(Snimila Vanesa Begić)
U La Resistanceu je u srijedu navečer održan PhD Café, događanje u organizaciji Hrvatske zaklade za znanost namijenjeno promociji mladih istraživača i znanstvenih projekata koji se provode na hrvatskih znanstvenim organizacijama. PhD Café je pokrenut 2020. godine, održava se jednom mjesečno u Zagrebu te nekoliko puta godišnje u Rijeci, Splitu i Osijeku, a ovo je prvi put da je održan u Puli.
Na ovom događanju svoja je izlaganja predstavilo pet znanstvenika sa znanstvenih organizacija iz cijele Istre – Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču, IRB-ovog Centra za istraživanje mora u Rovinju te Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije.
Mirela Uzelac Božac dolazi s Instituta za poljoprivredu i turizam Poreč, a govorila je o temi "Fitofarmaceutski potencijal stranih invazivnih biljnih vrsta". Kazivala je o raznim vrstama biljaka, invazivnih vrsta, o svome radu na terenu, kao i o suradnji sa Slavkom Branom, terenskom radu, a Mateo Jakac (Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije) imao je kao predmet izlaganja stručnu temu "Kemijska karakterizacija etanolnog ekstrakta propolisa i njegovi biološki učinci na ljudske limfocite u uvjetima in vitro".
Zatim su izlaganja imali Romeo Šajina (Fakultet informatike u Puli) "Predviđanje poza više osoba u dinamičkim scenama", dr. sc. Kristina Grozić (Institut Ruđer Bošković, Centar za istraživanje mora Rovinj) "Ima li života poslije PhD života?".
Izv. prof. dr. sc. Davor Bulić (Filozofski fakultet u Puli) imao je temu povijesne i kulturne specifičnosti naslovljenu "Rimski krajolik i dinamika naseljavanja istarskih kolonijskih agera".
Hrvatska zaklada za znanost najveća je hrvatska organizacija za financiranje znanstvene djelatnosti, osnovana s ciljem promocije znanosti, visokog školstva i tehnologijskog razvoja u Republici Hrvatskoj te potpore znanstvenim, visokoobrazovnim i tehnologijskim programima i projektima. Financira više od 1.000 kompetitivnih znanstvenih projekata i više od 500 mladih istraživača (asistenata i viših asistenata) na hrvatskim visokim učilištima i znanstvenim institutima.