Ilustracija (Pixabay)
Na neurofiziološkoj razini stopalo ima mnogo malih živčanih receptora koji šalju informacije vašem mozgu koji ih obrađuje i procjenjuje u kakvom je stanju podloga, je li podloga više ili manje nestabilna, je li podloga vruća ili hladna, koračate li na potencijalno štetnom objektu itd.
Nažalost, u ovom slučaju cipela, kakva god bila, mijenja način na koji percipirate vanjski svijet i način na koji se vaše tijelo prilagođava držanjem i ravnotežom.
Ima, međutim, jedna stvar: mozak i stopala toliko su dobri da će, naviknuti na dugo nošenje cipela, i kroz njih (uz ograničenja) moći prepoznati mnoge razlike.
Usvajanje minimalističkog pristupa, poput hodanja bosih nogu po različitim površinama, može ojačati mišiće stopala i poboljšati percepciju, osobito kod djece (i ne, prehlade ne dolaze od hodanja bosih nogu zimi), no važno je uskladiti vrijeme provedeno bosi uz odgovarajuću zaštitu kako bi se izbjegle ozljede ili pretjerani stres na nenaviknute mišiće i zglobove.
Može se raditi i bosonogi trening, ali uvijek uz postupno izlaganje.
Do danas nema znanstvenih istraživanja koja identificiraju bosonogi trening kao bolji od treninga u cipelama, ali također je istina da su druga istraživanja pokazala kako hodanje bosih nogu pomaže u održavanju zdravih stopala.
U tom kontekstu dobro mogu doći “minimalističke” cipele koje su dizajnirane da simuliraju hodanje bosih nogu, nudeći prirodniji osjećaj tijekom hodanja.
Ove cipele karakterizira tanak potplat koji omogućuje veću fleksibilnost stopala i smanjenje međupotplata koji apsorbira udarce, tipičnog za cipele.
Neke prednosti povezane s ovom vrstom obuće uključuju bolje držanje stopala, nude veći prostor za raspodjelu tereta na cijelo stopalo i nude prostor posebno za prste koji većinu vremena ostaju zatvoreni i zbijeni, veću snagu mišića stopala i smanjenje stresa u zglobovima.
Međutim, važno je postupno se prilagođavati ovoj vrsti obuće jer stopala mogu zahtijevati prijelazno razdoblje ako ste dugo navikli hodati u tradicionalnim cipelama.
Alternativno, hodanje bosih nogu, posebno u zatvorenom prostoru i na mjestima koja to dopuštaju, može ponuditi razne prednosti i možda nadoknaditi dan proveden u tradicionalnoj obući.
Prije svega onu koja najviše poštuje anatomiju i funkcionalnost stopala, cipelu koja ima dobru fleksibilnost, poprečnu i uzdužnu kako bi stopalo i gležanj na najbolji način mogli obavljati svoju funkciju bez ograničenja.
Nakon toga izbor mora pasti na udobnost koja je očito vrlo subjektivna.
U konačnici morate uzeti u obzir da svaka sportska disciplina i posao može zahtijevati odgovarajuću obuću, stoga će vam za trčanje, penjanje, jahanje i ples trebati odgovarajuća obuća za bavljenje tom aktivnošću, a bolje je ne improvizirati trčanje s balerinkama ili treking u planine s neodgovarajućim cipelama.