OPĆA BOLNICA PULA

ODLJEV DEFICITARNIH KADROVA IZ NAJVEĆE ZDRAVSTVENE USTANOVE U ISTRI: Samo u prvih osam mjeseci otišlo ČAK 25 MEDICINSKIH SESTARA I TEHNIČARA

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Najčešći razlozi odlaska je pronalazak lakšeg, manje zahtjevnog radnog mjesta (Snimio Milivoj Mijošek)

Najčešći razlozi odlaska je pronalazak lakšeg, manje zahtjevnog radnog mjesta (Snimio Milivoj Mijošek)


"Odlasci medicinskih sestara i tehničara učestali su", potvrdila je ravnateljica Opće bolnice Pula Irena Hrstić. Naime, trend napuštanja pulske bolnice primjetan je u posljednjih nekoliko godina, a posebno izražen u zadnje dvije. No, alarmantna je činjenica da je samo u prvih osam mjeseci ove godine iz OB Pula otišlo 25 medicinskih sestra i tehničara.

"Četvoro medicinskih sestara i tehničara otišlo je u zasluženu mirovinu, a ostali su zatražili raskid ugovora o radu. Od tih ostalih, tri medicinske sestre visoke stručne spreme otišle su raditi u Medicinsku školu Pula. Prema njihovim iskazima razlog je želja za radom u obrazovanju", navodi ravnateljica.

Viši koeficijent za VSS sestre

Hrstić pojašnjava da koeficijent složenosti poslova visoke stručne spreme medicinskih sestara i tehničara donedavno nije bio priznat za zdravstveni sustav, pa su i mjesečna primanja u školi za sestre i tehničare visoke spreme bolja nego u zdravstvenim ustanovama.

"Na sreću, od 23. srpnja 2022. godine izmijenjena je Uredba o koeficijentima za diplomirane (VSS) medicinske sestre, pa razlika u mjesečnim primanjima ne bi trebala biti razlog potencijalnih budućih odlazaka. No, nažalost, lakši uvjeti rada ostat će rizičan čimbenik potencijalnih odlazaka iz bolničkog zdravstvenog sustava", kaže Hrstić.

Najčešći razlozi odlazaka su, prema riječima ravnateljice, mogućnost pronalaska lakših, manje zahtjevnih radnih mjesta. Hrstić ističe da je nedostatak medicinskih sestara i tehničara sveprisutan, u svim zdravstvenim ustanovama, ali i onim socijalnim poput domova za starije te društvenim ustanovama kao što su dječji vrtići i škole.

"Posljedično, na tržištu rada postoje radna mjesta s boljim uvjetima rada, primjerice lakše radno mjesto, bez smjenskog rada za ista primanja. Da ne spominjemo i brojne privatne poliklinike i ordinacije koje mogu ponuditi i bolja primanja", kaže Hrstić.

Problem traje godinama

Ravnateljica navodi da je nedostatak kadra medicinskih sestara i tehničara prisutan već nekoliko godina, gotovo cijelo desetljeće, što se u Istri, kaže, posebno aktualiziralo zatvaranjem jednog razreda srednje medicinske škole unazad deset godina.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter