Postavljanje kamera u Istarskoj
Zbog devastacije podzemnih spremnika i nepropisnog odlaganja otpada, a što se velikim dijelom odnosi na odlaganje ostataka hrane iz restorana i sličnih objekata, Pula Herculanea u užem gradskom centru uvodi video-nadzor.
Ugradnji kamere, koja bi trebala motriti na podzemni spremnik preko puta, slučajno smo prisustvovali u Istarskoj ulici, a potom smo od gradskog komunalnog poduzeća doznali da će takva oprema biti postavljena i na Trgu sv. Tome, na Kapitolinskom trgu, u Ulici Benediktintske opatije (kod Zavoda za zapošljavanje), na Danteovom trgu, u Ciscuttijevoj i Flanatičkoj ulici (kod Tržnice) te u Amfiteatarskoj. U drugom valu kamere stižu i na Portaratu te u Zadarsku ulicu.
- S obzirom na kontinuirane devastacije podzemnih spremnika u užem centru grada, kao i zbog nepridržavanja propisanog odlaganja komunalnog otpada poslovnih subjekata, prije svega ugostiteljskih objekata, bit će uveden video-nadzor tih spremnika. Zbog učestalih devastacija već jednom smo bili primorani zamijeniti sustave očitanja, a nerijetko su u posude znali biti ubacivani i pojedini komadi glomaznog otpada, doznajemo iz Uprave Herculanee.
Za nabavku kamera javni je natječaj obavljen krajem 2019., prema zakonu je izrađen i elaborat te dobivena suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova. Mogućnost snimanja obračunskog mjesta propisana je člankom 41.Odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog i biorazgradivog komunalnog otpada grada Pule. Istim je člankom omogućeno i korištenje fotodokumentacije radi ispisivanja ugovorne kazne i dokazivanja da je korisnik odložio otpad pored podzemnih spremnika.
- Svako nepropisno odlaganje otpada kažnjavat će se sukladno navedenoj odluci, rezolutni su po tom pitanju u Herculanei. Prema istoj odluci, kazne za prekršaje zbog kojih se postavljaju kamere iznose od 500 do 1.000 kuna.
Komunalci navode da su podzemni spremnici u užem gradskom središtu namijenjeni isključivo građanima koji tamo i obitavaju te poslovnim subjektima koji nemaju velike količine komunalnog i biorazgradivog otpada, odnosno malim poduzetnicima. Ostali poslovni subjekti, poručuju iz Herculanee, imaju zaseban režim i način prikupljanja otpada od vrata do vrata za svaku pojedinu frakciju otpada.
- Osim dućana s robom i ostalim potrepštinama koji u pravilu imaju ambalažni otpad od plastike ili papira, ovdje prije svega mislimo na ugostiteljske objekte koji u ljetnoj sezoni proizvode ogromne količine - i korisnih sirovina i komunalnog te biorazgradivog otpada. Upravo radi tih velikih količina uveden je zaseban režim odvoza s učestalom frekvencijom na dnevnoj osnovi i ne postoji nikakva potreba odlaganja otpada pored podzemnih spremnika kao ni njihovo nasilno otvaranje da bi se ta vrsta otpada ubacila u spremnik, objašnjavaju iz gradskog komunalca.
- Novi polupodzemni spremnici ugrađeni na Vidikovcu u Voltićevoj ulici i Ulici Monte Kapeleta, gdje imamo veliku koncentraciju od 500-tinjak korisnika, normalno funkcioniraju. Ti su ih korisnici uspješno prihvatili te za sada tamo nema devastacija niti pritužbi na njihov rad. Ovo ukazuje da i u samom središtu grada ne postoji prepreka da korisnici nesmetano koriste podzemne spremnike te da se poslovni subjekti pridržavaju propisanog režima odvoza, zaključuju iz Herculanee.