Državna smotra i natjecanje

GLOBE ŠKOLA Projekt OŠ Veli Vrh proglašen najboljim u državi

U kategoriji predstavljanja istraživačkih projekata učenice su briljirale te je njihov projekt "Posljedice pošumljavanja Veloga Vrha" proglašen najuspješnijim u državi * Ove su godine školu predstavljale Sara Cetina i Anđela Rajković iz VIII. b te Rina Renier iz VIII. c pod mentorstvom svoje učiteljice Nataše Trenčevske

| Autor: Borka PETROVIĆ
Pula iz zraka (Grad Pula)

Pula iz zraka (Grad Pula)


Dana 17. i 18. svibnja održana je 25. državna smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola, na kojima su već treću godinu zaredom nastupili i učenici Osnovne škole Veli Vrh. Ove su godine školu predstavljale Sara Cetina i Anđela Rajković iz VIII. b te Rina Renier iz VIII. c pod mentorstvom svoje učiteljice Nataše Trenčevske.

Učenice su nastupile u kategoriji poznavanja GLOBE sadržaja te u kategoriji predstavljanja istraživačkih projekata. U poznavanju GLOBE sadržaja učenice su zauzele dvanaesto mjesto od dvadeset tri škole sudionice. U kategoriji predstavljanja istraživačkih projekata učenice su briljirale te je njihov projekt "Posljedice pošumljavanja Veloga Vrha" proglašen najuspješnijim u državi.

Alepski bor stvara humus

Naime od 2017. godine u školi se započelo s proučavanjem biljnog pokrova na postajama Veli Vrh 1 i Veli Vrh 2. Obje postaje su pošumljene alepskim borom (Pinus halepensis L.) uslijed erozije tla uzrokovane sječom izvornog biljnog pokrova, hrasta crnike (Quercus ilex L.). Alepski bor je svojim korijenjem trebao zadržati čestice tla, spriječiti eroziju i povećati dubinu te stvaranjem humusa obogatiti tlo kako bi se mogao obnoviti izvorni biljni pokrov.

Pojavio se hrast crnika

Korištenjem GLOBE protokola, provedena je analiza pokrova tla navedenih postaja te karakterizacija tla i rezultati su uspoređeni s podacima dobivenim provođenjem istih analiza na izvornoj šumi hrasta crnike. Analizom podataka utvrđeno je da na postaji Veli Vrh 2 raste hrast crnika i još neke biljne vrste karakteristične za izvornu šumu hrasta crnike.

Također, usporedivši najbitnije parametre za rast crnike, a to su dubina i vlažnost tla, prema dobivenim podacima zaključeno je da su uvjeti povoljni za rast hrasta crnike i obnovu izvornog biljnog pokrova. Na postaji Veli Vrh 1 nije uočena crnika. To je područje pod stalnim utjecajem čovjeka, što prema našim pretpostavkama, onemogućuje rast drugim biljnim vrstama.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter