KONCESIJE NA PLAŽE I BUNARINU

Inicijativa Volim Pulu: KONCESIONIRANJE SLUŽI SAMO ONIMA KOJI TE PLAŽE ŽELE PRIVATIZIRATI / Grad: KONCESIJAMA NE DOBIVAMO MONOPOL, NEGO PODIŽEMO KVALITETU USLUGE

| Autor: Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ
Na Bunarini se planira koncesija na 20 godina (Dejan ŠTIFANIĆ)

Na Bunarini se planira koncesija na 20 godina (Dejan ŠTIFANIĆ)


Članovi Inicijative zalažu se za jednogodišnja koncesijska odobrenja, a protive se dugoročnim koncesijama * Dugoročno obavljanje djelatnosti djelovalo bi poticajno na investiranje koncesionara u poboljšanje kvalitete usluga i jednoobrazno uređenje i održavanje prostora, tvrde u Gradu

Članovi inicijative Volim Pulu protive se dugogodišnjoj koncesiji na pulskim plažama, a zalažu se za koncesijska odobrenja koja se daju na godinu dana. Tu će primjedbu uputiti Gradu koji je otvorio javno savjetovanje o koncesijama na plažama i Bunarini. Savjetovanje koje traje mjesec dana istječe ove srijede, 4. prosinca, a iz Inicijative pozivaju i ostale građane da se u tom roku očituju putem elektroničke pošte ([email protected]).

Mizerne naknade

Grad, dakle, predlaže da se 2020. na rok od 10 do 20 godina u koncesiju daju Saccorgiana, Ambrela i kupalište Ferijalnog saveza, dok je koncesija na Bunarini planirana na rok od 20 godina. Procijenjena godišnja naknada za sve ove koncesije, kao i lani, iznosi 280 tisuća kuna, a sastoji od stalnog i promjenjivog dijela, koji pak ovisi o pretpostavljenim prihodima koncesionara. Kad je o stalnim prihodima riječ, oni se za Saccorgianu godišnje procjenjuju na 6.500 kuna, za Ferijalni na tisuću, za Ambrelu 2.500 te za Bunarinu 20 tisuća kuna.

U Inicijativi tvrde da je riječ o farsi te podsjećaju da je Grad na posljednjem savjetovanju ignorirao više od 400 primjedbi građana protiv, kako kažu, privatizacije plaža. Naime, iako je Generalnim urbanističkim planom određeno da se plaže ne smiju ograđivati, članica Inicijative i udruge Zelena Istra Irena Burba podsjeća na članak 9. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama koji omogućava da se davanjem pomorskog dobra na gospodarsko korištenje, druge osobe mogu djelomično ili potpuno isključiti od upotrebe ili korištenja.

- To što se Grad Pula pravda da je u odluku unio odredbu da se plaže ne smiju ograđivati ne znači da je time onemogućeno da vas koncesionar ne izbaci s plaže ako ne kupite njegov proizvod ili uslugu, zaključuje Burba.

Tvrdi, nadalje, da javna rasprava o koncesijama nije potrebna budući da su se građani još lani vrlo jasno, prije, za vrijeme i nakon četiriju javnih rasprava izjasnili protiv koncesioniranja plaža.

- I ove se godine ponavlja ta farsa. Građani bi se, k'o fol, trebali izjasniti o namjeri Grada Pule da u 2020. dodijeli četiri koncesije na pomorskom dobru u svrhu gospodarskog korištenja. Potpuno je jasno da gradonačelniku, odnosno gradskoj vlasti, nije uopće bitno što građani žele niti drže da su javnosti dužni obrazložiti takav potez. Koncesioniranje plaža služi samo onima koji te plaže žele privatizirati, a gradska vlast, izgleda, služi samo njima. Već je prošle godine gradska vlast pokazala da nije u stanju dokazati javnu korist od privatizacije pulskih plaža. Iznos naknada za koncesije je mizeran, a činjenica je da se već sada na tim istim plažama putem koncesijskih odobrenja ubire prihod, tvrde u Inicijativi.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter