"Zelena Istra" se udružila sa Zelenom Akcijom s ciljem poticanja jedinica lokalne vlasti diljem Hrvatske da omoguće građanima što veći broj javnih špina i česmi kako bi mogli koristiti besplatnu vodu i kako bi smanjili jednokratnu ambalažu
Nina Brnić i Irena Burba pored Špine prijateljstva u Parku grada Graza (Snimila lara Bagar)
Zelena Istra u suradnji sa Zelenom Akcijom u sklopu kampanje "Srpanj bez plastike" poziva lokalne vlasti diljem Hrvatske da potaknu izgradnju česmi/špina na glavnim trgovima kako bi svima osigurale pravo na pitku vodu bez ambalaže te smanjile količine plastičnog otpada.
Stoga su predstavnice Zelene Istre Irena Burba i Nina Brnić održale konferenciju za novinare uz javnu špinu u Parku grada Graza u Puli, tzv. “Špinu prijateljstva'' gdje su istaknule važnost javnih izvora pitke vode s ciljem smanjenja otpada od jednokratnih plastičnih boca. Naime, i manjim prostornim intervencijama moguće je učiniti pitku vodu dostupnom na svim trgovima i tržnicama diljem Istre i Hrvatske, smatraju članice.
Jedna od tri javne špine
Odabrali su lokaciju u parku grada Graza jer je to samo jedna od tri javne Špine u Gradu Puli te su time htjeli upozoriti da je pravo na besplatnu vodu ljudsko pravo te da moramo imati više javnih česmi.
- Svake minute u svijetu se kupi milijun plastičnih boca vode. Izgradnjom adekvatnih punktova s besplatnom pitkom vodom te promocijom boca za ponovno punjenje možemo utjecati na smanjenje potražnje za flaširanom vodom. Time se može smanjiti upotreba štetne jednokratne plastike, posebice kad je u pitanju pitka voda, koja bi trebala biti javno dostupna te u potpunosti besplatna. Posebice u ljetnim mjesecima za gradove kao što je Pula koji je jako turistički grad. Turisti su ti koji šetaju gradom i treba im osvježenje a najčešće sa sobom nose jednokratne plastične boce za vodu. Ovakav način promocijom boca za višekratnu uporabu javnih česmi u Puli i drugim gradovima znanto bi se smanjio plastični otpad, poručila je Nina Brnić.
Štetna plastika
- Vodu u plastičnoj boci plaćamo i tisuću puta više, a nema potrebe. Čak je upitna i zdravstvena vrijednost vode zato jer je javna voda podložna puno strožijim pravilima prilikom mjerenja kvalitete vode. Jedinu korist od flaširane vode imaju tvrtke koje proizvode plastične boce i koncesionari koji zakupljuju izvore pitke vode te ju nakon flaširanja kupcima naplaćuju tisuću puta više. Ne smijemo im dopustiti da nastave uništavati okoliš i ljudsko zdravlje, a pritom na nama zarađivati. Rješenje je u sustavu ponovne uporabe i ponovnom punjenju pomoću proizvoda poput bočica za višekratnu upotrebu. Također, Planom gospodarenja otpadom imamo obvezu smanjenja ukupne količine otpada, a postavljanje česmi i posljedično smanjenje nastanka plastičnog otpada doprinijelo bi ispunjenju i tog cilja, rekla je Irena Burba.
Istaknule su da premda u Hrvatskoj imamo relativno visoku stopu prikupljanja plastičnih boca u sustavu povratne naknade, nepotrebno stvaramo otpad za čije je adekvatno gospodarenje nužno uložiti puno energije - od procesa prikupljanja, sortiranja i transporta preko radne snage do same reciklaže. Treba naglasiti da se plastika može reciklirati samo ograničen broj puta, nakon čega dolazi do tzv. “downcyclinga” i kao reciklat završava u proizvodima manje kvalitete nakon čega se nastavlja raspadati na mikro i nano čestice te ostavlja negativne posljedice na ljudsko zdravlje.
Olakšavanje vrućina
Osvrnule su se i na sve učestaliji toplinski valovi, pa tako i najavu novih te zbog toga smatraju da će postavljanje javnih česmi olakšati prilagođavanje visokim temperaturama.
Zelena Istra upozorava gradske vlasti kako je pravo na vodu ljudsko pravo te ih poziva na izgradnju česmi/špina na svim gradskim trgovima i ostalim frekventnim javnim prostorima u Puli (parkovima, rekreacijskim zonama, autobusnom i željezničkom kolodvoru i sl.) kako bi se svima osiguralo pravo na besplatnu i pitku vodu bez štetne ambalaže. Kao dobar primjer korištenja javnih česmi naveli su Ljubljanu, dok iz u Rimu ima preko 1200 a London je javnim natječajem i osmišljavanjem gradskih česmi vratio naviku korištenja. " To bi mogao biti lijepi gradski projekt prilagođen i osobama s invaliditetom i kućnim ljubimcima, poručuju.
Smjernice za korištenje
Zelena Istra predlaže Gradu Puli, ali i ostalim jedinicama lokalne uprave nekoliko smjernica kako bi se populariziralo korištenje javnih špina:
- da se postojeće špine prigodno označe (npr. info-pločom) te prilagode i poprave, ukoliko je potrebno
- da se napravi još javnih špina/česmi npr. na Korzu, na Trgu kralja Tomislava, kod Arene itd.
- da se u suradnji s Turističkom zajednicom te informacije uključe na njihovu internetsku stranicu i u promo brošure kako bi turisti bili informirani o lokacijama javnih špina, te da ured TZ ima mogućnost prodaje trajnih boca s logom Grada ili nekom sličnom porukom
- da se pokrene javna kampanja za građane kako bi se potaklo korištenje javnih česmi/špina i trajnih boca koja bi uključivala dijeljenje trajnih boca s porukom ili logom Grada te info materijale