ugodno s korisnim

Ove biljke pročišćavaju zrak u spavaćoj sobi i poboljšavaju kvalitetu sna

| Autor: Lucija Sučić
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Volimo zelenilo u našim prostorima jer nam prvenstveno podiže raspoloženje i unosi radost u dom kakvu ne može niti jedna slika, umjetnina ili komad namještaja.

No biljke imaju i veoma važnu ulogu u našim domovima, a ta je da obogaćuju zrak kisikom te isti pročišćavaju. To je posebice odlična stvar za spavaće sobe jer pružaju kisikom okupan zrak dok plovite zemljom snova.

U nastavku teksta pročitajte o tri biljke koje je odlično imati upravo u spavaćoj sobi.

Sanseverija

Još znana i kao "svekrvin jezik" biljka je koja je poput mini tvornice kisika. Poznata je po svojim visokim, čvrstim listovima i jednostavnom održavanju, a posebna je i po svojoj jedinstvenoj noćnoj fotosintezi.

Za razliku od većine biljaka, koje dišu tako da tijekom dana uzimaju kisik i ispuštaju ugljični dioksid u mraku, sanseverija ispušta kisik noću, i pritom stvara svjež zrak bogat kisikom koji je idealan za dobar san.

Vodič za njegu: sanseverije uspijevaju na neizravnom svjetlu i potrebno ih je zalijevati svaka dva do tri tjedna, ovisno o vlažnosti u prostoriji.

Zlatni puzavac

Pročišćivač zraka znan kao zlatni puzavac svojim bujnim lišćem puno je više od samo lijepe biljčice.

Djeluje kao prirodni pročišćivač zraka, upija štetne kemikalije i nadopunjuje zrak kisikom, što je posebice zgodno za klimatizirane prostore.

U spavaćoj sobi djelovati će kao i sanseverija i kreirati opuštajuće okruženje za spavanje.

Vodič za njegu: preferira jarko, neizravno svjetlo. Zalijevajte tjedno, ali osigurajte suho tlo prije sljedećeg zalijevanja.

Areka palma

Ako volite tropske biljke, nabavite areka palmu koja je nevjerojatno šarmantna zelena gospođica!

Ona se također ističe svojstvom pročišćavanja zraka, odnosno učinkovitom eliminacijom ugljičnog dioksida i drugih zagađivača, dodajući dozu kisika prostoru u kojem boravi.

Vodič za njegu: ove palme trebaju jaku, ali neizravnu sunčevu svjetlost i treba ih zalijevati kada im se gornji sloj tla osuši.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter