Dušica Radojčić i Milan Rašula
Milan Rašula, vijećnik srpske manjine u pulskom Vijeću, sastavio je Prijedlog za pokretanje postupka razrješenja predsjednice Gradskog vijeća Dušice Radojčić.
Da bi mu taj prijedlog došao na Vijeće potrebno je osam vijećnika (sedam uz njega) i potom većina od 12 da bi se odluka izglasala (11 i on).
Za pretpostaviti je da bi za stavljanje odluke na dnevni red mogla biti četiri Vijećnika Filipa Zoričića, a možda i 3 SDP-ovca, što bi bilo dovoljnih osam.
Kao razlog za razrješenje Rašula navodi uporne, učestale i grube povrede zakonskih propisa te povrede odredbi Statuta Grada Pule i Poslovnika, čime su dovedeni u pitanje vjerodostojnost i zakoniti rad Gradskog vijeća.
"Kulminiralo je na 13. Sjednici Gradskog vijeća koja je održana 1. lipnja 2022.", piše Rašula i potom kronološki navodi prijestupe.
Tvrdi da ga je diskriminirala jer mu je uskratila pravo da svečanu izjavu izrekne na maternjem jeziku, odnosno da kaže "zaklinjem se" umjesto "prisežem", kao što se Talijanima omogućuje da kažu "lo giuro".
"Na istoj sjednici prilikom rasprave o usvajanju Odluke o kriterijima za korištenje javnih površina, Plana postavljanja privremenih objekata i Plana postavljanja opreme za reklamiranje, ukazao sam na nepravilnost u preambuli. Predsjednica to nije uvažila i dala je akte na usvajanje, da bi u Službenim novinama taj tekst bio izbačen iz preambule sva tri akta. Znači da je kao odgovorna osoba za donošenje i objavljivanje akata izravno i svojevoljno mijenjala integralne tekstove sva tri opća akta za koje su vijećnici glasovali, što iste čini nezakonitima", piše Rašila.
Nadalje, tvrdi Rašula, svjesna činjenice da je zakonski rok za donošenje Odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja otpada 6 (šest) mjeseci od stupanja zakona na snagu (31. siječnja 2022.), istu je uvrstila u točku dnevnog reda na sjednici koja je održana 8. veljače 2022.
"Odgovor predsjednice na moju primjedbu za prekoračenje roka bio je neargumentiran i neprihvatljiv: "pa nije propisana sankcija za prekoračenje roka.."", kaže Rašula, koji je naveo još nekoliko primjera sa sjednica i potom došao do ove posljednje, od 1. lipnja.
"Na 13. Sjednici GV počinila je grubu povredu Poslovnika, proizvoljno i samovoljno tumačeći odredbu članka 96., što je dovelo do nezabilježenog presedana na političkoj sceni u Puli, ali i šire, koji može prouzročiti kaznene postupke po privatnim prijavama vijećnika. Naime, podmuklo i perfidno predsjednica GV je iskoristila prisustvo medija i kamera, pod izgovorom da se čuje "glas naroda", da bi se izravno obračunala sa svojim političkim neistomišljenicima.
Činjenica je da dosljednim poštivanjem Statuta Grada Pule i Poslovnika Gradskog vijeća kao predsjednica GV nije smjela tolerirati izgovorene objede, teze i zaključke predstavnica građanske inicijative upućene vijećnicima, koje imaju elemente kaznenog dijela uvrede i klevete", piše Rašula i dodaje da je Radojčić bila dužna odmah ih upozoriti, prekinuti takvo iznošenje stavova, oduzeti riječ ili se barem u odjavnom govoru ispričati nazočnim vijećnicima.
"Predsjednica Radojčić nije na sjednici zaštitila dignitet Gradskog vijeća kao najvišeg tijela parlamentarne demokracije i očuvanja institucije u kojoj nitko ne može biti prozivan za izrečeni stav ili političko mišljenje. Zaključujem da se tu radilo o čistom politikanstvu, targetiranju i optimizaciji budućeg biračkog tijela za Možemo! Pula u slučaju prijevremenih izbora, a predsjednica je grubo narušila odredbe Zakona o javnom informiranju u smislu poticanja promotivnih sadržaja, slogana i nastupa, bez odgovarajuće valorizacije medijskog prostora i vidljivosti, a nije postupila niti demokratično, da se čuje druga strana, odnosno stav i mišljenje vijećnika", tvrdi Rašula.
"Na izravnu primjedbu izrečenu po završetku nastupa građanske inicijative, da se radi o povredi Poslovnika (viječnici Rašula i Kovačević), uzima si za pravo da docira i proizvoljno pojašnjava i tumači Poslovnik kako njoj ide u prilog (isključivo s razlogom da opravda svoje postupke). Kada bi se u RH dopuštalo sve ono što nije izričito zakonom ili podzakonskim aktom zabranjeno (kako je predsjednica pokušala opravdati i obrazložiti svoje stajalište), može se samo pretpostaviti do kakvih bi apsurda u zakonsko-pravnoj regulativi to dovelo", piše Rašula u svom Prijedlogu.
"Ovakvim postupkom i ponašanjem predsjednice Gradskog vijeća Dušica Radojčić izgubila je kredibilitet, vjerodostojnost i nepristranost u daljnjem vođenju i utvrđivanju tema i dinamike rada Gradskoj vijeća, te je trebala, da ima imalo savjesnosti i odgovornosti, nakon ovog događaja, podnijeti neopozivu ostavku na mjesto predsjednice. Imajući u vidu da je Dušicu Radojčić na mjesto predsjednice delegirala i izabrala tadašnja programska koalicija, koja više ne postoji, samim time izgubila je vjerodostojnost za obnašanje te funkcije, a grube povrede statutarnih i poslovnički odredbi čine je nekompetentnom i potkapacitiranom za tu funkciju", napisao je Rašula.