Pulska bolnica (snimio Milivoj MIJOŠEK) / Vesna Alaburić (CROPIX)
Afera s lažnim diplomama Univerziteta u Kragujevcu, na kojem je studij završilo i desetak medicinski sestara koje su zaposlene u pulskoj bolnici, ide dalje. Dok se u Srbiji vodi istraga protiv bivšeg rektora Sveučilišta u Kragujevcu Nebojše Arsenijevića i nekadašnjeg dekana Medicinskog fakulteta Predraga Čanovića koji se terete da su zlouporabom ovlasti pogodovali pri izdavanju diplome državljanima Hrvatske i tako pribavili višemilijunsku korist, neke medicinske sestre s tamošnjom diplomom na svoje su adrese dobile rješenje o poništenju diplome.
Iako medicinske sestre o cijelom slučaju ne žele govoriti u javnosti, detalje smo doznali od njihove zastupnice, odvjetnice Vesne Alaburić. Ona je za Glas Istre potvrdila da su neke sestre dobile rješenja kojima se poništavaju njihove diplome te da su one ta rješenja osporavale žalbom.
"Žalba se u suštini svodi na to da su svi ispiti uredno položeni i da o tome postoje dokazi i u indeksima i u uvjerenjima fakulteta o položenim ispitima, tako da su bili ispunjeni uvjeti za nastavak obrazovanja, odnosno školovanja upisom u treću godinu nekog drugog fakulteta. Drugi element je, što je suština cijele ove priče, da je Univerzitet u Kragujevcu donio ta rješenja tvrdeći da je odluku o priznavanju ispita i odobravanju nastavka školovanja mogao donijeti samo Univerzitet, a ne Medicinski fakultet u Kragujevcu", pojasnila je Alaburić, ističući da je drugi element žalbi u kontekstu toga da se neko rješenje može poništiti samo zbog nenadležnosti organa u roku od pet godina otkad je donesena odluka o priznavanju ispita i odobrenju nastavka studija upisom na treću godinu.
"Tih pet godina je prošlo, tako da se sada po Zakonu o općem upravnom postupku, koji je u Srbiji vrlo sličan ovome u Hrvatskoj, diplome nisu mogle poništiti zbog toga što je odluku donio nenadležni organ. Mislim da je još jako važan element, koji su sestre isticale u svojim žalbama, da su bez obzira na rokove i bilo kakve formalne okolnosti, spremne da se ovoga trenutka provede postupak evaluacije njihovog školovanja i utvrđenja da su uredno položile sve ispite i da njihove diplome trebaju ostati na snazi bez ikakvih smetnji", istaknula je Alaburić.
Irena Hrstić, ravnateljica Opće bolnice Pula, gdje je i zaposlena većina sestara s navodno spornim diplomama, dala je izjavu za medije u kojoj je navela da se radno mjesto tim sestrama nije promijenilo.
No, strahuju li medicinske sestre za svoju budućnost ili za nju nema realne bojazni?
"Ovoga trenutka ne postoji pravomoćno rješenje koje je dovelo u pitanje validnost tih diploma i ja se iskreno nadam da ta rješenja neće ni postati pravomoćna, te da će Univerzitet u Kragujevcu utvrditi da ta rješenja zapravo nisu zaista utemeljena na zakonu", rekla je odvjetnica Alaburić. "Nadam se i da će prihvatiti naš prijedlog da se provede postupak procjene vjerodostojnosti i utvrde sve okolnosti da bi diplome opstale u punoj snazi", istaknula je.
Međutim, u kojem vremenskom periodu bi se to moglo dogoditi, nije mogla precizirati.
"Naravno da se uvijek očekuje da stvar bude brzo riješena", rekla je Alaburić, dodavši da je činjenica da je dio sestara dobio rješenje, dio sestara tek zahtjev da se očituje o pravnim i činjeničnim aspektima ovog predmeta, a dio sestara nije dobio još nikakav pisani trag s kragujevačkog univerziteta. "Vrlo mi je teško govoriti o bilo kakvoj dinamici, a bilo bi logično očekivati da će isto rješenje vrijediti za sve sestre koje su uredno ispunile sve svoje obveze", zaključila je Vesna Alaburić.