u tijeku javna rasprava

Otvara se kamenolom na Vidrijanu na 204 m od prvih kuća

| Autor: Glas Istre
(Foto: Udruga Zelena Istra)

(Foto: Udruga Zelena Istra)


U tijeku je javna rasprava o Studiji utjecaja na okoliš za eksploataciju tehničko-građevnog kamena na eksploatacijskom polju "Vidrijan I" u Puli. Planira se eksploatacija tehničko-građevnog kamena metodom miniranja na novih 3,86 ha, koja će trajati čak 32 godine. Ovo je prilika da građani izraze svoje mišljenje i sudjeluju u oblikovanju odluka koje mogu dugoročno utjecati na našu zajednicu i okoliš.

Radi se o lokaciji uz zatvoreno eksploatacijsko polje Vidrijan koje je od 2016. godine prenamijenjeno u odlagalište građevinskog otpada. Nositelj zahvata je CESTA d.o.o. iz Pule. Ovaj proces uključuje bušenje, miniranje, transport i preradu mineralne sirovine, što može imati značajan utjecaj na kvalitetu života u našem području.

Iako stručne procjene navedene u Studiji tvrde da će razine onečišćenja zraka, buke i vibracija ostati ispod zakonskih graničnih vrijednosti, činjenica je da se kamenolom planira na manje od 250 metara od građevinskog područja naselja.

To izaziva opravdane bojazni o mogućim negativnim utjecajima, uključujući:

  • Kvalitetu zraka – emisije prašine i lebdećih čestica i emisije iz kamiona mogu utjecati na zdravlje dišnog sustava
  • Buku i miniranja – unatoč propisanim mjerama, mogu uzrokovati smetnje za stanovnike.
  • Seizmičke utjecaje – podrhtavanje tla može oštetiti obližnje objekte.
  • Pojačan promet teških kamiona –što može utjecati na sigurnost i kvalitetu života.
  • Utjecaj na okoliš – moguće uništavanje prirodnih staništa i zagađenje

Tehnološki proces eksploatacije sastoji se od otkopavanja mineralne sirovine s podfazama bušenja i miniranja, izdvajanja stijenske jalovine, utovara mineralne sirovine s podfazom razbijanja iznadgabaritnih komada, transporta mineralne sirovine, Studija predviđa promet od 40 kamiona dnevno koji će prometovati Labinskom ulicom i Partizanskim putem.

Otkopavanje tehničko-građevnog kamena izvodit će se miniranje metodom dubokih minskih bušotina uz korištenje patroniranih eksploziva. Predviđeno je aktiviranje minskog polja neelektričnim sustavom. Za bušenje minskih bušotina koristit će se hidraulična bušilica.

Zabrinjava i činjenica da Prostorni plan Istarske županije propisuje da se eksploatacijska polja tehničko-građevnog kamena ne smiju otvarati na manje od 500 metara od naselja – no za Vidrijan I napravljena je iznimka od samo 200 metara!

Javna rasprava je prilika da građani pitaju, traže pojašnjenja i iznesu zabrinutost. Zelena Istra će pripremiti i objaviti komentare na Studiju utjecaja na okoliš. Zainteresirani građani nam se mogu javiti za više informacija.

Sve informacije dostupne su na stranicama Grada Pule:

https://www.pula.hr/hr/eusluge/ekonzultacije/ekonzultacije-u-tijeku/160/javna-rasprava-o-studiji-utjecaja-na-okolis-za-zahvat-eksploatacije-tehnicko-gradjevnog-kamena-na-buducem-eksploatacijskom-polju-vidrijan-i-pula-istarska-zupanija/

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter