CENTAR ZA ISTRAŽIVANJE JEZIČNE I KULTURNE BAŠTINE ISTRE

Osnaživanje pripadnosti zajedničkom europskom kulturnom prostoru


Pri Fakultetu za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije osnovan je Centar za istraživanje jezične i kulturne baštine Istre/Centro di ricerca del patrimonio linguistico e culturale dell' Istria. Osnivanje Centra doprinos je Fakulteta aktivnostima promocije Europske godine kulturne baštine. Osnivanje ovog Centra vremenski je koincidiralo i s proglašenjem 2018. godine Europskom godinom kulturne baštine.

Zaštita baštine

- Kulturni identitet svake zemlje čine materijalni i nematerijalni svjedoci prošlosti jednim imenom nazvani kulturna baština. Zaštita talijanske jezične, književne i ostale nematerijalne baštine jedan je od važnih čimbenika za prepoznavanje, definiranje i afirmaciju kulturnog identiteta Istre. Jezičnu i kulturnu baštinu treba promatrati kao kapital i ograničeni resurs koji zahtijeva očuvanje, skrb, vrednovanje i korištenje prema načelu održivosti, istaknula je prof. dr. sc. Elis Deghenghi Olujić, voditeljica novoosnovanog Centra.

Kroz Centar sustavno je organizirana interdisciplinarna znanstveno-istraživačka djelatnost.

Aktivnosti Centra proizlaze iz samoga naziva u kojem je istaknut princip interdisciplinarnosti i prostorno određenje Istre usmjereno na očuvanje njenog jezičnog, književnog i kulturnog identiteta, proučavanje međujezičnih odnosa u Istri, a napose odnosa istroromanskog (istriotskog) i istromletačkog idioma i hrvatskih narječja kao i jezičnih dodira.

Financiranje iz projekata

Centar će se financirati isključivo iz sredstava dobivenih projekata koje zainteresirani znanstvenici prijavljuju i ostvaruju kao dio cjelokupnih djelatnosti Centra kao i iz drugih inozemnih i domaćih izvora. U sastavu Centra provodi se projekt Arhiv jezične i kulturne baštine Istre/Archivio della memoria linguistica e culturale dell'Istria, financiran sredstvima regije Friuli-Venezia Giulia posredstvom tršćanskog Narodnog sveučilišta, a voditelji su doc. dr. Eliana Moscarda Mirković i prof. dr. Franco Crevatin.

- Ovime smo kao Fakultet doprinijeli osnaživanju pripadnosti zajedničkom europskom kulturnom prostoru. Njegovanjem naše kulture otkrivamo različitost svojstvenu nama samima, a ujedno pridajemo značaj interdisciplinarnom i interkulturalnom promatranju bogatstva našeg zajedništva, ističe izv. prof. dr. Tea Golja, dekanica Fakulteta. (V. BEGIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter