Javna ustanova Natura Histrica i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju potpisali su ugovor o financiranju obnove bunkera u pulskoj park-šumi Šijana. Odobreno financiranje iznosi 740.050 kuna, što je sto posto prihvatljivih troškova, a 85 posto tog novca stiže iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, dok je 15 posto osigurano u državnom proračunu.
Projektom je predviđeno uređenje unutarnjeg i vanjskog prostora bunkera u Šijanskoj šumi, čime će se otvoriti prostor za nove sadržaje na ovom popularnom okupljalištu Puljana i drugih posjetitelja. Bunker, smješten na rubnom dijelu centralne poljane, nasuprot info-punkta Nature Histrica, sada je zatvoren za javnost. Datira iz doba Austro-Ugarske i od svoje izgradnje nije ponovno uređivan. Gotovo cijela građevina je ukopana pod zemljom, a dimenzije su unutarnjeg prostora deset puta tri metra i visine je od 2,10 do 2,40 metara.
Idejno rješenje i glavni projekt uređenja bunkera u Šijanskoj šumi izradio je projektantski ured "AD - arhitektura i dizajn" iz Pule. Uređenje uključuje sanaciju unutarnjih i vanjskih zidova građevine, kao i opremanje unutarnjeg prostora za odvijanje edukativnih aktivnosti, postavljanje nove drvene stolarije te platoa i stuba na prostoru ispred bunkera koji će formirati amfiteatralno gledalište. Nova rasvjeta trebala bi osvijetliti i unutarnji i prostor ispred bunkera, prilaz te stubište na amfiteatralnom gledalištu, a napajala bi se pomoću novog fotonaponskog sustava, pojašnjavaju iz Nature Histrica.
- Šijanska šuma, proglašena park-šumom 1964. godine, zbog svoje izrazite prirodne ljepote popularno je okupljalište građana Pule svih dobnih i interesnih skupina. Naša ustanova već dugi niz godina uspješno surađuje s Gradom Pulom, koji sufinancira cjelogodišnji nadzor, uređenje i održavanje ovog zaštićenog područja. Brojni posjetitelji koji šumu posjećuju iz rekreativnih, zdravstvenih, edukativnih ili turističkih razloga sada će dobiti vrijedan novi sadržaj za educiranje i informiranje o samoj šumi i općenito o zaštiti prirode. Tijekom godine gotovo svi gradski i prigradski dječji vrtići posjećuju ovo područje, uz stručno vodstvo naših čuvara prirode. Sada se edukacije provode isključivo na centralnoj poljani i edukativnim stazama Šijanske šume, kažu iz Nature Histrica.