(Hina/EPA)
Sveučilišni računski centar -Srce u četvrtak slavi 50. rođendan, a uz zlatni jubilej te važne hrvatske sveučilišne i akademske ustanove u prostorima Srca u Zagrebu predstavljena je prigodna marka koju je Hrvatska pošta pustila u optjecaj kao poseban rođendanski dar slavljeniku.
Srce je osnovao 29. travnja 1971. odlukom Sveučilišta u Zagrebu, tada jedinoga sveučilišta u Hrvatskoj, kao odgovor na potrebe akademske zajednice, ali i cijeloga hrvatskog društva, da se sustavnije započne s primjenom novih informacijskih i komunikacijskih tehnologija.
Novu prigodnu marku Hrvatska pošta pustila je u optjecaj 29. travnja na 50. rođendan Srca. Marka donosi simbolični prikaz čipa i spojnih elektroničkih veza, a motiv je osmislila Dubravka Zglavnik Horvat, dizajnerica iz Zagreba.
Nominalna vrijednost marke iznosi 14 kuna i otisnuta je u nakladi od 50 tisuća primjeraka. Marka je izdana u arku od 12 maraka, a Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvoga dana (FDC).
Na svečanu predstavljanju voditelj Ureda za odnose s javnošću Hrvatske pošte Krešimir Domjančić darovao je uokvireni primjerak marke ravnatelju Srca Ivanu Mariću i predsjedniku Upravnoga vijeća Srca prof. dr. Klaudiju Papu.
Predstavljanje marke kruna proslave zlatne obljetnice
Ravnatelj Srca Marić rekao je da Srce pola stoljeća sustavna i predana rada na digitalnoj transformaciji znanosti i visokog obrazovanja u Hrvatskoj proslavlja bogatim i raznovrsnim programom koji se pak, zbog epidemioloških razloga, uglavnom održava virtualno.
"Malobrojne osobe, a posebo institucije, u Hrvatskoj imaju tu čast da dobiju svoju marku i to nas sve koji smo radiil i radimo u Srcu čini posebno ponosnima te iskreno zahvaljujemo Hrvatskoj pošti, a neskromno mislimo da smo i zaslužili nešto takvo", istaknuo je.
Podsjetio je da je ovoj zlatnoj obljetničarskoj godini Srce izdalo i prigodan web na kojemu su arhivski snimci, prikazani su svi važniji događaji iz povijesti Srca, ali i hrvatske informatike, kao i riječi ljudi koji su prolazili kroz Srce i na koje je ono ostavilo trag u profesionalnom i osobnom životu.
Jubilarni rođendan Srce proslavlja i dvodnevnom konferencijom koja je počela u srijedu i održava se online. Riječ je o konferenciji "Dani e-infrastrukture Srce DEI 2021" koja je ujedno i konferencija projekta HR-ZOO. U sklopu konferencije priređen je i okrugli stol "Digitalnom transformacijom do inovativnosti i izvrsnosti u znanosti i visokom obrazovanju".
Izazovi sustava znanosti i obrazovanja u budućnosti
Središnja tema o kojoj su na konferenciji govorili ugledni akademski predstavnici bila ona o izazovima sustava znansti i obrazovanja u budućnosti. Dodao je da je bilo je riječi i o tomu kako suočavanju s tim izazovima pridonose informacijske i komunikacijske tehnologije, izvijestio je Marić.
Istaknuo je kako je Srce u obljetničarskoj godini dodatnu pozornost posvetilo prijenosu znanja pa su tako u sklopu akcije "Od srca znanje na dar" organizirane dvije sekcije tečajeva.
Prva je "edu4IT za 50 godina Srca" namijenjena IT stručnjacima na visokim učilištima i javnim institutima u sklopu koje 50 polaznika ima priliku besplatno pohađati obrazovne sadržaje razine Sistemski administrator 1 koji su dio specijalističkog obrazovnog programa edu4IT.
Druga akcija je pak "50 tečajeva za studente za 50 godina Srca" i namijenjena je studentima visokih učilišta u Republici Hrvatskoj s ukupno 50 tečajeva od svibnja 2021. do travnja 2022., a omogućit će svakom studentu pohađanje bez naknade jednoga od odabranih pet naslova.
Marić je objasnio kako je riječ o akcijama koje Srce i inače provodi kako bi besplatnim edukacijama pomoglo podignuti razinu digitalne svijesti građana.
Dodao je kako postoji i niz drugih aktivnosti koje je Srce poduzelo, izrazivši nadu da će prilike ipak omogućiti da se neka zbivanja održe i uživo.
S tim u vezi, rekao je da se krajem ove godine planira skup koji bi se trebao održati uživo na Kampusu Borongaju gdje bi u rad trebao biti pušten novi podatkovni centar Srca koji se gradi u sklopu strateškoga projekta "Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak" što će ujedno biti i jedan lijepi dar akademskoj zajednici.