Koviljka Aškić i Dušica Radojčić
- Unatoč naporima teškim 45.000 kn koje su vlasnici Kaštijuna – Županijska i gradska IDS-ova vlast potrošili na agencije za odnose s javnošću, smrad i po zdravlje opasna onečišćenja nisu smanjena, poručile su Dušica Radojčić i Koviljka Aškić iz stranke Možemo! Pula na današnjoj konferenciji za novinare.
- Nakon gotovo dvije godine ignoriranja tog opasnog problema, prošlo ljeto ŽCGO Kaštijun diže kredit od 20 milijuna kuna za popravke, te čujemo od direktorice Dukić da se sprema ulaganje od još 2 milijuna kuna u svrhu otplinjavanja.
Usprkos ogromnim sredstvima potrošenim za nadogradnje i popravke, i dalje se učestalo događaju prekoračenja štetnih emisija u zrak i to u uvjetima kada na Kaštijun stižu vrlo male količine otpada u odnosu na one koje će primati tijekom turističke sezone. Satne vrijednosti PM 2,5 prekoračuju se gotovo svakodnevno.
Samo od početka godine imamo 17 dnevnih prekoračenja maksimalno dopuštenih vrijednosti koja su i do četiri puta veća od dopuštenih, odnosno, umjesto 20 μg/m3 izmjerene su i vrijednosti od 82 μg/m3! Toliko dana prekoračenja više je nego alarmantno, jer se uz ova često događaju i prekoračenja, za zdravlje podjednako štetnih, lebdećih čestica PM 10.
Kako bi jasnije dočarali opasnosti koje nam prijete s Kaštijuna, bitno je naglasiti da je Europska agencija za okoliš objavila u svom Izvještaju o kvaliteti zraka za 2020. da "onečišćenje zraka ima značajan utjecaj na zdravlje stanovnika EU, posebno u urbanim zonama. Najozbiljniji zagađivači u EU su, kada je u pitanju ljudsko zdravlje, lebdeće čestice (PM), dušikov oksid (NO2) i prizemni ozon (O3)". Osim zdravstvenih tegoba i preuranjenih smrti, onečišćenje zraka ima značajan ekonomski utjecaj uslijed povećanog broja bolovanja, liječenja te smanjenja radne sposobnosti i skraćenja života.
Vrlo sitne PM 2,5 i sitnije čestice ulaze duboko u dišni sustav i pluća, te mogu pogoršati zdravstveno stanje srčanim bolesnicima i astmatičarima. Utjecaj tih čestica može biti i preuranjena smrt. U situacijama kada su u dužem periodu povišene vrijednosti lebdećih čestica preporučuje se izbjegavanje svih fizičkih aktivnosti na otvorenome prostoru, posebice osjetljivim skupinama – djeci, trudnicama, osobama starije životne dobi, oboljelima od kroničnih bolesti dišnog i srčano-krvožilnog sustava, pušačima te osobama oslabljenog imuniteta. Građani to mogu osjetiti i kao iritaciju očiju i dišnih puteva, navode iz Možemo! Pula.