EKO AKTIVISTI

GRAĐANSKA INICIJATIVA O VODOOPSKRBI LABINŠTINE: GODIŠNJE ISCURI TRI MILIJUNA KUNA Voda iz Kožljaka propada, dok Labinjani piju vodu slabije kvalitete

| Autor: Branko BIOČIĆ

Voda iz Kožljaka ima najbolja svojstva, ali građani piju lošiju, prerađenu kloriranu vodu iz izvora Fonte Gaja i Kokoti. Umjesto u naše špine iz Kožljka ovih dana u prosjeku desetak litara vode u sekundi nekontrolirano odlazi u podzemlje, a godišnje čak dvjesto do petsto tisuća kubika vode. To u novcima znači da u zemlju odlazi od 1,2 do tri milijuna kuna, upozorio je Mladen Bastijanić

 

Problematika vodoopskrbe Labinštine, najavljena reforma vodnog gospodarstva i neiskorištenost izvora Kožljak bila je tema konferencije za novinare zajednice građana okupljenih na Facebook stranici pod nazivom „ Zaštitimo, vodu, zemlju i zrak Labinštine “ održane upravo na izvoru Kožljak u općini Kršan. Nazočnim novinarima obratili su se nezavisna gradska vijećnica s Vlačićeve liste Tanja Pejić, bivši vijećnik općine Raša Ivan Mohorović, ekološka aktivistica Mladenka Vidas i Mladen Bastijanić, također ekološki aktivist, djelatnik Vodovoda koji je ujedno i predsjednik gradskog odbora za zaštitu okoliša.

Bastijanić je podsjetio da su prije godinu dana održali tiskovnu konferenciju u Krapnu kojom su htjeli podsjetiti na dugogodišnje probleme s kojima se Krapan i Raša suočavaju a tiču se Krapanskog kanala. Taj je problem pojasnio Ivan Mohorović bivši vijećnik Općine Raša.

Krapanski kanal

- Klasični ekocid u Krapnu i Raši traje već 40 godina. Nakon bezuspješnih pregovora i dogovora ništa se nije promijenilo. Krapanski kanal izvor je zaraze, na udaru su izvori pitke vode Kokoti i Fonte Gaja jer nepročišćene fekalne vode iz Labina otvorenim kanalom preko Krapna završavaju u Raši, završavaju u zemlji i predstavljaju opasnost za većinu građana Labinštine koji piju tu vodu, a da ne govorimo o smradu ljeti i komarcima. Kada sam bio vijećnik tražio sam tematsku sjednicu o tom problemu, ali ona nikad nije održana. Jednu verziju rješenja problema dobili smo 2014. godine. Ona je predviđala da fekalne vode završe u ušću rijeke Raše kod Bršice, ali je srećom načelnica Glorija Paliska to odbila pa smo napravili naš prijedlog koji je odbio direktor labinskog Vodovoda Dino Škopac. Tu je zaiskrilo i problem još nije riješen. Za sve je kriva politika IDS-a i labinski Vodovod pa stoga apeliram na direktora Vodovoda i sve ostale odgovorne da krenu u rješavanje tog problema ili da se maknu i mjesto prepuste drugima koji su to voljni riješiti. To je alarmantna situacija pa stoga pozivam u Rašu ministra zaštite okoliša Čorića sa suradnicima da se osobno uvjere u ovo stanje koje traje godinama, rekao je Mohorović.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD NEDJELJE

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter