Tri kratkometražna i tri dugometražna filma Dušana Makavejeva, nedavno preminulog autora, redatelja i scenarista koji je obilježio epohu stvaranja 'Crnog vala' prikazat će se danas, sutra i preksutra u pulskom kinu Valli. Retrospektiva počinje večeras u 18.30 sati u foajeu kina otvaranjem izložbe fotografija realizirane uz prijateljsku potporu Njemačke Kinoteke, beogradskog Fakulteta dramskih umetnosti, Kino kluba Split, Hrvatskog filmskog saveza i Jugoslovenske kinoteke, a za tu je priliku jedan autorski tekst i osvrt napisao irski filmaš i kritičar Maximilian Le Cain, član "Experimental Film Society" iz Dublina. Uvaženi gosti bit će Miroljub Vučković, voditelj odjela za međunarodnu suradnju Filmskog centra Srbije i Nenad Polimac, filmski kritičar, koji će održati kratki osobni osvrt na rad velikog redatelja.
Odmah nakon večerašnjeg otvorenja slijede filmovi "Prokleti praznik" iz 1958., devetominutni dokumentarni film o folklornom slikarstvu na ruralnim grobnim spomenicima, te 77-minutni film iz 1967. "Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT-a". Sutra, u četvrtak, u 19.30 sat prikazat će se osmominutni kratki film "Slikovnica pčelara" iz 1958. u kojem Makavejev istražuje tipičnu slovensku tradiciju slikarstva košnice koje ironizira i ismijava - često na iznenađujuće vulgaran i komičan način - društveni moral i stereotipe. Nakon toga slijedi projekcija igranog filma "Nevinost bez zaštite" iz 1968. U petak u 19.30 sati na rasporedu su "Boje sanjaju" iz 1958. godine, osmominutni kratki film prikazuje sjajnu i dirljivu priču o izradi ćilima u pirotskom kraju te igrani film "Čovjek nije tica".
Redatelj, scenarist, pronicljiv mislilac, čovjek razigranog duha, Dušan Makavejev kroz svojevrsni je anarhizam i subverzivnost obilježio epohu stvaranja 'Crnog vala'. Za sobom je ostavio kultne naslove koji su počesto bili pod cenzurom zbog suptilne kritike kako komunističkih tako i kapitalističkih vrijednosti života i koji su prikazivani, ako uopće, i desetljeće nakon samog nastanka.
Retrospektivu organizira Pulska filmska tvornica uz suradnju Javne ustanove Pula Film Festival, Veleposlanstva Republike Srbije u RH, Generalnog konzulata Republike Srbije u Rijeci, Austrijskog filmskog muzeja u Beču, Veleposlanstva RH u Beču, Avala Studios Beograd, Filmskog centra Srbije i Zagreb Filma.