JAVNO IZLAGANJE

Nacrt prijedloga Plana upravljanja povijesnom jezgrom Grada Pule

| Autor: Zoran Oljača
(Grad Pula)

(Grad Pula)


Osigurati da se kroz zajedničke napore postojeći resursi iskoriste u svrhu održivog razvoja jezgre, na način koji će omogućiti očuvanje i unaprjeđenje baštine za dobrobit stanovnika Pule i budućih naraštaja te upravljanje razvojem koje je održivo u svakom smislu - okolišno i prostorno, ekonomski, društveno, organizacijski i logistički cilj je prijedloga Plana upravljanja povijesnom jezgrom Grada Pule čije je javno izlaganje održano u dvorani Hrvatske gospodarske komore u Puli.

Kulturno-povijesna cjelina

Planom upravljanja obuhvaćena je kulturno-povijesna cjelina grada Pule, područje koje se, sukladno Registru kulturnih dobara, podudara s granicama grada do sredine 19. stoljeća, a čini ga područje unutar nekadašnjih gradskih bedema te zona zaštite oko Amfiteatra. Prostor je omeđen ulicama: Riva, Flaciusova, Dobrilina i Laginjina ulica, Portarata, Giardini, Istarska ulica, Nimfej, Flavijevska ulica, te Ulica starih statuta. Uz Arenu, granice obuhvata čine Scalierova ulica, Ozad Arene i Faverijska ulica.

(Snimio Zoran Oljača)(Snimio Zoran Oljača)

- Dosad smo imali prilike raditi na nekoliko planova upravljanja povijesnih jezgri. Tu su gradovi Dubrovnik, Split, Zadar, Šibenik, Pazin, Korčula. Ovaj pulski plan upravljanja radi se prvi puta. On se zapravo vezuje i na plan razvoja grada. S radom na ovom planu krenuli smo u veljači ove godine, a njime se želi očuvati kvalitetu, autentičnost i cjelovitost gradskog središta, a istodobno održati kvalitetu života građana i aktivnu multifunkcionalnu namjenu gradskog središta. Ono što je specifično kod planova upravljanja jest da se takvi dokumenti javljaju unazad desetak godina i da se sve više prepoznaje potreba za njima kada je riječ o spomeničkim cjelinama odnosno jezgrama gradova. Razlog je taj što je sustav upravljanja povijesnih jezgri složen. U njihovo upravljanje uključen je, naime, veliki broj nadležnosti. U njima se nalazi veliki broj korisnika i vlasnika, a sam okvir upravljanja ovisi o složenim zakonskim uredbama i odredbama. U velikom broju povijesnih jezgri postoje problemi koji su donekle slični ali su zato za svaku povijesnu jezgru i specifični. Oni su u zadnje vrijeme sve više povezani sa procesima turistifikacije, depopulacije i održavanjem graditeljskog fonda, rekla je ispred izrađivača prijedloga nacrta Ana Devčić.

(Snimio Zoran Oljača)(Snimio Zoran Oljača)

      

U tijeku e-savjetovanje

Područje kulturno-povijesne cjeline obuhvaća 83.71 hektara te približno 1.000 građevina. Premda se radi o svega dva posto kopnene površine grada, vrijednosti urbanističke jezgre grada proizlaze iz sačuvane prostorno-planske matrice iz prapovijesnog i antičkog razdoblja proširene u 19. stoljeću, sačuvanih monumentalnih spomenika iz antičkog i ranokršćanskog razdoblja, vrijednog srednjovjekovnog i novovjekovnog nasljeđa i uređenih hortikulturnih površina, kao i specifičnog urbanog razvitka.

Sve navedeno razlog je zašto je povijesnu jezgru grada Pule potrebno sagledati u njezinoj jedinstvenoj cjelovitosti, uključujući sve sastavnice te cjeline. Iz gradske uprave podsjećaju da je u tijeku e-savjetovanje o nacrtu prijedloga Plana upravljanja povijesnom jezgrom Grada Pule koje traje do 6. prosinca 2024. godine. Zainteresirani građani i šira javnost mogu sudjelovati u unapređenju ovog plana dajući svoje primjedbe i prijedloge. Prijedlozi i primjedbe mogu se poslati putem elektroničke pošte na adresu: [email protected]

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter