(Foto: Neven Radaković)
U koncertnoj dvorani RONDO - DC Rojc Pula, u subotu, 3. svibnja od 13 do 17 sati, te u nedjelju 4. svibnja od 15 do 19 sati, održati će se u organizaciji Soundpainting platforme Pula u suradnji sa udrugom Rondo Histriae Soundpainting radionica 2025.
Radionica je namjenjena školovanim i samoukim glazbenicima, glazbenim profesionalcima i amaterima dobne skupine od 20 do 70 godina.
Voditelj radionice je Neven Radaković
Prijave isključivo pozivom na: 098 95 24 310
Ključni termini: skladanje u relanom vremenu, instant kompozicija, intuitivna kompozicija, konceptualna kompozicija, event kompozicija, performativna kompozicija, zvučna kompozicija, game kompozicija, dirigirana improvizacija, kolektivna improvizacija, konceptualna improvizacija te slobodna improvizacija.
Soundpainting je univerzalni multidisciplinarni znakovni jezik za skladanje u realnom vremenu, namijenjen glazbenicima, plesačima, glumcima i vizualnim umjetnicima. Koncipirao ga je Walter Thomson 1974. godine i razvija se do danas. Trenutno obuhvaća više od 1500 znakova, koje skladatelj – soundpainter pokazuje kako bi proizveo specifičnu reakciju izvođača.
Soundpainter stoji ispred grupe izvođača te rukama i tijelom pokazuje niz znakova koji označavaju specifičan ili aleatoričan materijal koji ansambl (grupa izvođača-improvizatora) treba proizvesti. Reakcije izvođača (ansambla) soundpainter dalje usmjerava i tako uobličava kompoziciju.
Soundpainter – skladatelj/dirigent – sklada u realnom vremenu i oblikuje kompoziciju po vlastitoj želji. Ponekad može predvidjeti reakciju pojedinog izvođača, često puta ne. Specifičnost i slučajnost dva su osnovna elementa kojima se služi.
Znakovi soundpainting jezika koriste se kroz sintaksne upute TKO, ŠTO, KAKO i KADA. Postoji puno vrsta znakova, i dok neki označavaju specifičan izvedbeni materijal ili stil, drugi označavaju brzinu razvijanja ideje, način izvedbe, ulogu u ansamblu, aleatorički koncept, disciplinu, poziciju na pozornici, kretanje, ponašanje, karakter itd.
Soundpainting zahtjeva od izvođača odmak od poznatog i predvidivog, te posvetu svakom pojedinačnom kreativnom činu bez znanja o tome kuda vodi. Jednako je nepredvidiv za izvođača-improvizatora kao i za skladatelja-soundpaintera, koji uvijek sklada samo s onim što se dogodi u trenutku. Rezultat su dinamični dijalozi između skladatelja i ansambla, odnosno, spontane real-time kompozicije u čiji uzbudljivi nastanak na vrlo jednostavan način može biti uključena i publika.
Više informacija dostupno je na linku.
Link za FB stranicu Soundpainting platforma Pula.