Zračna luka Pula (snimio D. ŠTIFANIĆ)
Nakon navoda Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije da je direktorica pulskog aerodroma Nina Vojnić-Žagar opunomoćila odvjetnika za mirenje koji je na godišnjem odmoru, imputirajući joj tako opstruiranje postupka mirenja, kao uostalom i višemjesečne pregovore oko novog kolektivnog ugovora, zatražili smo objašnjenje opunomoćenog pulskog odvjetnika Dina Čekade.
Podsjetimo, zbog nepostizanja dogovora oko sklapanja kolektivnog ugovora te zbog, kako su naveli, dugoročne ugrožene egzistencije radnika pulskog aerodroma, SIKD je, u dogovoru sa svojim, ali i članovima drugog sindikata koji djeluje na aerodromu, prošli tjedan podnio Gospodarskom socijalnom vijeću (GSV) zahtjev za provođenjem postupka mirenja koji prethodi mogućim štrajkaškim aktivnostima. Taj se postupak zakonski mora provesti želi li sindikat započeti štrajk.
GSV je imenovao miritelja koji je pokušao dogovoriti sastanak. Predložio je početak mirenja za jučer, sindikat ga je prihvatio, ali je do sada izostao odgovor direktorice, odnosno Uprave Zračne luke Pula. Iz SIKD-a napominju da se direktorica ne odaziva na pozive GSV-a niti odgovara na mailove. Jednostavno je, kažu, preko tajnice poručila da je opunomoćila odvjetnika Čekadu za sudjelovanje u postupku mirenja, a on je odgovorio da ide na godišnji odmor.
"Situacija je vrlo jednostavna. Miritelj je prvi prekršio prvu odredbu. Nije mogao započeti postupak u četvrtak i petak, što je trebao, a mi smo bili spremni čak i u subotu. Ja, nažalost, ne mogu u ponedjeljak zbog godišnjeg odmora. Možemo bez problema pričekati do idućeg tjedna, a i miritelj bi tako imao više vremena za proučiti situaciju. Ponudili smo mu dostaviti sav materijal, ali to njega očito ne zanima. Zvali smo i resorno ministarstvo da ih upoznamo s upitnim radom miritelja. Odgovorili su da je nadležna službenica isto tako - na godišnjem", tvrdi Čekada.
Inače, Pravilnik o mirenju definira cjelokupni postupak. Pravnici će reći da je to poprilično zastarjeli propis koji bi trebalo doraditi i izmijeniti. On doista kaže da se postupak mirenja mora provesti u roku od pet dana, kako navodi SIKD. Međutim, osim što nema nikakvih sankcija ako se ne provede u tom roku, mirenje se mora provesti odmah isti dan kada je pokrenuto. Dakle, sastanak sviju strana u postupku mora se zakazati odmah, najkasnije drugi dan, što je u ovom slučaju trebao biti petak, 13. kolovoza. Također, Čekada napominje da je miritelj sazvao sastanak bez da je zatražio bilo kakvu relevantnu dokumentaciju.
"To je samo jedna formalnost. Njemu nije cilj provesti postupak na adekvatan način, već sebi olakšati posao tako što će jednostavno sazvati sastanak nemajući pojma o čemu se tu zapravo radi. Mi smo već bili kod njega. To vam izgleda otprilike ovako: mi sjednemo, svatko kaže što ima za reći i on potom zaključi da je postupak gotov. Bez dodatnih pitanja, bez diskusije", ističe Čekada.
S druge strane, sindikalci tvrde da je direktorica Vojnić-Žagar dva puna mjeseca odugovlačila početak kolektivnih pregovora, a sada valjda na isti način ima namjeru odugovlačiti postupak mirenja. No, oni jasno poručuju da je zakon po pitanju mirenja ipak jasan i nedvosmislen. Po svemu sudeći, žuri im se u štrajk i namjeravaju iskoristiti i ispuniti zakonske preduvjete prije samog bojkota.
No, pitanje je kolika je stvarna i efektivna podrška zaposlenika ukoliko dođe do samog štrajka. Predsjednica SIKD-a Marina Cvitić najavila je anketu među zaposlenicima, ali do danas nije poznato je li provedena i koji su rezultati.