bijeli.
Klorni izbjeljivač se ne smije koristiti – ni za bijele ručnike. Pamuk u prirodi nije bijele boje, pa se i bijeli ručnici boje – klor može ostaviti žute mrlje.
Proizvođači često tretiraju ručnikeraznim kemikalijama kako bi izgledali mekši, živopisniji i otporniji na gužvanje. Zato ih operite barem jednom prije prve upotrebe, a idealno dva puta kako biste uklonili višak dlačica i eventualne ostatke preparata. Poslije pet pranja većina tih tretmana se potpuno ispere.
Većina etiketa savjetuje pranje na hladnoj vodi i blagim ciklusom. To potvrđuju i stručnjaci i dugogodišnja testiranja – na taj način ručnici duže zadržavaju boju i mekoću. Ipak, kada je netko u kući bolestan, možete ih povremeno oprati i na visokoj temperaturi.
Preporučuje se pranje u toploj vodi, kratkim ciklusom i s minimalno deterdženta – dvije žlice po punoj perilici sasvim su dovoljne. Više od toga može ostaviti tragove i učiniti ručnike manje upijajućima. Perite ručnike odvojeno od ostalog rublja – izbjegavajte odjeću s ciferima, čičkom ili kukicama koje mogu oštetiti tkaninu.
Ako ste prethodno tretirali mrlje, obavezno provjerite ručnike prije ubacivanja u sušilicu. Ako mrlja nije nestala, ponovite tretman i pranje jer toplina iz sušilice „zaključava“ mrlje i tada ih je gotovo nemoguće ukloniti.
Svi stručnjaci su suglasni – omekšivači i maramice za sušenje loši su za ručnici. Ostavljaju sloj na tkanini koji s vremenom smanjuje sposobnost upijanja. Ako ne možete bez tog mekog osjećaja, koristite ih povremeno i perite ručnike češće bez njih. Bolja opcija su vunene kuglice za sušenje, koje ne štete upijanju.
Prije nego što ručnike ubacite u sušilicu, protresite ih – tako će se manje gužvati i bolje osušiti. Sušite ih na niskoj temperaturi i izvadite čim budu suhi. Ako neki dijelovi ostanu vlažni, vratite ih još nekoliko minuta ili ih raširite da se prirodno osuše.
Ako perete ručnike nakon bolesti ili ozljede i želite dodatnu dezinfekciju, povremeno ih možete sušiti na visokoj temperaturi – sušilica bolje uništava bakterije i viruse nego samo topla voda.