Nakon tog tjedna, nastavljamo se boriti iz dana u dan. To znači da nabavljamo lijekove iz više izvora pod različitim uvjetima kako bismo što bolje iskoristili novac koji bolnica ima na raspolaganju, kaže ravnateljica OB Pula Irena Hrstić
(Snimio Dejan Štifanić)
Pliva, Sandoz, Medika i Oktal Pharma neke su od veledrogerija koje su ovih dana zbog neplaćenih dugova prekinule isporuku lijekova dijelu hrvatskih bolnica. Naime, zadnjih mjesec dana veledrogerije upozoravaju da više ne mogu kreditirati bolnice i ljekarne jer je dug dosegao 6,5 milijardi kuna. No, na njihove pokušaje da se problem riješi nije bilo konkretnih poteza pa se dugovi gomilaju, ali sad već i za lijekove koji se izdaju na recept, objavio je Jutarnji list.
Veledrogerije je posebno naljutila izjava premijera Andreja Plenkovića o tome da bez obzira na milijarde kuna duga veledrogerije to mogu izdržati i da nitko od njih neće biti kruha gladan. S druge strane, iz veledrogerija naglašavaju da situacija nikad nije bila gora te da se dug od prosinca do kraja veljače povećao za 900 milijuna kuna. Rekli su i kako je čak 20 posto bolnica od početka godine potpuno prestalo plaćati lijekove, a dug je dostigao 4 posto državnog proračuna. Zbog svega toga je već zaustavljena isporuka lijekova za 64 bolnice ili se lijekovi izdaju, ali uz plaćanje istog trenutka.
Na probleme je prije tjedan dana upozorila i Koordinacija veledrogerija pri HUP-u koja je istaknula da bi opskrba lijekovima uskoro mogla postati ograničena, što će najviše osjetiti pacijenti. Iako su iz vlade tvrdili da pacijenti zbog obustave dostave lijekova neće ostati bez svoje terapije - upravo to se dogodilo. Mediji su jučer donosili priče onkoloških bolesnika koji su obaviješteni da ne dolaze na terapiju u zagrebačke bolnice jer za njih nema lijeka.
Kakvo je stanje s lijekovima u Općoj bolnici Pula, pitali smo ravnateljicu Irenu Hrstić.
- Zbrinuti smo sa svim potrebnim lijekovima za slijedeći tjedan. Prema stanju sa svih odjela, u ovom trenutku možemo pokriti sve trenutne zahtjeve za svim vrstama terapije koje se primaju u bolnici. No, samo ako ne bude nikakvih većih iznenađenja. Nakon tog tjedna, nastavljamo se boriti iz dana u dan da naši pacijenti ne ostanu bez lijekova koji su im važni za liječenje, jer to nikako ne želimo. To znači da nabavljamo lijekove iz više izvora pod različitim uvjetima kako bismo što bolje iskoristili novac koji bolnica ima na raspolaganju za tu svrhu, a mnoge veledrogerije već duže vrijeme dostavljaju lijekove samo ako ih odmah platite, rekla je Hrstić i dodala da je činjenica da se na postojeće probleme s veledrogerijama nadovezala i prošlogodišnja izvanredna situacija s koronom, jer je Covid značajno poskupio bazične troškove bolnica.
- Vjerujem da će to biti riješeno, ali s obzirom kako nam se brzo događaju promjene u svakodnevnom funkcioniranju, i adekvatni odgovori bi trebali imati bržu dinamiku. Ipak, uzmimo u obzir da se trenutno borimo na više frontova, rekla je Hrstić.