izvješće o radu

Dvije gruntovnice u nadležnosti Općinskog suda u Puli najuspješnije u državi. REDOVNE PREDMETE RJEŠAVAJU ZA SAMO JEDAN DAN!

U 2022. godini zaprimili smo 15.004 predmeta, 1.574više nego godinu dana ranije, a broj djelatnika je manj", odgovorili su s Općinskog suda u Puli, dodavši da je u prvih šest mjeseci ove godine ostalo neriješeno ukupno 78 predmeta, od kojih 47 posebnih te 31 redovan predmet. Krajem srpnja u radu u oba zemljišno-knjižna odjela bilo je 86 neriješenih redovnih predmeta

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
(snimio Danilo Memedović)

(snimio Danilo Memedović)


Nedavno izvješće o radu zemljišno-knjižnih (ZK) odjela općinskih sudova Ministarstva pravosuđa i uprave pokazalo je da su hrvatske gruntovnice u drugom tromjesečju ove godine nagomilale gotovo trećinu više neriješenih redovnih predmeta nego u prvom tromjesečju. Na nacionalnoj se razini tako dogodio veliki zastoj u gruntovnicama, a neslavni rekorder je ona na Pagu gdje je za rješavanje jednog predmeta potrebno čak 162 dana.

Svijetli primjer je, međutim, Općinski sud u Puli u čijoj su nadležnosti zemljišno-knjižni odjeli Pula i Rovinj, čije gruntovnice redovne predmete rješavaju za manje od jednoga dana, po čemu su ujedno i najučinkovitije na nacionalnoj razini. Redovni predmeti uglavnom su uknjižba prava vlasništva temeljem ugovora o kupoprodaji nekretnine i uknjižba založnog prava, dok su posebni predmeti oni složeniji poput prigovora, žalbi ili prijedloga za povezivanje zemljišne knjige i knjige položenih ugovora.

Zemljišno-knjižni odjeli Pula i Rovinj sa zadnjim su danom lipnja imali samo 31 neriješen redovni predmet. Pitali smo kako stoje s posebnim predmetima i koliko se u prosjeku čeka na njihovo rješavanje.

"U 2022. godini zaprimili smo 15.004 predmeta, dok je u istom razdoblju 2021. godine zaprimljeno 13.430 predmeta, što je više za 1.574 predmeta, a broj djelatnika je manji", odgovorili su s Općinskog suda u Puli, dodavši da je u prvih šest mjeseci ove godine ostalo neriješeno ukupno 78 predmeta, od kojih 47 posebnih te 31 redovan predmet. Prezentirali su i srpanjske podatke. Krajem tog mjeseca u radu u oba zemljišno-knjižna odjela bilo je 86 neriješenih redovnih predmeta. "Na rješavanje posebnih predmeta čeka se malo duže, i to od 30 do 60 dana", naveli su i dodali da je u lipnju bio sveukupno 91 poseban predmet u radu, a krajem srpnja posebnih predmeta u radu bilo je 98.

Komentirali su i veliku razliku u učinkovitosti rješavanja predmeta u gruntovnicama navodeći da učinkovitost rada ne ovisi samo o broju službenika, jer je njihov broj jednak u svim ZK odjelima u zemlji. "Zemljišno-knjižni odjeli u Puli i Rovinju su uvijek bili učinkoviti u svojem radu i redovni predmeti se rješavaju uvijek isti dan. Možda je ponekad bilo potrebno čekati malo više ako je bilo razdoblje godišnjih odmora ", pojasnili su s pulskog Općinskog suda.

Istaknuli su da navedeni statistički podaci do sada nisu bili zanimljivi, jer su i ostali odjeli bili barem malo više učinkoviti, pa njihova dva ZK odjela nisu previše odskakala od ostalih odjela u zemlji. "Mi smo u ovom periodu bili ažurniji od ostalih, jer smo, to je naša pretpostavka, imali manje odsutnih službenika s obzirom na broj ukupnog broja službenika. Možda tome doprinosi i aktivnost svih službenika u rješavanju predmeta", kažu.

Porečka gruntovnica je krajem lipnja 1.915 neriješenih predmeta. Kakvo je stanje sada i na koji se način radi na učinkovitijem rješavanju predmeta u tamošnjoj gruntovnici, upitali smo Općinski sud u Pazinu koji je, uz zemljišno-knjižne odjele Buje, Buzet, Pazin i Labin, nadležan i za onaj u Poreču. Predsjednik suda Emanuel Radolović odgovorio je da u porečkom zemljišno-knjižnom odjelu krajem srpnja bilo 2.197 neriješenih predmeta, a krajem kolovoza 2.348. Radolović je pojasnio i zašto je došlo do takvog povećanja, a glavni razlog leži u prošlogodišnjim zaostacima.

"Razlozi porasta broja neriješenih predmeta su znatno povećani priliv predmeta u posljednje dvije godine te česti izostanci referenata zbog korištenja bolovanja. Kako bi se smanjio broj neriješenih ZK predmeta i vrijeme njihovog rješavanja, prošle godine je Ministarstvo pravosuđa i uprave ovome sudu odobrilo prekovremeni rad od 1. rujna do 31. prosinca 2021.", naveo je Radolović.

Istaknuo je da je 2021. u svim ZK odjelima Općinskog suda u Pazinu ukupno zaprimljeno 23.396 predmeta; riješeno ih je 21.959, a na kraju godine ostao je neriješen 3.451 predmet". Pojasnio je da je tijekom prošle godine riješeno više predmeta nego 2020., zahvaljujući odobrenom prekovremenom radu. "Unatoč većem broju riješenih predmeta, došlo je do porasta broja neriješenih predmeta jer je znatno povećan priliv predmeta u 2021. Takav trend je nastavljen i u 2022.", pojasnio je dodavši da je do kraja kolovoza ove godine u svim ZK odjelima pazinskog suda zaprimljeno ukupno 16.579 predmeta.

"To znači da se na godišnjoj razini očekuje priliv od ukupno 24.868 predmeta, što je za oko 1.500 predmeta više nego prošle godine", kazao je Radolović istaknuvši da je Općinski sud u Pazinu 21. veljače ove godine ponovno zatražio odobrenje za prekovremeni rad radi rješavanja predmeta, no nadležno Ministarstvo nije prihvatilo taj prijedlog jer za to nisu bila predviđena sredstva u državnom proračunu.

Krajem lipnja pazinski sud je zatražio odobrenje za prekovremeni rad za 29 službenika radi rješavanja predmeta od 1. rujna do kraja ove godine, što je Ministarstvo pravosuđa i uprave odobrilo te odredilo i da 22 zemljišnoknjižna referenta Općinskog suda u Puli rješava predmete pazinskog suda. Dodijeljeno im je 750 predmeta ZK odjela Buje i 750 predmeta ZK odjela Poreč.

"Tijekom rujna ove godine će im biti dodijeljeno još toliko predmeta iz navedenih zemljišnoknjižnih odjela ovoga suda", navodi Radolović. Istaknuo je da se dodatnim referentima i prekovremenim radom do kraja godine planira doći do smanjenja broja neriješenih predmeta, kao i vremena potrebnog za njihovo rješavanje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter