RAZGOVOR

MARIZA KOVAČEVIĆ, ravnateljica Dječjeg vrtića Pula o uvjetima rada: Sva djeca najstarije skupine pet dana u lipnju boravit će na gradskom kupalištu Valkane

Cijelo ovo vrijeme pandemije naši mališani puno vremena provode na svježem zraku uz poticajne planirane aktivnosti i tjelovježbu, za koje znamo da, pored prehrane, jako utječu i na prevenciju pretilosti u toj dobi

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Dječji vrtić Zvjezdice u Šijani/Ravnateljica Dječjeg vrtića Pula Mariza Kovačević (Snimio Duško Marušić Čiči)

Dječji vrtić Zvjezdice u Šijani/Ravnateljica Dječjeg vrtića Pula Mariza Kovačević (Snimio Duško Marušić Čiči)


Od izbijanja pandemije koronavirusa dječji vrtići gotovo kontinuirano rade već više od godinu dana. Međutim, njihov se rad stubokom promijenio. I ova pandemija potvrdila je kako su današnji, moderni dječji vrtići spremni na prilagodbu i u najizazovnijim situacijama, a sve kako bi njihovi mališani i roditelji bili zadovoljni i dobili uslugu kakvu trebaju i zaslužuju.

O pandemijskim uvjetima rada razgovarali smo s ravnateljicom jednoga od tri pulska gradska vrtića, Dječjeg vrtića Pula, Marizom Kovačević koju smo za početak pitali jesu li usprkos ograničenjima koje je nametnuo Covid uspjeli zadržati kvalitetnu komunikaciju s roditeljima?

26 jasličkih i vrtićkih skupina

- Radi uvjeta u kojima se nalazimo posljednjih godinu dana, roditeljima je onemogućen ulazak u vrtić. Međutim, suradnja vrtića s roditeljima nije stala. Individualni razgovori s roditeljima održavaju se na vanjskom prostoru vrtića pridržavajući se propisane fizičke udaljenosti. Radi roditelja djece koja su tek ove godine upisali vrtić, koji nisu znali kako njihovo dijete provodi vrijeme, došli smo na ideju da im putem virtualnih roditeljskih sastanaka to i približimo. Projekt "Što se u vrtiću radi?" proveli smo na razini cijele ustanove, u dvadeset i šest jasličkih i vrtićkih skupina. Preko pedeset odgojitelja je kroz fotografije i video zapise predstavilo roditeljima kako izgleda dan u vrtiću, koje aktivnosti se nude djeci i u koje su projekte i sklopove projekata skupine uključene. Na taj su način roditelji dobili uvid što se u vrtiću radi, a njihovo zadovoljstvo potkrijepljeno je i podacima ankete koju smo proveli po završetku projekta. Devedeset i pet posto roditelja smatra da je prikazani materijal bio zanimljiv te gotovo svi su se izjasnili kako su putem prezentacije dobili odgovore na pitanje što se u vrtiću radi.

- Zadnjih mjeseci u javnosti se intenzivno govori o važnosti cijepljenja protiv koronavirusa. Kakav je bio odaziv djelatnika Dječjeg vrtića Pula?

- Vodeći se epidemiološkim savjetima Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije naša je zdravstvena voditeljica, uz pomoć članova stručnog tima, osmislila vrtićke protokole te educirala djelatnike o epidemiološkoj situaciji, što je u konačnici rezultiralo njihovim velikim odazivom za cijepljenjem. Brinući se o zdravlju djelatnika brinemo se i o zdravlju naše djece. Naravno, i dalje svi nosimo maske u komunikaciji s roditeljima koje su naše vrijedne djelatnice same sašile i poklonile i drugim gradskim ustanovama. Moramo naglasiti, da cijelo ovo vrijeme pandemije naši mališani puno vremena provode na svježem zraku uz poticajne planirane aktivnosti i tjelovježbu, za koje znamo da, pored prehrane, jako utječu i na prevenciju pretilosti u toj dobi. U našim se vrtićima pripremaju zdravi kuhani obroci te se tjedno sastavljaju tjedni meniji uz posebnu prilagodbu za djecu sa posebnim prehrambenim potrebama. Zdrave obroke priprema kuhinjsko osoblje koje je prošlo dodatno educiranje u sklopu projekta iza kojeg zajednički stoje Grad i pulska Tržnica, županijski Zavod za javno zdravstvo te AZRRI. Znanja i vještine o pripremi naših domaćih istarskih recepata usvojene na tim radionicama, implementirane su u naše jelovnike. Poseban naglasak stavljamo na prevenciju i edukaciju roditelja pa smo ih uputili na još jedan projekt u organizaciji ZZJZ IŽ-e "Đir po Puli", u sklopu kojeg su se održavali besplatni webinari s ciljem promicanja zdravih navika kod djece i u obiteljima, tjelesne aktivnosti i pravilne prehrane, s posebnim naglaskom na uravnoteženi unos soli.

Suradnja s Arheološkim muzejom

-Znamo svi pod kakvim strogim mjerama ste morali raditi i još uvijek radite. Međutim, jeste li uspjeli ipak realizirati određene suradnje, a koje obogaćuju vas pedagoški rad?

- Suradnja s Arheološkim muzejom Istre u projektu "Od prapovijesti do danas" imala je za cilj njegovanje kulturne baštine širenjem povijesnih spoznaja o gradu u kojem živimo. U organizirano vođenje Arenom, koje je vodila muzejska pedagoginja Giulia Codacci Terlević, uključeno je 6 skupina, nakon čega su se djeca likovno izražavala na zadanu temu poput Romualdove pećine, životinja ledenog doba, nakita iz brončanog doba, rimski portreti iz Pule, zvono crkve Sv. Tome i drugo, a likovni radovi bit će izloženi u dijelu novootvorenog i obnovljenog Arheološkog muzeja. Posjetom galeriji Sveta srca djeca se upoznaju s umjetnošću i kulturom drugih naroda. Stručno vođenje galerijom i posjetom izložbi obogaćuje dječji svijet i razvija maštu, kreativnost i znatiželju. Tako smo upoznali umjetnost i običaje Kine i Japana. Nadalje, kako bi ojačali kompetencije odgajatelja u suradnji s roditeljima, u ovim iznimnim vremenima, uključili smo se u online program Rastimo zajedno s Obiteljskim centrom.

- Jeste li u jeku pandemije uspjeli održati program "I psi idu u vrtić?"?

- Ponosni smo i na to da smo ove godine i u jeku pandemije, uspjeli održavati aktivnosti iz programa "I psi idu u vrtić" koji se u našem vrtiću provodi od 2019. godine u suradnji s udrugom Pet therapy indeficienter. Ove je godine u aktivnosti iz programa uključena skupina iz Dječjeg vrtića Centar. Aktivnosti iz programa provodili smo na vanjskom prostoru vrtića, u parku, šumi, šetnjama gradom. To nas   jako veseli u ovo doba kad su nama vrtićarcima mnoge aktivnosti uskraćene, jer nam daje osjećaj normalnosti, bezbrižnosti i ljepote djetinjstva. Uvođenjem životinja u program humanog odgoja i obrazovanja, djeca uče osjećati poštovanje i suosjećanje prema životinjama koje mi kao društvo obično smatramo objektima koji služe i koriste čovjeku kao zabava. Kroz ovaj program djeca mijenjaju percepciju životinja te uče kako tretirati druga živa bića, slabije i onih u potrebi, s ljubavlju i poštovanjem. Rukovodeći se tim ciljem, po principu "djeca za djecu", djeca našeg vrtića izradila su prigodne poklone, oslikala Vrećice srećice, poklonile Narukvice hrabrilice, darovala svoje omiljene igračke, djeci potresom pogođenih područja Dječjeg vrtića Bubamara iz Gline. Naši zajednički prijatelji, terapijski tim Udruge na čelu s psom Argom, u naše ime uručili su im poklone. Naučili smo jako puno, kako je lijepo dijeliti i pomoći nekome tko je u potrebi, naučili smo biti empatični.

Pripreme za boravak na moru

- Znajući da je, nažalost, u porastu broj djece s teškoćama u razvoju, možete li nam objasniti kako se provodi njihova inkluzija?

- U Dječjem vrtiću Pula postoje i inkluzivne skupine u koje su uključena djeca s posebnim potrebama, kako ona darovita tako i djeca s teškoćama u razvoju. Posebna pažnja i dodatna podrška njihovom razvoju pruža im se u okviru individualnih planova podrške, a gdje je to potrebno, i uključivanjem trećih odgojitelja koji imaju ulogu pomoćnika. Skupinama u koje su uključena ta djeca podršku odgojiteljima i roditeljima pruža stručni tim vrtića, pedagog, psiholog i edukacijski rehabilitator. Ukoliko postoji potreba djece za većom specijaliziranom podrškom, djeca se upućuju i u druge ustanove na habilitaciju kako bi dobili svu potrebnu pomoć. Također smo jako ponosni jer se ovih dana završava izrada Priručnika pod nazivom "Ivanova vrtićka priča". Kako u našem vrtiću borave djeca s teškoćama u razvoju, majka našeg Ivana, koji ima Downov sindrom, potakla nas je da iz svog kuta napišemo jedan priručnik koji će pomoći i roditeljima i budućim odgojiteljima u radu s djecom. Eto ne smijem sve otkriti, ali vjerujemo da će to biti još jedna naša lijepa vrtićka priča.

Jeste li započeli s pripremama za odlazak na more s djecom?

- Prošlo ljeto organizirali smo ljetni kamp za djecu predškolarce na kupalištu Valkane i Hidrobaza, a radi dobrih iskustava to namjeravamo ponoviti i ove godine. Na Valkanama u gradskoj "Zelenoj kućici" na kupalištu Valkane, a na Hidrobazi u šatoru koji nam je na korištenje dao Crveni križ Pula s kojima dugo godina lijepo surađujemo. Svi se rado sjećamo prošlogodišnjeg srpnja kada je na moru boravilo sedamdesetak djece sa svojim odgajateljima. Djeca su boravak na moru iskoristila za igre u vodi i na obali, u pijesku, prvim pokušajima učenja plivanja, skakanja u more, tjelovježbom uz more i mnogo sportskih aktivnosti. Upoznavali su i istraživali pojave na moru i morske stanovnike ribice, morskog ježa, zvijezdu, račića, školjke, alge… Usvojili su nova pravila ponašanja na plaži, u kampu, razvijali samostalnost i neovisnost od roditelja. Razvijajući ekološku svijest učili su kako se ponašati odgovorno prema prirodi, o povezanosti prirode, prirodnih procesa i čovjeka, a vodili su i brigu o zaštiti okoliša. U kampu je stalno vladalo dobro raspoloženje i vesela atmosfera. Boravak i odmor u prirodi doprinio je da se djeca osjećaju samostalno, zadovoljno i opušteno, a mi ćemo nastojati da im ove godine omogućimo još bolje uvjete za boravak na moru.

Prvi na Valkane ide Veli Vrh

- Ali, prije odlaska na more očekuje vas vrtić u prirodi?

- I to je jedna novost u programu, planiramo i već sada užurbano radimo na organizaciji da sva djeca školski obveznici Dječjih vrtića Pula po turnusima u trajanju od pet dana u lipnju u sklopu programa "Vrtić u prirodi" borave na gradskom kupalištu Valkane. Tako će školarci s Velog Vrha započeti ovaj program, a nastavit će dalje svi predškolarci iz dječjih vrtića Centar, Rožica, Kaštanjer, Zvjezdice. Naši mališani iz svih dijelova grada dobro će upoznati Valkane, Stoju i sve spomenike, parkove, šetnice koje nudi ovaj dio grada uz more. Smatramo da će ih ovakav način rada dodatno pripremiti za buduće školske obveze te će na jedan ležeran i njima prihvatljiv način upoznati dio Pule i prirode koja nas okružuje. Vrijeme će provoditi aktivno u istraživačkim aktivnostima, šetnjama, sportskim igrama i zabavnom druženju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter