U županijskoj Skupštini prošlog rujna, govoreći o propasti Uljanika, kazao sam da se bez industrijske proizvodnje i njenih radnika riskiramo pretvoriti u društvenu zajednicu u kojoj će glavnu riječ voditi špekulanti, rentijeri i koncesionari, kaže Radin
Stožer civilne zaštite Istarske županije, uvažavajući mišljenje lokalne epidemiološke i zdravstvene struke, te uz punu podršku i stalnu suradnju s koordinacijom istarskih gradonačelnika, nije zakasnio s detekcijom problema i poduzimanjem protuepidemijskih mjera. Ponosno tu činjenicu, na početku našeg razgovora, ističe vršitelj dužnosti istarskog župana Fabrizio Radin.
- Početkom ožujka, ali i danas, osnovno nam je bilo spriječiti nekontrolirano, eksponencijalno širenje virusa na području Istarske županije i kolaps zdravstvenog sustava te, nakon toga, imploziju, razgradnju cijele društvene zajednice. Još ne znamo da li smo u tome u potpunosti uspjeli, ali smo poslušali epidemiološku struku i autonomno poduzeli potrebne korake, prije nadležnih državnih tijela, ali uz njihovu, naknadnu suglasnost. Prioritet je bio očuvanje zdravlja domicilnog stanovništva, pri čemu smo bili potpuno svjesni činjenice da nam zbog poduzetih mjera predstoji razdoblje dugotrajne gospodarske recesije, prije svega u turizmu.
Situacija je pod kontrolom
- Jeste li zadovoljni postignutim?
- Naravno, jer glavni cilj se ostvaruje, odnosno do sada smo bili uspješni u obuzdavanju nekontroliranog širenja epidemije koronavirusa u Istarskoj županiji. Ili kako voli ponavljati Dino Kozlevac: situacija je pod kontrolom! Kao odgovorna osoba u Istarskoj županiji osjećam dužnost da se njemu zahvalim za sve što je do sada učinio za građane Istre u toj izvanrednoj situaciji, zajedno s vatrogascima i pripadnicima Civilne zaštite, uz zaista primjerenu suradnju s Policijskom upravom i Državnim inspektoratom. Isto tako treba pohvaliti rad i nesebično angažiranje dr. Aleksandra Stojanovića i dr. Jasne Valić, te svih djelatnika Zavoda za javno zdravstvo, dr. Irene Hrstić zajedno sa svim zdravstvenim djelatnicama Opće Bolnice Pula, Gordane Antić i cijelog Zavoda za Hitnu medicinu Istarske županije te dr. Ante Ivančića i djelatnike Istarskih domova zdravlja. Tu su još i aktivisti Crvenog križa i brojni volonteri. Cjelokupni sustav Civilne zaštite u Istarskoj županiji, u trenutku potrebe, dokazao je da je na visini zadatka, odnosno da je dobro organiziran i da počiva na čvrstim temeljima.
- Kako su po vama zdravstveni sustav i pulska bolnica položili ispit pred kojim su se našli?
- Prilikom potpisivanja ugovora za dodatno financiranje nove zgrade Opće bolnice u Puli, 2. ožujka ove godine, dakle znatno prije izbijanja epidemije u Hrvatskoj, u mom govoru pred predsjednikom Vlade, ministrima i djelatnicima bolnice, među ostalim rekao sam: „Skupština Istarske županije koncem rujna prošle godine dala je potrebnu suglasnost za novo zaduživanje ustanove čiji smo jedini osnivač. I to jednoglasno, jer smo u Istri svjesni nezamjenjivosti javnog zdravstvenog sektora usprkos svim privatizacijama. Javni zdravstveni sektor treba razvijati i jačati infrastrukturno, financijski i osiguranjem prijeko potrebnih stručnih ljudskih resursa, jer nam je svima jasno – naročito danas, kada epidemija koronovirusa nije više izvan već unutar zajedničkog europskog prostora – da je jedino dobro organiziran i opremljen javnozdravstveni sustav garancija za očuvanje zdravlja naših građana“. Ova elementarna istina postala je svima razumljiva desetak dana nakon održavanja te svečanosti, kada smo u Istri bilježili prve slučajeve zaraze i poduzeli prve ozbiljne epidemiološke mjere. Dakle, od tog dana na dalje cjelokupna istarska javnost, iskustvenim putem, uvjerila se u neophodnost i nezamjenjivost javnozdravstvenog sustava u očuvanju zdravlja naših građana.