VRLO OZBILJNE OPTUŽBE

ŽELJKO ILIĆ, ZELENI ODRED, O KAŠTIJUNU: "Imamo velik porast respiratornih bolesti i karcinoma, a studija istarskog Zavoda za javno zdravstvo je lažna"

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
Željko Ilić (u sredini) i ostali članovi Zelenog odreda (snimila Doria MOHOROVIĆ)

Željko Ilić (u sredini) i ostali članovi Zelenog odreda (snimila Doria MOHOROVIĆ)


Pred komunalnom palačom danas su članovi Zelenog odreda, na čelu sa Željkom Ilićem, koji je poznat kao vlasnik kluba Uljanik, ukazali na, kako tvrde, zabrinjavajuća saznanja o dosadašnjem radu Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun.

Ilić napominje da Centar od početka nema potrebnu i valjanu dokumentaciju za rad.

- Nedostaju krucijalni dokumenti poput nove procjene utjecaja na okoliš, koju smo kao članica Europske unije morali ishodovati za takav Centar. Na tom je dokumentu pao i vjetropark na Velebitu. Nedostaje i odobrenje vatrogasnih vlasti za skladištenje i odlaganje zapaljivog materijala na otvorenoj površini Centra, a znamo da se on nalazi u gusto naseljenom području. Ako se to zapali, dugo se požar neće ugasiti i potrovat ćemo se, kaže Ilić, pa napominje da je u prošlosti bilo nekoliko požara na odlagalištu, a da se zabrinutost mještana povećala nakon nedavnih požara, osobito za gorive bale koje stoje na otvorenom u blizini kuća.

- Ne postoji kontrola što se ondje odlaže. Na sastancima civilnog nadzora jasno smo upitali na koji način se kontrolira otpad koji dolazi, a kontrole nema. Bivši direktor se požalio da ne postoji kontrola na pretovarnim stanicama od jedinica lokalne samouprave koje donose otpad. Postoji neka kamera koja snima otpad koji se iskrcava, ali na toj snimci se ne može ustanoviti što je na otpadu jer sve ide na zajedničku hrpu. Dakle, na prostor Kaštijuna dolazi otpad nepoznatog porijekla, ne postoji sustav izdvajanja opasnog otpada na području Istre i za pretpostaviti je da sav opasni otpad završi na Kaštijunu, podcrtava Ilić pa dalje ukazuje na naknadne izmjene pravilnika o emisijama štetnih plinova, čije je prekoračenje, ističe, oko 500 posto.

- U toku samog rada bilo je naknadnih izmjena pravilnika od strane Ministarstva koje je do lakta upleteno i jedino odgovorno za ovo stanje na Kaštijunu jer su prilagođavali pravilnik velikim emisijama štetnih plinova, kaže Ilić, pritom pitajući se retorički - kako je moguće da netko u toku utakmice mijenja pravila igre, na zahtjev jednog od suigrača. Ustvrdio je i da će za takve stvari pokrenuti tužbu.

Naglasio je i manjkavost projektne dokumentacije poput nedostatka odgovarajućeg broja biofiltera, zračnih tunela na ulazima u hale, nepoštivanja mjere korištenja vodenih zavjesa na ulazima u halu koje, prilikom inspekcija civilnog nadzora, nikada nisu bile aktivirane. Ukazao je i na niz tehničkih nedostataka, a onaj problem koji mještane najviše zabrinjava je nepostojanje zaštite od emisije lebdećih čestica i smrada s otvorenih ploha. Zbog toga i nepoznatog sastava otpada koji dolazi u pogon je, ističe, najviše smrdilo ovog i prošlog ljeta, a to ni nije najveći problem.

- Imamo velik porast respiratornih bolesti i karcinoma, a nikakva kvalitetna studija nije napravljena, već neka, nazvat ću je, lažna i manjkava studija Istarskog zavoda za javno zdravstvo. Nisu napravljeni pravi testovi na stanovnicima i nisu obuhvaćeni svi stanovnici, nije napravljena usporedba s kontrolnom skupinom negdje gdje ne postoji takav pogon. Njome su isključivo tražili samo zdrave pojedince bez ikakvih problema, što je neregularno za ovakav pogon, kaže on.

Osvrnulo se tom prilikom i na, kako ističe, upitno i moguće štetno imenovanje novog direktora Centra za gospodarenje otpadom na Kaštijunu, Dražena Stilinovića. Napomenuo je da novi direktor "ne dolazi iz industrije koja radi u interesu stanovnika, već u interesu uskog kruga poduzetnika, lobija smećarske industrije kojima je cilj profit".
- U svojoj biografiji naveo je firme u kojima je prije radio - Entosorga, Daneco Impianti Sri, a to su mahom firme koje su se bavile spalioničarskim biznisom, MBO centrima i sumnjamo da je tu bila velika šteta za stanovnike. Na kraju, kada bi bili dužni sanirati to odlagalište na kojem su godinama manipulirali otpadom, jednostavno bi otišli. Zaradili bi hrpu tužbi, zatvorili bi firmu, bankrotirali i lokalna zajednica bi to trebala sanirati. Strahujemo da ta sudbina čeka i nas, istaknuo je Ilić.

Jedino bi ih, veli, zadovoljilo da se nakon uvida u situaciju na terenu Centar zatvori. Smatraju i da bi Stilinović "kao odgovoran direktor trebao zaključiti da Centar nema uvjete za rad i da kao takav on njega ne može voditi".

Kazao je Ilić i da sada slijedili preostalo prikupljanje dokumentacije, a potom i slanje prijava nadležnim institucijama. Nada se da će na zabrinjavajuće podatke o štetnim djelovanjima Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun koje su danas iznijeli reagirati i pulski gradonačelnik, s kojim Ilić o ovoj problematici još, kaže, nije razgovarao.

Navodi i da je gradska uprava tek kotačić u tom lancu, a da je situacija ovakva kakva je zbog profita, kako se izrazio, poslovnih i političkih elita koje su na vlasti u Istri i u Hrvatskoj posljednjih 30 godina, pritom se referirajući na IDS i HDZ.

Iznio je pri kraju svog obraćanja i podatak da je 1.200 tona otpada uvezeno s Marišćine, Županijskog centra za gospodarenje otpadom u Primorsko-goranskoj županiji, kao i da je od insajdera doznao da na Kaštijun dolaze kamioni s talijanskim registracijama.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter