Proračun Fažane od oko 41 milijun kuna jedan je od najvećih u Hrvatskoj po broju stanovnika. Oko 50 posto sredstava utrošit ćemo na infrastrukturne projekte da bi stanovnicima stvorili bolje preduvjete za život. Nastavljamo dalje kao jedna od najrazvijenijih općina u Hrvatskoj, rekao je načelnik Općine Fažana Radomir Korać na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni neki elementi ovogodišnjeg financijskog plana.
Strategija razvoja Pinete
- Pokazao sam da sa svojim suradnicima znam voditi općinu. Svaki proračun izvršavamo u 90-postotnom iznosu i nismo se zadužili ni za jednu kunu. Tako i mislimo nastaviti. Socijalno smo osjetljivi, u ovoj općini žive ljudi, prema njima treba biti dobar, jer se oni više i nemaju kome obratiti za pomoć u Hrvatskoj, osim nama. Tako treba nastaviti raditi za sve generacije, rekao je Korać i naveo niz projekata koje planiraju ostvariti u ovoj godini. To je izrada strategije razvoja Pinete, izgradnja dva dječja igrališta, uređenje plaža, izrada projekta za dom umirovljenika, projekt e-bikea, društveno-sportski centar u Valbandonu, skate park u Fažani…
Proračun je realan i ostvariv, navela je donačelnica Ada Damjanac, a da je i socijalan, pokazuje socijalni program teži od 1,5 milijuna kuna.
Niz pogodnosti
- Njime pratimo naše stanovnike od rođenja pa smo i podigli naknadu za novorođenu djecu s 3.000 kuna na 4.000 za prvo, 5.000 za drugo, 6.000 za treće dijete i tako dalje, za što se izdvaja 130.000 kuna. Pokrivamo smještaj djece u vrtiću, u općinskom imamo 105 djece, još 40-ak u privatnom, a naši roditelji plaćaju i najnižu naknadu, od 300 do 500 kuna, ovisno o statusu. Za školsku djecu financiramo dva učitelja i kuharicu na pola vremena za produženi boravak, srednjoškolci imaju besplatan prijevoz do Pule, a za udžbenike smo osigurali 330.000 kuna - 600 kuna za učenike od prvog do četvrtog razreda osnovne škole, 800 kuna od petog do osmog razreda i tisuću kuna za srednjoškolce, rekla je Damjanac.
Fažana i ove godine za stipendije izdvaja 400.000 kuna, 52 stipendista redovnih studenata i dva apsolventa dobivaju od 500 do 1.000 kuna mjesečno. Sa 150.000 kuna pokrivaju se troškovi toplog obroka kao pomoć starijim i nemoćnim osobama, a trenutno je koristi 26 korisnika. Uz to, 20-ak korisnika ostvaruje pravo na jednokratnu pomoć od 1.000 kuna za lijekove, režije i slično, a za potrebite se isplaćuju i stalne mjesečne naknade od 450 kuna. Damjanac je podsjetila da je i uljanikovcima koji žive na području općine isplaćeno 500 kuna pomoći pred blagdane.(Zvjezdan STRAHINJA)