JAVNA OPOMENA

Nepoštivanje obaveze objavljivanja povlaštenih informacija: ZAGREBAČKA BURZA KAZNILA ULJANIK PLOVIDBU

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
(Arhiva)

(Arhiva)


Zagrebačka Burza je pri donošenju Oduke posebno u obzir uzela činjenicu da je od Uljanik plovidbe u čak pet navrata zatražila očitovanje o tome jesu li im poznate nove okolnosti ili činjenice koje utječu ili bi mogle utjecati na cijenu dionica, a koje ne proizlaze iz informacija koje su ranije dostavljene Burzi

Zagrebačka burza izrekla je javnu opomenu UljanikPplovidbi te tvrtki odrezala novčanu kaznu u iznosu od 40 tisuća kuna. Uslijedilo je to nakon što je uočeno da ta kompanija ne ispunjava u cijelosti svoje obveze objavljivanja cjenovno osjetljivih informacija propisane odredbama pravila Burze, odnosno ne poštuje obvezu objavljivanja povlaštenih informacija.

Blokiran račun

Problem je nastao zbog toga što Plovidba nije dostavila i objavila na Burzi informaciju o tome da im je račun bio u blokadi od 22. veljače, a što im je bila obaveza. Na taj način su prekršili svoju obvezu objave cjenovno osjetljivih informacija odnosno povlaštenih informacija propisanih Uredbom o zlouporabi tržišta i pravilima Burze. Zagrebačka Burza je pri donošenju Oduke posebno u obzir uzela činjenicu da je od Uljanik plovidbe u čak pet navrata zatražila očitovanje o tome jesu li im poznate nove okolnosti ili činjenice koje utječu ili bi mogle utjecati na cijenu dionica, a koje ne proizlaze iz informacija koje su ranije dostavljene Burzi, te da su iz Plovidbe svaki put odgovorili kako im takve činjenice nisu poznate.

Inače, 580 tisuća redovnih dionica pulskog brodara raspodijeljeno je između čak 4.200 dioničara, među kojima je najveći donedavni predsjednik Uprave Dragutin Pavletić s 6,27 posto vlasništva. Dionice Uljanik plovidbe izlistane su na jedinoj hrvatskoj burzi vrijednosnih papira još od travnja 2010. godine, međutim danas su daleko ispod nominalnih 400 kuna koliko su ih dioničari prilikom dokapitalizacije plaćali. Doduše, ta se početna investicija itekako isplatila onima od njih koji su dionice prodali u "zlatnim vremenima" od prije desetak godina, kada je u kratkom vremenu svaka vrijedila oko četiri tisuće kuna. Dulji period u tom istom razdoblju vrijednost dionice Plovidbe kretala se između 2 i 2,5 tisuće kuna, no nakon toga u zadnjih nekoliko godina dogodio se veliki pad.

Dionice po 40 kuna

Dionice Plovidbe danas na tržištu kapitala vrijede oko 40 kuna, odnosno tek 1 posto od njihove nekadašnje maksimalne vrijednosti. Nešto intenzivniji promet u zadnjih dana pokazuje da pojedini financijski investitori ipak prepoznaju rekordno nisku vrijednost dionice kao povoljni trenutak da bi investirali u nju, pa je tako, prema podacima s Burze, od 26. ožujka vlasnika promijenilo gotovo šest tisuća dionica pulskog brodara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter