Neki stanari žale se na prisutnost glodavaca u podrumima, ali im ukazujemo da su tome krivi sami vlasnici koji u podrumima osiguravaju dobar zaklon životinjama tako što tu ostavljaju smeće i stvari koje im više ne trebaju, kaže Frane Milat
Količina i raspored deratizacijskih kutija ovisi o konfiguraciji i veličini podruma (Snimio Dejan Štifanić)
- Glodavci su već pojeli ovaj parafinski mamac u cijevi kanalizacije, iako smo ga zamijenili prije nekoliko dana. To nam pokazuje da ovom cijevi cirkulira veći broj glodavaca. Ranije smo otvorili šaht drugog otvora kanalizacije i u njemu mamac nije imao ni ugriz iako je tu postavljen prije nekoliko mjeseci, ispričao nam je Damjan Radulović iz zagrebačke tvrtke Adria grupa čiji radnici provode sustavnu proljetnu deratizaciju na području Pule. Ovog tjedna smo ga zatekli dok je radio u stambenom naselju Koparske ulice. U proteklih desetak godina zajedno s njima na terenu su i radnici Sani.Tresa, a član Uprave ove pulske tvrtke Frane Milat bio nam je vodič tijekom deratizacije.
- U svakom podrumu odstranimo staru deratizacijsku kutiju i postavimo novu. Količina i raspored kutija ovisi o konfiguraciji i veličini podruma, objašnjava. Napominje da im se poneki stanari žale na prisutnost glodavaca u podrumima, ali da im svaki put ukazuju kako su tome krivi sami vlasnici koji u podrumima osiguravaju dobar zaklon životinjama tako što tu ostavljaju smeće i stvari koje im više ne trebaju.
S Milatom obilazimo i treću točku odakle prolaze glodavci.
- To su aktivne rupe, odnosno male rupe u zemlji iz kojih izlaze miševi i štakori. Ima ih oko stambenih zgrada, u parkovima i na dječjim igralištima. Čim pronađemo takve rupe, ubacimo u njih parafinski blok, odnosno otrov koji izaziva krvarenje u trbušnoj šupljini. Potom krampom zatvaramo aktivnu rupu, veli nam Milat. Pojašnjava da glodavci ne ugibaju odmah nakon što zagrizu parafinski blok, zato i ne pronalaze njihove lešine pored otrova.
Kaže da u javnosti vlada krivo mišljenje da se mačke i psi truju tim parafinskom blokom. Naglašava da to nije istina te da bi mačka i pas trebali pojesti veliku količinu da bi se time otrovali.
"Ako se i dogodi otrovanje kućnih ljubimaca, to nije od parafinskog bloka", dodaje. Kaže da se čitav posao provodi prema državnom programu dezinsekcije i deratizacije te da traje dva mjeseca, koliko im je potrebno da obiđu i do 10 tisuća stambenih objekata na području Pule.
- No, jednom obiđen podrum, kanalizacijski šaht ili aktivna rupa ne znači da se tu više ne vraćamo. Eto, dolazimo provjeriti sve što smo postavili prije 10-ak dana pa još jednom ako tako zahtjeva Hrvatski zavod za javno zdravstvo ili još nekoliko puta ako nam stanari prijave prisutnost štakora i miševa.
Milat nam otkriva da su se već nekoliko puta susreli s ljudima koji su tražili da im daju veće količine otrova koji bi oni željeli sami postaviti u svojim podrumima. "No, uvijek im objasnimo da mi moramo pregledati prostor i sami procjenjujemo koliko ćemo otrova tu ostaviti", kaže.
- Štetnih se glodavaca ne možemo riješiti, no ovakvom deratizacijom njihova se populacija održava na prihvatljivom minimumu i u njenom najvećem staništu - kanalizacijskoj mreži, zaključuje Frane Milat.
U slučaju uočavanja štetnih glodavaca, štakora i miševa, građani trebaju pozvati deratizatore putem mobitela 091 512 36 47 svakim radnim danom od 9 do 16 sati. Deratizatori izlaze na teren za sve stambene objekte, parkove i dječja igrališta, a plaća ih Grad Pula. No, ukoliko poziv upute pravne osobe, one moraju platiti taj angažman tvrtki koja obavlja taj posao.