VERUDA KAO UZOR

HELENA STERPIN: "Danas imamo priliku, alate i političku volju da planiramo i treći centar Pule"

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
Helena Sterpin (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Helena Sterpin (snimio Milivoj MIJOŠEK)


Posljednja tematska točka sinoćnje sjednice Vijeća Grada Pule bila je "Prostorno planiranje, ključni alat u zaštiti prostora i provedbi strateških ciljeva ekonomskog i društvenog razvoja: problemi, posljedice, rješenja". Točka je uvrštena na inicijativu predsjednice Gradskog vijeća Dušice Radojčić.

U tom su dijelu sjednice govorili predstavnici struke: arhitekt-urbanist i izrađivač prostornih i urbanističkih planova Nikša Božić, Ivana Katurić, direktorica tvrtke Urbanex kojoj je povjerena izrada Plana razvoja Grada Pule 2021. - 2030. i Strategija razvoja urbanog područja Pule 2021. - 2027. te Helena Sterpin, potpredsjednica Društva arhitekata Istre.

Razlog za uvrštavanjem ove tematske točke je taj što se, kako je istaknula Radojčić, "pulsko prostorno planiranje, pod reflektorima javnosti u proteklom razdoblju, udaljilo od najbolje prakse pa je potrebno utvrditi gdje su problemi i koja su rješenja"    

- Stanje u prostoru u Puli i trendovi govore nam da prostorno planiranje, kakvo se do sada provodilo, nije u stanju ostvariti navedene ciljeve te je očita nužnost promjene dosadašnje politike, kazala je predsjednica vijeća.

Nikša Božić ukazao je na niz devastiranih prostora stvorenih neplanskom gradnjom. Istaknuo je da su privatni interesi legalni, no problem je kad postanu jedini u prostornom planiranju. Javni interes je, kako je objasnio dalje, teško definirati, a interesi javne uprave često se ne poklapaju s javnim interesom, najčešće zbog proračuna.

Božić i Katunarić ustvrdili su da je pravilnik po kojem se stvaraju provedbeni planovi zastario te da postoji potreba za usvajanjem novih tehnologija GIS-a. Nužno je, kako su istaknuli, i da građani participiraju u ranoj fazi oblikovanja prostornog plana.

Potpredsjednica Društva arhitekata Istre Helena Sterpin u svom se izlaganju osvrnula na potrebu da se ponovo razmotri prostor Muzila na kojem se ne smije dozvoliti narušavanje i devastiranje okoliša. Kako je napomenula, "prema njemu se treba odnositi kao prema obiteljskom srebru kojeg bi ostavili budućim generacijama". Usto, ustvrdila je da "danas imamo priliku, alate i političku volju da planiramo i treći centar Pule", pritom aludirajući na kvartove Veli Vrh i Štinjan, koji su i danas u manjku komunalne opremljenosti i infrastrukture, a prostori su na kojima svakodnevno raste broj stanovnika.

- O trećem centru treba razmišljati na strateški način, ispitivati prostorne mogućnosti tih zona, krenuti s planiranjem u suradnji s fakultetima i građanima putem tribina i prezentacija i sve to iskoristiti kao podlogu za konačno donošenje odluka po pitanju prostorno planske dokumentacije.

Sterpin je kao primjer uspješnog gradskog kvarta navela Verudu, unutar koje se nalaze svi potrebni javni sadržaji - sportske dvorane, igrališta, zdravstvene usluge, šetnice, trgovi, škole i vrtići.

Komentirajući učestalo neplansko širenje grada i nelegalnu gradnju, koja je, kako ističe, "rak rana cijele države", kaže da je mišljenje Društva arhitekata Istre da bi, uz nastupanje kazni i mjera koje bi suzbile takav način zaposjedanja prostora, važno bilo osvijestiti građane koliko to na koncu košta.

- Ta naselja imaju pravo tražiti komunalnu infrastrukturu i javne usluge, a novac kojeg gradska uprava troši da bi pomirila zahtjeve takvih prostora je novac građana, konstatirala je Sterpin.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter