Jedan Ryanairov let u Puli
Prošlog tjedna, već drugi put od početka travnja, irski niskotarifni avioprijevoznik Ryanair poslao je na e-mail adrese tisuća svojih hrvatskih klijenata obavijest o otkazivanju već davno uplaćenih i isplaniranih letova iz Zagreba ili prema Zagrebu iz neke od brojnih europskih destinacija. Šturom birokratskom objavom aviokompanija ih je izvijestila da leta koji su planirali više nema na njihovom redu letenja, te da im za uzvrat nudi mogućnost uzimanja vouchera, povrata sredstava uplaćenih za aviokartu ili promjenu datuma putovanja. Avioprijevoznik je u obavijesti putnicima kao razlog naveo komercijalne uvjete.
Naime, Ryanair je, promovirajući nove linije iz Zagreba, tijekom zime prodao mnogo karata po cijeni od svega nekoliko eura, a kad se tome pridodaju i ostale promocije iz tog razdoblja, poput Black Friday rasprodaje ili nekoliko 24-satnih akcija u kojima su se nudila dva sjedala na letovima po cijeni jednog, izvjesno je da je dobar dio otkazanih letova bio popunjen upravo putnicima koji su došli do takvih jeftinih karata.
Nakon dva pandemijska proljeća u kojima praktično nije bilo letova, kompaniji se u tom trenutku rasprodaja karata očito činila kao odlična prilika za osiguravanje putnika i prihoda, posebno kad se ima u vidu da se uz jeftinu avio kartu svaka dodatna usluga na niskotarifnim letovima "masno" doplaćuje. Tako odabir sjedala, kabinska ili veća prtljaga, prvenstvo pri ukrcaju, znači prihod od još nekoliko desetaka eura koje će kompanija naplatiti uz svaku jeftino prodanu kartu.
Međutim, situacija se u nekoliko mjeseci značajno promijenila. Cijene energenata već mjesecima su u porastu, a popuštanjem epidemioloških mjera u svim europskim zemljama značajno je porastao interes za putovanjima, kao i prilika da se aviokarte prodaju po puno višim cijenama.
Važući što učiniti, u Ryanairu su otkazivanjem letova odlučili riskirati određenu reputacijsku štetu na tržištu na koje su tek nedavno snažnije ušli, s obzirom na to da bi ih na nekim drugim tržištima, u poslovnom smislu, jedan takav potez sigurno stajao znatno više.
Najprije je pred Uskršnje blagdane stigla obavijest o otkazivanju niza letova zakazanih za svibanj, a onda je, svega desetak dana kasnije, dodatnim izmjenama u svom redu letenja za ovu ljetnu sezonu Ryanair otkazao i niz letova na međunarodnim linijama prema, odnosno iz Zagreba za lipanj ove godine.
U novom redu letenja potpuno su izbrisani letovi za Basel, Brindisi i Krf, dok su Brisel, Düsseldorf, Milano i ostale destinacije izgubile jedan ili više planiranih letova svakog tjedna. Samo u lipnju otkazano je više od 190 letova na 15 linija, što je 35 tisuća sjedala manje prema, odnosno iz Zagreba u odnosu na prvotni plan ovog avioprijevoznika.
Što se tiče ostalih zračnih luka u Hrvatskoj, otkazivanja najavljenih letova najvećeg europskog niskotarifnog zračnog prijevoznika drugdje nije bilo. Međutim, s obzirom na veliki broj najavljenih destinacija, mnogi putnici iz raznih dijelova zemlje planirali su ovog proljeća putovati upravo iz Zagreba, pa će ovih dana morati razmišljati o otkazivanju planova ili rezervnim opcijama.
Što se putnika iz Istre tiče, oni još od kraja ožujka mogu iz Pule letjeti za londonsku zračnu luku Stansted, a radi se o liniji koja će do početka lipnja biti u prometu dva puta tjedno, četvrtkom i nedjeljom, a potom će biti pojačana i trećim letom svakog utorka. Takav red letenja ostaje na snazi do kraja rujna. S prometom je od kraja ožujka zaživjela i linija za glavni grad Belgije i zračnu luku Brussels Charleroi, prema kojoj Ryanair ima tri tjedna leta, ponedjeljkom, srijedom i petkom, do 28. listopada.
Iz ovogodišnjeg reda letenja Ryanaira otpala je zračna linija između Pule i Frankfurta pa će zrakoplovi irskog zračnog prijevoznika, osim Londona i Brisela, ovoga ljeta Pulu povezivati s poljskim gradom Poznanom te s Bečom. Istranima koji su ostali bez planiranih letova iz Zagreba u svibnju i lipnju dobra alternativa može biti i neki od letova koje irski avioprijevoznik ima iz obližnjeg Trsta i zračne luke Ronchi.
Opcija može biti i polazak iz zračne luke u Trevisu koja je jedna od najvećih baza Ryanaira u ovom dijelu Europe i iz koje se mogu rezervirati letovi za pedesetak destinacija koje se nalaze u više od dvadeset zemalja.