Već godinama tražimo od Grada Pule da nam se povećaju subvencije. Ekonomska cijena vrtića je 2.200 kuna, dok su naše subvencije 1.050 kuna po djetetu, odnosno mi po djetetu dobivamo, kada se uračuna i cijena koju plaća roditelj, samo 1.740 kuna, kaže Sabina Vidos Vitasović iz Udruge privatnih vrtića, ali smatra da trenutno nije vrijeme da se zahtijeva povećanje subvencija
Vrtić Histrići, jedan od dva privatna u Štinjanu, djeluje od 2008. godine (Snimila Borka Petrović / Pixabay)
Roditelji iz Štinjana upozorili su nas da se u ovom naselju uskoro zatvara jedan od dva privatna vrtića - vrtić Histrići. Čak 47 mališana ostat će tako bez svoje predškolske ustanove, a iako iz Grada Pule doznajemo da će ostali vrtići uspjeti "progutati" ovu brojku, roditelji su nezadovoljni.
Djeca će, kako nam vele, morati mijenjati prijatelje i odgojiteljice na koje su navikli, a pitanje je i gdje će i koliko daleko od kuće uspjeti dobiti novo vrtićko mjesto. Sporno je, kako nam veli jedna mama čije dijete pohađa ovaj vrtić, što u ovom naselju koje ima više od dvije tisuće stanovnika, uopće nema gradske predškolske ustanove.
Vlasnica Renata Kovačević potvrdila nam je da se vrtić, koji u Štinjanu radi od 2008. godine, uskoro zatvara, ali da će raditi sve dok se roditelji ne snađu gdje će s djecom. Dio će ih, veli nam, preuzeti privatni štinjanski vrtić "Dado", no u njemu nema dovoljno mjesta za sve.
- Ekonomska cijena jednog djeteta u privatnom vrtiću mjesečno po izračunu Grada Pule nije dostatna za obavljanje naše djelatnosti, ako želimo poštivati standarde propisane od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, pojašnjava Kovačević.
Iz nadležnog je Ministarstva, kaže, dobila izračun minimalne ekonomske cijene od 2.500 kuna po djetetu, kako bi mogla ispravno obavljati svoj posao i pružiti djeci kvalitetan odgoj i obrazovanje.
- Napominjem da se naš vrtić nalazi u velikoj obiteljskoj kući od preko 200 četvornih metara i da imamo tri odgojne skupine. U vrtiću je zaposleno šest odgojiteljica, spremačica i stručni suradnici. Troškovi i izdaci su jednostavno veći od prihoda te smo primorani na zatvaranje, navodi vlasnica vrtića dodajući da je njezina odluka bila teška, ali ispravna.
U gradskoj upravi je bila na razgovoru, no nisu uspjeli pronaći moguće rješenje. Nudila im je čak da Grad preuzme vrtić, odnosno da uđe u sastav gradske predškolske ustanove, sve kako bi "živio" i dalje, a roditelji u mjestu imali gdje s djecom, ali ni ta ideja nije pala na plodno tlo.
Od Sabine Vidos Vitasović, ravnateljice Udruge privatnih vrtića Istarske županije, doznajemo da na području Pule trenutno djeluje 20 privatnih vrtića. Kako veli, poslovanje je svima otežano, no nema najava da će netko od drugih kolegica zatvoriti svoje ustanove.
- Ova je problematika uvijek na tapeti. Istina je da mi već godinama tražimo od Grada Pule da nam se povećaju subvencije. Ekonomska cijena vrtića je 2.200 kuna, dok su naše subvencije 1.050 kuna po djetetu, odnosno mi po djetetu dobivamo, kada se uračuna i cijena koju plaća roditelj, samo 1.740 kuna. Da bismo dobivali subvencije morali smo, još prije deset godine, potpisati sporazum o jedinstvenim upisima ali i jedinstvenoj cijeni, pojašnjava Vidos Vitasović.
Smatra da trenutno ipak nije vrijeme da se zahtijeva povećanje subvencija.
- Kako stvari stoje, s obzirom na pandemiju, trenutno smo sretni da uopće radimo. I dalje razgovaramo o tome da se subvencije moraju podignuti da i mi u privatnim vrtićima napokon dođemo do realne ekonomske cijene od 2.200 kuna, no mislim da trenutno nije vrijeme za to, navodi nam Vidos Vitasović dodajući da je odluka o zatvaranju vrtića Histrići privatna odluka jedne poduzetnice i u to se oni kao udruga ne mogu miješati.
Za komentar smo upitali i Grad Pulu. Oni podsjećaju da su još od pedagoške godine 2010./11. počeli provoditi jedinstvene upise u sve dječje vrtiće na području grada, po čemu su jedinstveni na području Hrvatske, napominjući da su sva djeca koja se prijave kroz jedinstvene upise i zadovolje kriterije za subvenciju upisana te nema listi čekanja.
- Odlukom o iznosima sufinanciranja programa predškolskog odgoja utvrđena je jedinstvena cijena za roditelje koja iznosi 690 kuna za 10-satni program te je na taj način izbjegnuta cjenovna konkurencija između gradskih i privatnih vrtića i roditelji su slobodni izabrati dječji vrtić prema svojim preferencijama. Kapaciteti ustanova predškolskog odgoja na području Pule, bilo da se radi o gradskim ili privatnim vrtićima, veći su od ukupnog broja dodijeljenih subvencija te su dugoročno ostvareni uvjeti za upis djece u dječje vrtiće bez listi čekanja. Jedinstveni sustav upisa, koji je u konačnici i do sada funkcionirao u Mreži vrtića koja obuhvaća tri gradske ustanove i 20 privatnih vrtića, podrazumijeva jednake uvjete za sve roditelje, počevši od upisa pa do cijene usluge boravka djece u predškolskim ustanovama, navode iz Grada.
Napominju da se svim privatnim vrtićima plaća subvencija iz gradskog proračuna u iznosu 1.050 kuna mjesečno po djetetu.
- Vlasnica vrtića Histrići nas je izvijestila o svojoj odluci o zatvaranju vrtića u kojem je upisano 37 djece sa subvencijom Grada. U Štinjanu djeluje još jedan privatni vrtić koji će rado prihvatiti određen broj djece, kao i vrtići na Velom Vrhu te će sva djeca biti zbrinuta, navodi se u odgovoru iz gradske uprave.
Napominju da su nedavno održali sastanak i s predstavnicama Udruge pulskih privatnih vrtića, na kojem se razgovaralo o predstojećim upisima za sljedeću pedagošku godinu kao i modalitetima i mogućnostima Grada da im pomogne u prevladavanju ekonomskih poteškoća, ovisno o mogućnostima proračuna.