Petar Ćurić (N. LAZAREVIĆ)
Gradski vijećnik HDZ-a Petar Ćurić poslao je sedam prijedloga na gradski proračun za iduću godinu. Podsjetimo, prošlu je srijedu istekao rok za dostavu prijedloga za pulski proračun u 2020.
- Pulska je oporba tradicionalno rezervirana oko ovakvih i sličnih inicijativa jer, premda je takav javni poziv legitiman i dakako poželjan, riječ je zapravo o svojevrsnom smokvinom listu. Jer, ionako vladajući na kraju sve sami odluče, a prijedlozi građana se, premda uredno birokratski obrađeni i zabilježeni, redovno odbijaju i završavaju u košu, smatra Ćurić. Ipak, kao gradski vijećnik i potpredsjednik HDZ-a Pule, on se, veli, ne miri s ovakvom situacijom pa je gradonačelniku Pule Borisu Miletiću dostavio sedam prijedloga za novi gradski proračun. Na njima će se, napominje, temeljiti njegove daljnje aktivnosti kao vijećnika.
Ćurić tako traži značajno povećanje iznosa pomoći pulskim umirovljenicima (za sto posto), pozivajući se na to da je Pula proglašena najuspješnijim hrvatskim gospodarskim gradom.
- Nisu li upravo pulski umirovljenici, svojim mukotrpnim radom i godinama odricanja, doprinijeli ovoj novoj laskavoj tituli za naš grad, pita se Ćurić, podsjećajući da iznosi potpora umirovljenicima nisu usklađivani s inflacijskom stopom i rastom troškova života u gradu već više od deset godina.
Dotaknuo se Ćurić i pulskih dječjih vrtića koji, za razliku od drugih hrvatskih gradova, u cjenovnom smislu ne poznaju činjenicu da su djeca predškolske dobi često bolesna i prisiljena na duže periode biti odsutna iz vrtića, posebice zimi.
- Nije toliki problem kad je dijete odsutno jedan, dva ili tri dana, no kada je dijete odsutno u razdoblju od čitavog mjeseca ili više, tu nastaje problem, smatra Ćurić, napominjući da su trenutačno u gradskim vrtićima stvari postavljene stvari tako da su roditelji, došlo dijete ili ne, prisiljeni uvijek plaćati punu cijenu.
- Pula nije tamo neki bezvezni grad, već je to prije svega grad-šampion turizma koji, sudeći po onome što gradonačelnik sam govori, svake godine ruši vlastite rekorde po posjećenosti, a nedavno mu je dodijeljeno priznanje kao najboljem gradu u Hrvatskoj za gospodarstvo. Znači, novca ima, i ne smije se štedjeti na našim najmlađim sugrađanima, apelira Ćurić.
Konkretno, Ćurić predlaže da, po uzoru na Zagreb, za mjesec u kojemu je dijete boravilo u vrtiću do pet dana (a izostanak je uredno najavljen ili naknadno opravdan) roditelji plaćaju 40 posto cijene vrtića.
Što se tiče besplatnih bilježnica i nastavnog pribora za sve pulske osnovnoškolce, Ćurić ironično napominje da to djeci osiguravaju i manje gospodarskiji gradovi poput Zagreba, Splita, Dubrovnika, Koprivnice i Velike Gorice, ali i općine za koje bi se moglo reći da graniče sa siromaštvom poput Privlake, Konjščine, Špičkovine...
HDZ-ov vijećnik traži da se starijim osobama i osobama s posebnim potrebama omogući slobodnije kretanje gradom te izgrade odgovarajući prilazi i dizala, a zalaže se i za veću inkluziju i osvješćivanje građana o ovoj temi. Ćurić zahtjeva i da se u proračunu za iduću godinu na prvo mjesto postave sufinanciranja sportova u kojima su, kako veli, Puležani tradicionalno najbolji. To su, napominje, prije svega borilački sportovi, vodeni sportovi i atletika. U obrazloženju Ćurić navodi da je trenutačna politika sufinanciranja sportova pogrešna i da se sportaši s pravom počinju buniti. HDZ-ovac zaključuje da je protiv politike "davanja mrvica" te zakidanja najvećih talenata i potencijala.
Ćurićev posljednji prijedlog odnosi se na 2020. kao godinu obilježavanja stogodišnjice sjećanja na spaljivanje hrvatskog Narodnog doma u Puli. On predlaže opremanje (idealno knjigama iz kolekcije akademika Josipa Bratulića) i otvaranje spomen sobe na istoj ili približnoj adresi gdje je 13. srpnja 1920. počinjen jedan od prvih libricida u Europi.