Snimio Dejan ŠTIFANIĆ
Pulski Možemo! ističe danas u priopćenju da su iznijeli svoje prijedloge za proračun "u skladu s politikama za koje se od početka rada u Gradskom vijeću zalažu" - a to su socijalna osjetljivost, jačanje odgojno-obrazovnih programa, zelena tranzicija, unapređenje mobilnosti, očuvanje prostora i učinkovito upravljanje prostornim resursima.
"Poput mnogih drugih gradova i općina u Hrvatskoj (npr. Pazin, Poreč ili Labin), i Pula bi konačno proračun trebala usvajati u dva čitanja u Gradskom vijeću. Postupak je to koji otvara prostor za bolje i učinkovitije upoznavanje javnosti s procesom donošenja ključnog izvršnog dokumenta upravljanja gradom, te omogućava konstruktivniju raspravu u GV-u o svim segmentima proračuna", ističu iz Možemo! i iznose svoje prijedloge:
"Prvi se prijedlog odnosi na značajno povećanje ulaganja u solarizaciju Pule u 2023. godini kroz mjere energetske tranzicije za javna tijela i građane, kao i nužnost izrade akcijskog plana za energetsku tranziciju. Aktualna energetska kriza je naglasila problem ovisnosti o tržištu energenata te ugrozila građane, ali i proračune jedinica lokalne samouprave. Ovo ulaganje omogućava brzi povrat troškova i nakon toga velike uštede i energetsku neovisnost.
U sustavu odgoja i obrazovanja trenutno je jedna od temeljnih zapreka podizanju kvalitete podrške učenicima s teškoćama vrlo niska cijena rada pomoćnika u nastavi/stručnih komunikacijskih posrednika, stoga smo se založili da se satnica pomoćnicima poveća na 44 kune bruto s početkom 2023. godine.
Također, predložili smo osnivanje mobilnog stručnog tima podrške osnovnoškolskom obrazovanju, budući da je u pulskim osnovnim školama zaposleno znatno manje stručnih suradnika nego što je potrebno za kvalitetnu potporu učenicima, učiteljima i roditeljima, a posebno se ističe nedostatak logopeda (0 zaposlenih), socijalnih pedagoga (1,5 zaposlenih) i edukacijskih rehabilitatora (2 zaposlena).
Predložili smo i izgradnju sportsko-rekreacijskog centra na Marsovom polju. Ovu investiciju predlažemo umjesto izgradnje nogometnog igrališta na Valkanama jer je lokacija prikladnija i može zadovoljiti potrebe za sportom i rekreacijom daleko većeg broja korisnika, među njima i velikog broja djece koja se bave različitim sportovima, od izgradnje nogometnog igrališta na Valkanama. Iznos je manji od iznosa predviđenog za jedno nogometno igralište na Valkanama. SRC Marsovo polje može se graditi u fazama. Prijedlog proračuna za 2023. predstavlja 1. fazu.
Društveni centar Rojc - trenutno upravljanje Rojcem nije dovoljno učinkovito, stoga smo predložili da se u proračun uvrsti osnivanje javno-civilne ustanove DC Rojc.
Smatramo da je aktivno uključivanje građana u demokratske procese od ključne važnosti za budućnost grada, stoga se zalažemo za uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja kao izvannastavne aktivnosti u pulske osnovne škole za 6., 7. i 8. razrede.
Budući da su tijekom 2022. na području planiranja biciklističkih staza napravljeni minimalni pomaci, zalažemo se za nastavak planiranja i sveobuhvatnu analizu biciklističkog prometa na području grada kao alternative automobilskom prijevozu.
Za naše najranjivije skupine građana, potrebno je hitno isplanirati i provesti mjere pomoći ugroženim kategorijama građana u vrijeme krize kao nadogradnju postojećim državnim potporama.
Predložili smo osiguranje sredstava za organizaciju povremenih edukativnih, sportskih i kulturnih događanja na prostoru Muzila kako bi se građanima omogućilo upoznavanje ovog gradskog područja kroz kvalitetne programe.
Također, predložili smo povećanje prihoda revizijom ugovora Grada Pule s Arheološkim muzejom Istre, budući da grad ne raspolaže prihodom koji dolazi od korištenja Arene. Takva bi revizija ugovora Puli donijela višemilijunske godišnje prihode od Arene, procjenjujemo barem 10 milijuna kuna godišnje, a Muzeju bi ostalo isto toliko za održavanje kulturno-povijesnih spomenika.
Kapitalni projekti koje Možemo! podržava su izgradnja garažne kuće izvan centra grada, nadogradnja doma za starije osobe ''Alfredo Štiglić'', obilježavanje i izgradnja biciklističkih staza, uvođenje jednosmjenske nastave u pulskim školama kojima je osnivač Grad Pula, proširenje i jačanje mreže javnih vrtića, kao i izgradnja sortirnice.
Dodatni prijedlog za proračun za 2023. godinu predstavlja priprema za razvoj poduzetničke potporne infrastrukture, odnosno izgradnju i opremanje poduzetničke zone. Stoga hitno u 2023. treba pokrenuti postupak iznalaženja prikladnog područja (i izmjenu urbanističkog plana), zatim izradu "prefeasibility" studije kako bi se procijenila opravdanost projekta. Nakon toga treba krenuti u pripremu projektne dokumentacije sa studijom izvedivosti projekta, analizom troškova i koristi, što obuhvaća i prikupljanje iskaza interesa potencijalnih poduzetnika (neke inicijative već postoje)", napisali su iz Možemo.