70. GODIŠNJICA

Duga povijest Udruge gluhih i nagluhih Istarske županije: SVE JE VIŠE ONIH KOJI ŽELE NAUČITI ZNAKOVNI JEZIK


Udruga gluhih i nagluhih Istarske županije proslavila je 70. obljetnicu postojanja, što je čini jednom od najstarijih aktivnih udruga na našem području. Tim su im povodom brojni čestitari slali svoje riječi podrške za daljnji rad putem e-maila i telefonskih poziva, a mnogi su ih i posjetili u njihovim prostorima u Anticovoj 5 u Puli.

Veliki projekti u 2018.

Tako su im se u slavlju pridružili dogradonačelnica Pule Elena Puh Belci, zamjenica župana Sandra Čakić Kuhar, predsjednik Udruge slijepih Zlatko Kuftić te Katarina Tonković iz Saveza gluhih i nagluhih grada Zagreba. Slavlje su uveličali i učenici iz zbora Osnovne škole Monte Zaro, koji su sa svojom nastavnicom Šteficom Čeh priredili poseban program za prisutne, otpjevavši na znakovnom jeziku pjesmu "Život teče u krug". Bili su tu i česti suradnici udruge, djelatnici Medicinske škole Pula, te tumači, članovi Udruge i polaznici tečaja znakovnog jezika kojih svake godine ima sve više.

Članovi Udruge ukratko su prisutnima prezentirali svoje najznačajnije projekte u 2018. godini, "Tumač hrvatskog znakovnog jezika - podrška u prevladavanju komunikacijske barijere" financiran od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, te "Unaprjeđenje i poticanje integracije gluhih i nagluhih osoba u društveni život" financiran iz proračuna lokalne i regionalne samouprave. Predstavljena je i kratka povijest Udruge, od 1948. pa do danas, kroz Powerpoint prezentaciju i izložbu starih fotografija.

Da se i gluhi i nagluhi itekako mogu zabaviti, dokazalo je ovom prigodom čitanje kratkih priča na hrvatskom znakovnom jeziku te jedan kratki, humorističan skeč izveden uz pomoć znakovnog jezika. Posebnu zahvalu svi članovi uputili su dugogodišnjoj predsjednici udruge Svetlani Cukerić, istaknuvši da se njezin rad i trud itekako isplatio.

Radno osposobljavanje

Inače, Udruga gluhih i nagluhih Istarske županije Pula osnovana je 5. prosinca 1948. godine, kada je glavni inicijator i prvi predsjednik Udruge Rudolf Giadresco formirao prvi gradski odbor saveza gluhih Pule, čime su postavljeni temelji organiziranog djelovanja radi osposobljavanja gluhih osoba s područja Istre za razne djelatnosti.

Prema podacima koje donosi Državni zavod za statistiku, u Istarskoj županiji u 2017. godini registrirano je 13.243 osoba s invaliditetom. Osobe s invaliditetom čine 6,4 posto ukupnog stanovništva, od čega 2,8 posto čine osobe oštećena sluha, a u Udruzi gluhih i nagluhih Istarske županije trenutno je učlanjeno 96 osoba. Nažalost, veći dio članova Udruge čine starije gluhe osobe koje su socijalno isključene i to ponajviše zbog osobnog siromaštva, nedostatka osnovnih kompetencija, mogućnosti za cjeloživotno učenje ili zbog diskriminacije. Zbog prekida u komunikaciji, starije osobe oštećena sluha nisu standardno pismene te ne razumiju društvene konvencije, a samim time su u velikoj opasnosti od prijevara. Njihovo nepovjerenje prema čujućem svijetu članovi Udruge pokušavaju otkloniti iz dana u dan kroz radne aktivnosti koje provode putem projekata i programa.

Prema Zakonu o hrvatskom znakovnom jeziku koji je izglasan 2015. godine, svaka gluha, gluho slijepa i nagluha osoba ima pravo na korištenje prevoditelja i tumača znakovnoga jezika u svakodnevnom životu. Da bi im se to omogućilo, Udruga gluhih i nagluhih Istarske županije redovito provodi edukacije za nove tumače/prevoditelje koji potom stoje na usluzi gluhim i nagluhim osobama upravo u situacijama kada im je takva pomoć neophodna, a već nekoliko godina osnove znakovnog jezika uče i učenici Medicinske škole Pula, što bi značajno moglo promijeniti sadašnji jaz između osoba s oštećenjem sluha i medicinskog osoblja.( Patricija SOFTIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter