Nedostaje istraživanje maslinarstva u srednjem vijeku, ranom novom vijeku pa i 19. stoljeću. Tu vidimo mnoge mogućnosti za naše studente i znanstvenike koji bi se mogli posvetiti i tom pitanju, kazao je profesor dr. sc. Robert Matijašić
Voditeljica Kuće maslinovog ulja Lorena Boljunčić i dekanica Filozofskog fakulteta dr. sc. Klara Buršić-Matijašić potpisale su sporazum o suradnji tih ustanova kojim se studentima i znanstvenicima omogućava istraživanje povijesti maslinarstva. Studenti će, pod vodstvom svojih mentora, pisati seminare i diplomske radove, istraživati na terenu i u arhivima, a suradnja obuhvaća i organizaciju izložbi i kongresa.
Kuća je prvi muzej maslinarstva u Hrvatskoj u kojem je široj javnosti prikazana povijest istarskog maslinarstva.
- Voljeli bismo to obogaćivati, objavljivati nove spoznaje, nadopunjavati izložbu. Još je jako puno neistraženog i stvarno nam je drago da ovo postaje mjesto gdje se mogu vidjeti nove stvari vezane uz maslinarstvo. Naš prostor otvoren je za predstavljanje novih spoznaja o maslinarstvu koje mogu postati dio stalnog postava. Kad smo prije tri godine predstavljali projekt, bilo nam je važno da on nije samo kulturno-turistički, nego da je otvoren i lokalnom stanovništvu, izjavila je Boljunčić.
Kuća je otvorena gotovo cijele godine, izuzev siječnja. Namjera je, veli Boljunčić, da muzej postane mjesto novih saznanja o maslinarstvu. Naime, za razliku od maslinarstva u antici, o čemu postoji dosta saznanja, nedostaju informacije iz drugih razdoblja.
Profesor dr. sc. Robert Matijašić, autor značajnog djela "Gospodarstvo antičke Istre", održao je predavanje o povijesti maslinarstva te uz ostalo rekao da nedostaje istraživanje maslinarstva u srednjem vijeku, ranom novom vijeku pa i 19. stoljeću. "Tu vidimo mnoge mogućnosti za naše studente i znanstvenike koji bi se mogli posvetiti i tom pitanju", kazao je.
Dekanica Buršić-Matijašić najavila je da će suradnja biti i u domeni izrade publikacija, organizacije različitih kongresa, simpozija. Sigurna je, veli, da će rezultati suradnje biti jako dobri.