Utvrđivanje pravovaljanosti potpisa birača provodi se provjerom sadrži li pojedini redak vlastoručni potpis, odnosno je li pojedini birač upisan u registar birača na području grada Pule, odgovorili su iz Ministarstva * Na pitanje je li skupljanje navedenih potpisa otvorilo prostor za manipulacije, odnosno preuzimanje nekih ranijih potpisa, iz Ministarstva pravosuđa i uprave odgovaraju da je riječ o spekulacijama
Arhiva (snimio Duško Marušić Čiči)
Nakon što je Ministarstvo pravosuđa i uprave dalo zeleno svjetlo za održavanje referenduma na kojemu će građani Pule imati priliku izjasniti se i o gradnji hotela na Valkanama, doznajemo da je 2.527 prikupljenih potpisa bilo nevažećih. Naime, Inicijativa Referendum za Lungomare Ministarstvu je predala ukupno 12.925 potpisa, od kojih je pravovaljanima utvrđeno njih 10.388.
"Utvrđivanje pravovaljanosti potpisa birača provodi se provjerom sadrži li pojedini redak vlastoručni potpis, odnosno je li pojedini birač upisan u registar birača na području grada Pule", odgovorili su iz Ministarstva, napominjući da oni nisu osposobljeni niti ovlašteni za provjeru autentičnosti potpisa, jer to rade ovlašteni grafolozi.
Na pitanje je li skupljanje navedenih potpisa otvorilo prostor za manipulacije, odnosno preuzimanje nekih ranijih potpisa, iz Ministarstva su naveli da je riječ o spekulacijama. Neki građani su, međutim, istaknuli sumnju da se njihovo ime nalazi na predanom popisu za referendum, iako nisu dali svoj potpis. No zakonskih alata za takvu provjeru, ističu iz Ministarstva, zapravo nema.
"Što se tiče mogućnosti provjere građana je li njihovo ime na popisu predanih potpisa, ukazujemo da važećim zakonima kojima se uređuje materija predlaganja raspisivanja lokalnog referenduma takav način provjere potpisa nije propisan", pojasnili su.
Hoće li potencijalno uspješan referendum ujedno značiti i početak pokretanja izmjena GUP-a te koja je daljnja procedura u tom slučaju, iz Ministarstva su uputili na odredbe Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kojima je propisano da je odluka donesena na referendumu obvezatna za predstavničko tijelo, osim odluke donesene na savjetodavnom referendumu koja nije obvezatna. "U konkretnom slučaju, ako se potrebna većina birača izjasni "za", takva odluka bila bi obvezatna za Gradsko vijeće Grada Pule", zaključili su iz Ministarstva.
Kako je prije dva dana najavila predsjednica gradskog Vijeća Grada Pule Marija Marković Nikolovski, odluka o raspisivanju lokalnog referenduma bit će uvrštena na dnevni red prve iduće sjednice Gradskog vijeća koja će se održati 30. kolovoza, i to s prijedlogom da se referendum održi 9. listopada 2022. kako su to zatražili predstavnici Inicijative Referendum za Lungomare.
Ne umanjujući istaknutu važnost referenduma za lokalnu zajednicu, o čemu je odluku u konačnici potvrdilo Ministarstvo pravosuđa i uprave, uputno je primijetiti manjkavosti Zakona o referendumu kojim nije propisan način provjere potpisa od strane građana, a upravo se zbog njihova glasa i pokreću referendumske inicijative. Hoće li i u kojem broju građani Pule iskoristiti svoje demokratsko pravo, ostaje za vidjeti 9. listopada.