U cilju promoviranja, istraživanja i bilježenja istaknutih fenomena tradicijske glazbe, Hrvatsko društvo skladatelja dodijelilo je i ove godinu novčane potpore glazbenim manifestacijama diljem Hrvatske i njihovom stvaralaštvu u području tradicijske glazbe.
Šest projekata iz Istre
Na natječaj se prijavilo ukupno 74 projekata, a stručno povjerenstvo u sastavu Jelena Vuković, Veljko Valentin Škorvaga i predsjednik povjerenstva dr. sc. Joško Ćaleta odabralo je i izdvojilo 48 projekata koje će novčano podržati s nepunih 400 tisuća kuna. Među njima je i šest glazbenih manifestacija s istarskog područja.
Možda manje poznata, ali iznimno aktivna Kumpanija Kosirići iz Tinjana za ovogodišnju 'Večer folklora' podržana je s pet tisuća. Sa 70-ak članova životne dobi od pet do 55 godina, Kumpanija Kosirići osnovana je prije 13 godina u svrhu očuvanja starih tradicionalnih običaja, razvijanja i njegovanja različitih aktivnosti kao što su kultura, umjetnost, glazba, folklor, gluma, književnost i ekologija.
Jednakim iznosom s pet tisuća kuna sufinancirana je Smotra tradicijske vokalne baštine Hrvatske "Zarozgajmo na Ćićariji", u organizaciji Općine Lanišće i Istarske županije, a toliko je dodijeljeno Školi svirke sopela i kanta otoka Krka, u produkciji riječkog HGU-a. U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta "Augustin Vivoda" iz Buzeta; Festival klapa Istre i Kvarnera "KIK Fest 2019" dobio je za ovogodišnje izdanje novčanu potporu od sedam tisuća kuna. Multimedijalni umjetnik i kulturni antropolog Noel Šuran iz Lindara za jednogodišnji projekt "Sam sobon" dobio je potporu od tri tisuće kuna.
Dijalekt je jezik osjećaja
Umjetničkoj organizaciji Transhistria ensemble, a pod idejnim i umjetničkim vodstvom glazbenice Tamare Obrovac za multimedijalni projekt "Panphonia Istriana vol 5-3 Žminjski govori", dodijeljeno je deset tisuća kuna.
Panphonia Istirana je višegodišnji kulturološki multimedijalni projekt revitalizacije dijalektalne i glazbene baštine Istre, baziran na bogatstvu govora, dijalekata i glazbenih idioma i opće kulturološke raznolikosti Istre, tijekom kojeg se jednom u dvije godine producira umjetnički oblikovan multimedijalni DVD posvećen pojedinom istarskom dijalektu. Ovaj put to će biti žminjski govori, a dosad su objavljena DVD izdanja o istroromanskom dijalektu, vlaško-žejanskom, labinjonskoj cakavici i istromletačkom dijalektu
Osnovna misao vodilja ovog vrijednog Tamarinog projekta glasi: dijalekt je jezik osjećaja, osjećaj je jezik duše, duša je jezik kulture. Korištenjem suvremene digitalne tehnologije i multimedije, modernom umjetničkom konzumentu cilj je približiti govornu i glazbenu dijalektalnu tradicija Istre i tako pridonijeti očuvanju arhaičnih istarskih dijalekata i njihovog kulturološkog okruženja.(Z. ANGELESKI)