Ilustracija
U Tehnomontovoj marini Veruda održana je tradicionalna, 11. akcija čišćenja podmorja. Nakon dvije godine prisilne pauze zbog covid uvjeta, okupljenih je bilo još više nego prethodnih godina: u akciji je sudjelovalo 40 ronioca pojačanih podrškom sa kopna, radnicima marine Veruda te njenim korisnicima.
U nastojanju da se svakom akcijom obuhvati različita zona marine, ove godine se ronilo na području od 10. do 15. mola. Unatoč slaboj vidljivosti zbog muljevitog dna, u uvjetima u kojima se mulj podiže uz svaki zaron, izvučena je značajna količina otpada. Moglo se pronaći svega: od boca, kanti, automobilskih guma, stakla, plastike, do alata i ostalih "radnih sredstava".
Cilj ovakvih akcija je, naravno, očistiti morsko dno, ali jednako tako utjecati na svijest korisnika marine i građana o potrebi očuvanja okoliša u kojem živimo.
U suradnji s KPA Medulin, i ove se godine odazvao veliki broj istarskih ronilačkih klubova. Organizatori zahvaljuju na dobroj volji i odličnom poslu uz opuštenu atmosferu prije svega operativnom organizatoru, KPA-u Medulin, ali i ostalim sudionicima čišćenja, među kojima su: RK Meduza, DPA Rabac, Vitez Wrecks, CPA Pula, KPA Uljanik, DVD Pula, Ronilački savez Istarske županije, DPI Mina, Eko More, RK Centar, RK Vrsar te EmergenSea Pomoć na moru.
Sudionici su izuzetno zadovoljni odrađenim poslom, a sav će otpad, kažu, biti adekvatno zbrinut, kao i u prethodnim akcijama.
Da se u gradu podiže ekološka svijest nizom inovativnih inicijativa govori i prije mjesec dana održana sportsko-ekološka utrka - plogging, koja se organizirala u Šijanskoj šumi, a nakon toga i u šumici na Busoleru. Ova inovativna aktivnost, nastala u Švedskoj, podrazumijeva sakupljanje otpadaka za vrijeme trčanja, što je, uz podizanje ekološke svijesti građana, bio i cilj ove nedjeljne utrke koja je okupila dvadesetak natjecatelja, zaljubljenika u kretanje i čist okoliš koji su u ovoj inovativnoj sportsko eko disciplini u Šijani prikupili čak 170 kilograma otpada.